Jak wyczyścić lampę? Jak umyć klosz od lampy?

Klosze i abażury lamp mogą się pobrudzić. Z czasem gromadzi się na nich kurz, który ogranicza ilość światła emitowanego przez żarówkę. Po pewnym czasie możesz zauważyć, że w pomieszczeniu zrobiło się odrobinę ciemniej. To nie jest złudzenie. To kwestia brudu, jaki zgromadził się na kloszu. Jak się go pozbyć? Jak odkurzyć klosz lub abażur od lampy?

Jak wyczyścić klosz z metalu lub szkła?

Wyczyszczenie abażuru, który ma gładką powierzchnię, jest wyjątkowo proste. Wystarczy sięgnąć po wilgotną szmatkę z mikrofibry i dokładnie go przetrzeć. Wilgoć skutecznie zwiąże kurz i nie pozwoli mu na swobodne latanie po pomieszczeniu.
W przypadku silnych zabrudzeń można też skorzystać z mieszanki wody z płynem do mycia naczyń. To roztwór, który dobrze radzi sobie nawet z tłustymi plamami, które mogą pojawić się na abażurach znajdujących się w kuchni.
W przypadku czyszczenia abażurów ze szkła, metalu lub tworzywa można też użyć płynu do mycia szyb. Najprościej jest wylać niewielką ilość płynu bezpośrednio na szmatkę, a następnie przetrzeć nią klosz. Dzięki użyciu takiego preparatu klosz powinien być błyszczący i pozbawiony smug.
Na koniec warto też wytrzeć klosz do sucha. Dzięki temu nie zostaną na nim żadne ślady.

Jak czyścić abażury z papieru?

Papierowe klosze są bardzo delikatne. Koniecznie więc trzeba czyścić je bardzo ostrożnie, bo chwila nieuwagi może spowodować, że abażur się przedziurawi. Najbezpieczniejsza metoda jego czyszczenia to przetarcie go lekko zwilżoną szmatką. Koniecznie trzeba uważać na to, by nie przemoczyć papieru oraz nie wkładać w czyszczenie zbyt dużo siły. Nie ma potrzeby wycierać klosza do sucha. Lepiej jest dać mu czas, by sam wysechł.

Jak czyścić abażur z tkaniny?

Abażury z tkaniny często przyciągają kurz i szybko się nim pokrywają. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie je odkurzać. Jednak użycie odkurzacza nie wchodzi tutaj w grę. Jego moc mogłaby być zbyt silna i mogłaby przerwać mocno naciągniętą tkaninę. W tym wypadku odkurzać należy delikatnie zwilżoną ściereczką z mikrofibry.
Jeśli abażur jest bardzo zabrudzony i można go zdjąć ze stelaża, to warto go wyprać. Oczywiście nie ma mowy o wrzuceniu go do pralki. W grę wchodzi tylko bardzo delikatne pranie ręczne w letniej wodzie z dodatkiem płynu do tkanin delikatnych.

Jak wyczyścić abażur ze słomy?

Abażur wykonany ze słomy świetnie wygląda, ale jest bardzo trudny w utrzymaniu go w czystości. Do jego mycia powinno się wykorzystać mleko albo osoloną wodę. W płynie należy moczyć gąbkę, dokładnie ją odcisnąć, a potem przecierać nią słomę zgodnie z kierunkiem jej ułożenia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko jej uszkodzenia podczas czyszczenia.

Jak umyć abażur z wikliny?

Wiklina jest produktem naturalnym. Z tego powodu trzeba myć ją bardzo delikatnie. Najlepiej jest do czyszczenia wykorzystać roztwór wody i sody oczyszczonej. Wciera się go w wiklinę i równocześnie usuwa się z niej kurz. Na koniec trzeba dokładnie wytrzeć cały abażur przy pomocy ręcznika papierowego.

Jak umyć klosz pokryty werniksem?

Lakierowane klosze są dość często montowane w eleganckich lampkach biurkowych. Werniksu w żadnym wypadku nie należy myć przy pomocy roztworów wodnych. Do czyszczenia najlepiej sprawdzi się mieszanka czystego alkoholu i olejku różanego. Należy go aplikować na lakierowaną powierzchnię przy pomocy delikatnej szmatki.

Jak wyczyścić abażur kryształowy?

Kryształowe żyrandole wyglądają pięknie, ale ich czyszczenie może być prawdziwym koszmarem. Liczne i małe elementy gromadzą kurz i są na tyle delikatne, że wymagają pełnego skupienia podczas ich mycia. Najlepszym rozwiązaniem jest rozmontowanie abażura z kryształków na małe części. Łatwo jest je zmieścić w misce lub umywalce wypełnionej ciepłą wodą z dodatkiem szarego mydła. Później należy wypłukać elementy w wodzie z dodatkiem octu. Kiedy części abażuru wyschną, należy wypolerować je przy pomocy wacika nasączonego alkoholem. Na koniec wystarczy tylko złożyć wszystkie części w całość i ponownie zawiesić.