Balkon musi być czysty. Co do tego nie można mieć wątpliwości. Balkon to reprezentacyjne miejsce, które często jest widoczne nawet z ulicy. Służy głównie do relaksu, więc musi wyglądać świetnie, by czas spędzany na balkonie był przyjemny. Równocześnie jednak dbanie o czystość na balkonie nie jest łatwe. W końcu wystarczy mocniejszy wiatr albo opady, by podłoga była brudna. Jak ją wyczyścić? Jak ją pielęgnować?
Sprzątanie balkonu musi być regularne
Jeśli chodzi o czystość na balkonie, to kluczem do sukcesu jest regularność. Jeśli chcesz, by Twoja przestrzeń była zadbana, to musisz ją często pielęgnować. Nie ma innego sposobu i drogi na skróty. Po prostu trzeba pracować. Na szczęście można to robić mądrze tak, by skrócić czas potrzebny do wyczyszczenia podłogi balkonu.
Najpopularniejszym pokryciem podłogi są płytki. Są odporne na działanie warunków atmosferycznych oraz ujemne temperatury. Dość łatwo jest je też doczyścić. Sporym zainteresowaniem zwłaszcza w nowoczesnych aranżacjach cieszą się deski kompozytowe oraz te wykonane z naturalnego drewna. Często też stosuje się specjalne płytki PCV, które na pierwszy rzut oka przypominają wykładzinę. Mogą one dość wiernie imitować trawę. Nie nagrzewają się od słońca, wyglądają oryginalnie, ale utrzymanie ich w czystości to ogromne wyzwanie. Z tego właśnie powodu nie można dopuścić do sytuacji, w której wykładzina będzie zaniedbana i zgromadzi się na niej dużo zanieczyszczeń.
Jak sprzątać podłogę na balkonie? – odkurzanie
Sprzątanie podłogi na balkonie zawsze należy rozpocząć od odkurzania. Zwykle osadza się na niej sporo pyłków z drzew, mogą znaleźć się też okruchy jedzenia, sierść i po prostu piasek. Zbiera się tego całkiem sporo, więc balkon powinno się czyścić niemal przez cały rok. Na pewne odstępstwa od tej rutyny możesz pozwolić sobie jesienią i zimą, kiedy przebywasz na dworze zdecydowanie mniej. Jednak wiosną i latem sprzątanie balkonu powinieneś przeprowadzić przynajmniej raz w miesiącu lub częściej.
Zanim zabierzesz się za odkurzanie, usuń z balkonu wszystkie niepotrzebne przedmioty, które mogą Ci przeszkadzać. Najlepiej byłoby gdyby na podłodze nie zostało nic. Jeśli to nie jest możliwe, to pogrupuj wszystkie rzeczy i postaraj się ułożyć je na jak najmniejszej powierzchni.
Wtedy możesz zabrać się za odkurzanie. Niezależnie od rodzaju podłoża dobry odkurzacz o dużej mocy na pewno Ci się przyda i pomoże Ci on wydajnie usunąć zabrudzenia. Jeśli podłoga balkonowa jest wykonana z drewna, to powinieneś sięgnąć po końcówkę z miękkim włosiem. Sprawdzi się ona też w przypadku płytek i elementów kompozytowych. W przypadku podłogi przykrytej sztuczną trawą lepiej użyć szczotki do wykładzin.
Przy odkurzaniu zadbaj o to, by dokładnie wyczyścić ewentualne przestrzenie pomiędzy listwami, deskami lub płytkami. Oczyść też krawędzie i miejsca przy ścianach. Zwróć też uwagę na to, czy na balkonie nie ma pajęczyn. Je też możesz usunąć przy pomocy odkurzacza.
Czyszczenie podłóg balkonowych na mokro
Kolejną kwestią jest umycie podłogi na mokro. W przypadku deski kompozytowej i płytek gresowych możesz sięgnąć po mop i uniwersalny płyn. Powierzchnie te są dość odporne na działanie chemii domowej i dobrze ją znoszą. Dzięki temu ich pielęgnacja nie jest trudna. Nie ma też ryzyka, że pozostaną na nich smugi, więc możesz zrezygnować z wycierania podłogi na sucho.
Jeśli chodzi o podłogę drewnianą, to najlepiej będzie, jeśli wstrzymasz się przed czyszczeniem jej na mokro. Drewno na balkonie z pewnością wcześniej zostało zabezpieczone przed wilgocią, ale nie ma sensu, by wypróbowywać skuteczność impregnatu. Zamiast regularnie myć drewnianą podłogę na balkonie, raz na rok pokryj ją specjalnym olejem lub lakierobejcą.
W przypadku podłóg przykrytych wykładziną jak sztuczna trawa najlepiej sprawdza się pranie ekstrakcyjne. To sposób na szybkie i skuteczne usunięcie zabrudzeń z wykładziny bez ryzyka jej zniszczenia i przemoczenia. Jeśli nie masz pod ręką odkurzacza piorącego, to możesz też skorzystać ze specjalnych proszków do prania dywanów. Pamiętaj jednak, by nie stosować ich, gdy na dworze jest silny wiatr. W przeciwnym wypadku powietrze może rozdmuchać środek po okolicy.