Jak wyczyścić klatkę papugi? Jak sprzątać po papudze?

Papugi to wyjątkowo piękne ptaki. Jest w nich egzotyczny urok, w którym trudno się nie zakochać. Równocześnie też papugi bardzo lubią czystość. Szczególnie dobrze czują się w uporządkowanej przestrzeni. Z tego powodu trzeba regularnie czyścić ich klatki oraz otoczenie. W końcu te ptaki większość swojego czasu spędzają właśnie w tym miejscu, koniecznie muszą czuć się w nim komfortowo. Czysta klatka domowego pupila jest też najlepszą wizytówką jego właściciela. Jak wyczyścić klatkę? Jak ją zdezynfekować? Dlaczego to tak ważne?

Dlaczego czyszczenie klatki papugi jest ważne?

Jeśli jesteś właścicielem papugi, to regularne czyszczenie klatki powinno znaleźć się na liście Twoich priorytetów. Jest ono bardzo ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale również dlatego, że ma wpływ na zdrowie ptaka. Zwłaszcza latem odchody i resztki jedzenia psują się bardzo szybko. Kiedy zaczną się rozkładać, do gry wejdą bakterie i nieprzyjemny zapach. To z kolei może być przyczyną pojawienia się problemów zdrowotnych papugi.

Podkreślmy, że dla wielu gatunków ptaków spożycie starego jedzenia może być groźne dla życia. Pleśniejące łupki mogą z kolei być przyczyną chorób układu oddechowego, które często kończą się tragicznie. Rozkładające się odchody wydzielają azotany, które mają żrący charakter i są trujące dla papug.

Zabezpieczenie przed nimi zwierzaka jest proste. Wystarczy regularnie sprzątać i dezynfekować klatkę papugi. Najlepiej jest robić to nawet codziennie.

Jak sprzątać klatkę papugi?

Klatki dla papug są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach, ale poza tym są bardzo do siebie podobne. Składają się one z dwóch podstawowych elementów — kuwety wykonanej z tworzywa oraz siatkowej góry, która zabezpiecza przed ucieczką ptaka.

Czyszczenie klatki dla papugi można podzielić na dwa etapy. Codziennie powinno się usuwać resztki pożywienia i odchody. To zadanie na kilka minut. Wystarczy tylko wysunąć dolną szufladkę z klatki, usunąć z niej zanieczyszczania i dosypać świeżego podkładu. To absolutne higieniczne minimum. Jeśli w klatce znajdują się ręczniki, to powinny one codziennie być wymienione na czyste. Ewentualne zabawki powinny zostać umyte ciepłą wodą, by usunąć z nich ewentualne bakterie, jakie mogły się na nich znaleźć na skutek kontaktu z resztkami pożywienia lub odchodów. Codziennie powinno się też posprzątać dookoła klatki. W tym celu wystarczy odkurzyć powierzchnię dokoła lub po prostu ją zamieść.

Jeśli chodzi o odkurzanie w pobliżu klatki, to najlepiej sprawdzają się odkurzacze wyposażone w filtry HEPA i wodne. Filtry te pomagają wyłapywać nawet niewielkie zanieczyszczenia, które znajdują się w powietrzu. Dzięki temu możesz usunąć szkodliwe dla zdrowia pyłki pochodzące ze ściółki i resztek pożywienia.

Raz w tygodniu warto poświęcić więcej czasu na czyszczenie klatki papugi. Wtedy można zająć się tym zdecydowanie dokładniej. Klatka powinna zostać rozebrana na elementy, a każdy z nich powinien być oddzielnie umyty. Do tego czyszczenia klatki można wykorzystać specjalny płyn kupiony w sklepie zoologicznym albo delikatny płyn do mycia naczyń i szorstką szmatkę. Na koniec każdy element trzeba dokładnie wypłukać, by usunąć z niego resztki detergentu. Twoja papuga nie powinna mieć z nimi kontaktu. Wszystkie elementy klatki powinny być dobrze wysuszone lub wytarte, zanim złożysz je z powrotem w całość.

Jak zdezynfekować klatkę dla papugi?

Warto wiedzieć, że czyszczenie klatki papugi to czasami za mało. Najprawdopodobniej nie wystarczy, żeby w pełni pozbyć się wszystkich bakterii, pleśni, grzybów i ich zarodników. Nie ma wątpliwości jednak, że ich obecność jest niepożądana. Mogą one stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia Twojej ukochanej ary czy papużki falistej, ale właściwie dla wszystkich domowników. Jeśli chcesz zmniejszyć ryzyko, że Twoja papuga złapie pasożyta lub zachoruje z powodu kontaktu z drobnoustrojami, to koniecznie pamiętaj o dezynfekcji klatki. W przypadku zdrowych zwierząt możesz przeprowadzić ją raz w miesiącu. W przypadku chorych — nawet codziennie.

Dezynfekcja klatki papugi jest bardzo prosta. Po umyciu wszystkich jej elementów należy po prostu włożyć je na 5 minut do gotującej się wody. Tutaj jednak trzeba zaznaczyć, że są pewne wyjątki. Do wrzątku nie należy wkładać elementów drewnianych i plastikowych. Tworzywo sztuczne można zdezynfekować przy pomocy spirytusu lub roztworu sody żrącej. Po jej użyciu elementy trzeba dokładnie wypłukać i usunąć z nich resztki płynu. W przypadku dużych klatek można też spróbować dezynfekcji z wykorzystaniem parownic i generatorów pary.