Jak wyczyścić kredens kuchenny? Jak doczyścić kredens w salonie?

Kredens to klasyczny mebel, który już od dawna jest wykorzystywany w różnych aranżacjach wnętrz. Wcale nie jest on zarezerwowany dla stylu retro czy tradycyjnych kuchni. Babcine kredensy często są odnawiane i wykorzystywane w nowoczesnych i industrialnych mieszkaniach. Jednak niewiele osób wie, jak poprawnie czyścić kredens tak, by go nie uszkodzić i nie obniżyć jego żywotności. Jak dbać o kredens kuchenny? Jak umyć kredens z salonu?

Dbaj o kredens na bieżąco

W przypadku kredensów bardzo ważne jest to, by nie dopuścić do ich zabałaganienia. Pozbycie się zabrudzeń, usunięcie kurzu i dokładne doczyszczenie każdego elementu mebla zajmuje sporo czasu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są regularne porządki, które pozwalają utrzymać czystość na wysokim poziomie.
Oczywiście metoda sprzątania powinna być dopasowana do materiału, z jakiego wykonany jest kredens. Inaczej trzeba dbać o taki z prawdziwego drewna, a inaczej o taki z płyty wiórowej pokrytej okleiną. Jeszcze inaczej trzeba dbać o meble metalowe oraz o takie ze szklanymi elementami. Każdy kredens można doprowadzić do porządku, trzeba tylko wiedzieć jak to zrobić.

Jak wyczyścić kredens drewniany?

Kuchenny drewniany kredens to klasyczny mebel. Kiedyś znajdował się niemal w każdym mieszkaniu. Chowano do niego zastawę, słoiki, obrusy i inne drobiazgi, które warto mieć pod ręką. Obecnie babcine kredensy wróciły do łask. Duże zainteresowanie wzbudzają stare modele w odnowionej wersji oraz nowoczesne meble stylizowane na stare. Zwykle są one wykonane z prawdziwego drewna, które jest trwałe i pięknie wygląda. Zdecydowanie trudniej jest jednak o nie dbać.
Jeśli chcesz dokładnie wyczyścić kredens drewniany, to w pierwszej kolejności dokładnie go odkurz. Przyda Ci się do tego ściereczka z mikrofibry albo odkurzacz z miękką szczotką, która nie zarysuje drewna. Ciekawym rozwiązaniem są ssawki wyposażone w LEDy, które umożliwiają monitorowanie pracy odkurzacza nawet w ciemnych szufladach i na głębokich półkach. Odkurzenie jest podstawową czynnością higieniczną w przypadku takich mebli. Jeśli nie usuniesz dokładnie wszystkich pyłków, to najprawdopodobniej rozciągniesz je na dużej powierzchni na dalszych etapach czyszczenia kredensu.
Jeśli mebel jest silnie zabrudzony, to możesz go też umyć. Musisz jednak pamiętać, że drewno nie lubi wilgoci. Od jej nadmiaru puchnie i butwieje. Z tego powodu najlepiej do czyszczenia używać dedykowanych preparatów do drewna. Są one skomponowane na bazie olejów lub wosków, które dodatkowo zabezpieczają powierzchnię przed niszczeniem oraz zabrudzeniami.
Do umycia kredensu możesz użyć też domowych metod. Wymieszaj niewielką ilość płynu do mycia naczyń z bardzo małą ilością letniej wody, tak by powstała plama. Nałóż ją na miękką ściereczkę i przetrzyj nią zabrudzone miejsca. Możesz też wykorzystać w ten sam sposób roztwór wody i octu. Po zmyciu zabrudzenia drewno wytrzyj do sucha przy pomocy chłonnych ręczników papierowych.

Jak umyć metalowy kredens?

Czyszczenie metalowego kredensu to błahostka. Wystarczy usunąć z niego wszystkie przedmioty tak, by nie przeszkadzały podczas mycia. Następnie należy dokładnie odkurzyć każdy element regału. Koniecznie skup się na szczelinach, w których mogą gromadzić się pyłki i okruszki.
Następnie możesz przystąpić do czyszczenia kredensu na mokro. W tym celu wymieszaj płyn do mycia naczyń z wodą lub też rozpuść łyżkę sody oczyszczonej w szklance letnie wody. Oba te roztwory świetnie poradzą sobie z zanieczyszczeniami. Aplikuj je na powierzchnię metalu przy pomocy miękkiej szmatki. Unikaj ostrych gąbek, które mogłyby zarysować powierzchnię. Kiedy skończysz, dokładnie wytrzyj kredens suchymi ściereczkami, a potem odłóż na do niego wszystkie wyjęte wcześniej przedmioty.