Piaskowiec jest skałą osadową złożoną głównie z kwarcu. Dostępny jest w kilku odcieniach, ale najczęściej występuje w kolorach ziemi. Często ma ciemniejsze smugi, które dodają mu charakteru. Piaskowiec wykorzystywany jest w budownictwie przede wszystkim jako ozdoba elewacji, ławki, tarasy i chodniki. We wnętrzach pokrywa się nim posadzki, schody, parapety, okładziny ścienne, obudowy kominków czy nawet blaty mebli. Niestety jednak utrzymanie piaskowca w czystości nie należy do łatwych zadań. Trzeba wiedzieć, jak go pielęgnować, by go nie uszkodzić. Jak wyczyścić piaskowiec?
Przede wszystkim konserwacja
Na początek warto podkreślić, że ze względu na wyjątkowy charakter piaskowca zdecydowanie lepiej jest go konserwować i impregnować, by zapobiegać zabrudzeniom, niż czyścić.
Nieprawidłowe czyszczenie może uszkodzić piaskowiec, którego naprawa jest później niemożliwa. Nawet wystawianie go na zbyt duże działanie wilgoci może przyczynić się do tego, że pojawią się na nim przebarwienia. Niewłaściwa pielęgnacja może przyczynić się do zmian parametrów piaskowca i przyspieszyć jego erozję. To oczywiście wiąże się z poważnymi kosztami.
Jak czyścić piaskowiec?
Czyszczenie piaskowca jest bardzo trudne, więc należy podchodzić do niego bardzo ostrożnie. W przypadku niewielkich, punktowych zabrudzeń najłatwiej jest użyć twardej szczoteczki. Zdecydowanie nie należy sięgać po detergenty i wodę. Brud trzeba po prostu ostrożnie zetrzeć.
Jeśli na piaskowcu pojawią się większe zabrudzenia, których nie można potraktować punktowo, trzeba sięgnąć po bardziej radykalne rozwiązania. W takim wypadku doskonale sprawdzi się delikatnie zmoczony kawałek piaskowca. Możesz wykorzystać go do tego, by zetrzeć zabrudzenia z innego kawałka piaskowca, a przy tym go nie uszkodzić, bo oba kamienie mają taką samą twardość.
Co z zielonymi wykwitami?
Na piaskowcu mogą pojawiać się zielone naloty. Są one jedną z jego cech charakterystycznych. Z pewnością obniżają one wartości estetyczne tego kamienia i koniecznie należy je usuwać, bo są to naloty z drobnoustrojów roślinnych i grzybów. To mchy, glony i grzyby, które wniknęły w strukturę piaskowca i po jakimś czasie po prostu się uwidaczniają.
By z nimi walczyć, należy sięgnąć po specjalny impregnat, który rozprowadza się po kamieniu wałkiem lub pędzlem. Kilka godzin po jego nałożeniu można jego pozostałości ostrożnie zmyć wodą. Oczywiście do takiego czyszczenia piaskowca warto wyposażyć się w rękawiczki i maseczkę.
A co z opornymi zabrudzeniami?
Czyszczeniem piaskowca zajmują się też wyspecjalizowane firmy. Bardzo często zajmują się one odnawianiem zabytkowych budynków, których elewacje zostały wyłożone piaskowcem. Po latach z pewnością zdążył on się bardzo zakurzyć i nabrać brzydkiego brązowego koloru.
Najbardziej poważne zabrudzenia można usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej ustawionej na niskie ciśnienie. To skuteczna metoda, ale z urządzeniem trzeba obchodzić się bardzo ostrożnie, bo jest dość duże ryzyko uszkodzenia kamienia przy nieumiejętnym użyciu myjki.
Zdecydowanie bezpieczniejszą metodą czyszczenia piaskowca jest piaskowanie. Wykorzystuje ono drobnoziarnisty piasek wyrzucany przy pomocy sprężonego powietrza. W ten sposób ściera się zewnętrzną część kamienia razem z zabrudzeniami na niej. Oczywiście piaskowaniem powinna zająć się wykwalifikowana firma, bo wymaga ono sporo umiejętności i wprawy, by przypadkowo nie pogorszyć stanu kamienia. Jednak efekt takiego czyszczenia z pewnością będzie spektakularny.