Coraz więcej osób decyduje się na montaż kuchenki indukcyjnej. Jest ona bezpieczna w użytkowaniu i bardzo wydajna. Dzięki niej można przygotowywać domowe posiłki bardzo wygodnie, ekonomicznie i w dobrym stylu, bo bez wątpienia ten typ kuchenki prezentuje się bardzo estetycznie. Problemy zaczynają się, gdy płyta indukcyjna się pobrudzi. Zaschnięte i przypalone plamy z pewnością odbiorą jej sporą część uroku. Jak się ich pozbyć? Jak bezpiecznie i skutecznie wyczyścić płytę indukcyjną?
Płyta indukcyjna a bezpieczeństwo
Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że płyta indukcyjna jest delikatna. Nigdy nie należy jej szorować. Płyta składa się ze szkła ceramicznego z magnetycznymi polami grzejnymi. Materiał ten jest delikatny i podatny na uszkodzenia, więc należy pielęgnować go z dużą ostrożnością.
Ewentualnie rysy mogą sprawić, że kuchenka nie będzie działała prawidłowo. Tym samym jej praca może stać się nierówna i niewydajna. Rys na płycie nie można w żaden sposób naprawić, więc są one równoznaczne z trwałym uszkodzeniem płyty indukcyjnej.
Najlepszy sposób na czyszczenie płyty indukcyjnej
Czyszczenie płyty indukcyjnej może być proste. Wystarczy tylko jak najszybciej usunąć zabrudzenia. Kuchenkę powinno się czyścić na bieżąco — jak najszybciej po pojawieniu. Wtedy nie ma problemu z zaschniętymi plamami i przypaleniami, które są trudne do usunięcia bez szorowania.
Kiedy zabrudzenie jest świeże, powinno się delikatnie zetrzeć je suchą ściereczką. Trzeba bardzo uważać, bo płyta wciąż może być gorąca. Dlatego przy takim ścieraniu trzeba być bardzo ostrożnym, by się nie poparzyć. Jeśli jednak zostawisz na płycie plamę, to najprawdopodobniej pod wpływem wysokiej temperatury stanie się ona bardzo twarda i trudna do usunięcia.
Dobrą praktyką jest przecieranie płyty ściereczką z mikrofibry po każdym jej użyciu. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko tego, że nagromadzą się na niej zanieczyszczenia.
Jak wyczyścić płytę indukcyjną octem?
Na pewno zastanawiasz się teraz co zrobić, jeśli nie zauważysz plamy na płycie i powstanie zaschnięte i przypalone zabrudzenie. Jeśli tak się stanie, to nie załamuj rąk. Kuchenka jest do uratowania. Na początek wlej ocet do butelki z rozpylaczem i delikatnie skrop nim zabrudzenie. Odczekaj kilka minut, a potem spróbuj zetrzeć plamę przy pomocy miękkiej gąbki. W żadnym wypadku nie używaj ostrej strony zmywaka do naczyń.
Jeśli plama się nie zmyła, to nasącz tę samą gąbkę octem i połóż na niej. Odczekaj przynajmniej 15 minut, żeby ocet zdążył zadziałać. Po tym czasie możesz delikatnie zetrzeć pozostałości plamy. Nie przejmuj się zapachem octu. Czuć go tylko przez chwilę, a później szybko wietrzeje.
Jak usunąć z płyty indukcyjnej najtrudniejsze zabrudzenia?
Zdarza się jednak, że nawet ocet nie poradzi sobie z plamą. W takim wypadku koniecznie trzeba sięgnąć po specjalny skrobak do szkieł ceramicznych. Najczęściej jest on dołączany do płyty indukcyjnej przy jej zakupie. Często można też kupić go w drogeriach i sklepach ze sprzętem AGD. Żeby skrobak skutecznie odrywał jedzenie od płyty, należy trzymać go pod kątem 45 stopni.
Nie zapominajmy też, że skrobak jest ostry. Należy więc posługiwać się nim ostrożnie. W tym wypadku zdecydowanie ważniejsza niż siła jest technika. Żeby ułatwić sobie to zadanie, całą pytę powinno się przetrzeć wodą z płynem do mycia naczyń albo wodą z octem. Roztwór rozmoczy zabrudzenia i sprawi, że będą bardziej miękkie. Dzięki temu też łatwiej odejdą od płyty. Na koniec całość przetrzyj delikatnie ręcznikiem kuchennym.