Jak wyczyścić kinkiety? Czy można umyć kinkiet?

Kinkiety to punktowe źródła światła. Najczęściej montuje się je na ścianach po to, by dobrze doświetlić konkretne miejsce np. nad lustrem w łazience, obrazem czy miejscem do czytania. Jednak, żeby kinkiet dawał odpowiednią ilość światła, to musi on być dobrze wyczyszczony. W przeciwnym wypadku będzie wyglądał nieestetycznie. Jak szybko i skutecznie wyczyścić kinkiety? Czy można czyścić je na mokro?

Jak czyścić kinkiety szklane?

Przy czyszczeniu kinkietów przede wszystkim trzeba pamiętać, żeby być bardzo ostrożnym. Chodzi o to, że poszczególne elementy lampy są zwykle na tyle delikatne, że dość łatwo je uszkodzić. Wygięcie konstrukcji mogłoby ją zniszczyć, więc trzeba bardzo uważać, by tego nie zrobić podczas demontażu klosza. Podczas codziennych porządków lampę można delikatnie przetrzeć przy pomocy miotełki do kurzu.
Raz na jakiś czas klosz powinno się wyczyścić także na mokro. Dla bezpieczeństwa mycie należy rozpocząć od odłączenia kinkietu od prądu. W ten sposób niweluje się ryzyko przypadkowego porażenia. Po odłączeniu możesz wykręcić żarówkę z kinkietu o delikatnie ją przetrzeć wilgotną szmatką. To wystarczy, by była ona czysta. W razie potrzeby, zamiast wody możesz użyć też alkoholu. Dla większej wydajności nalej go na wacik, a nie na chłonną szmatkę. Poczekaj, aż żarówka wyschnie, a następnie zamontuj ją ponownie.
Szklany klosz najlepiej jest umyć przy pomocy specjalnego środka do mycia szyb. Takie preparaty z założenia nie pozostawiają po sobie smug. Jeśli nie masz pod ręką takiego płynu, to możesz też użyć roztworu wody i płynu do mycia naczyń. Po umyciu szklanego klosza od kinkietu wytrzyj go do sucha. Na koniec możesz też delikatnie go wypolerować miękką szmatką i odwiesić na miejsce.

Jak wyczyścić kinkiet z materiałowym kloszem?

Tradycyjne kinkiety mają klosz wykonany z tkaniny. Pasują one świetnie do aranżacji w stylu vintage, choć można też znaleźć je w nowoczesnych projektach. Decydując się na taki kinkiet, trzeba pamiętać, że będzie on gromadził sporo kurzu. Czyszczenie miotełką w tym wypadku nie będzie wystarczające.
Zdecydowanie lepiej jest pozbyć się pyłków z materiału przy pomocy dobrego odkurzacza. W przypadku małych i delikatnych kloszy należy sięgnąć po wąską ssawkę, która nie porwie materiału. Kilka minut wystarczy, by pozbyć się kurzu.
Jeśli chodzi o czyszczenie na mokro, to powinno się przeprowadzać je jedynie w sytuacjach, gdy jest to niezbędne. Jeżeli na kloszu nie ma plam, to lepiej jest nie narażać go na kontakt z wodą. Zdarzają się jednak sytuacje, że bez czyszczenia na mokro się nie obędzie. W takim wypadku zdejmij klosz z kinkietu i połóż go na stole. Następnie namocz miękką gąbkę w wodzie wymieszanej z płynem do mycia naczyń i dobrze ją odsącz. Bardzo delikatnie przetrzyj materiał klosza i pozwól mu wyschnąć. Potem możesz odłożyć go na miejsce. Z pewnością będzie on widocznie czystszy.

Jak czyścić kinkiety z metalu?

Czyszczenie kinkietów z metalu jest dość proste. By je odkurzyć, wystarczy przetrzeć je ściereczką z mikrofibry. W tym wypadku odkurzacz nie powinien być potrzebny. Taki kinkiet można też wyczyścić na mokro. Najlepiej jest przetrzeć go miękką szmatką nasączoną wodą z mydłem. Kiedy kinkiet wyschnie, warto ponownie przetrzeć go szmatką — tym razem powinna ona być nasączona wodą wymieszaną z octem. Dzięki temu metal może nabrać blasku i wyglądać na naprawdę dobrze doczyszczony.

Jak myć kinkiety z tworzywa?

Kinkiety z tworzywa sztucznego są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Przy ich myciu trzeba jedynie uważać na to, by ich nie zarysować. Stąd też można bez obaw myć je przy pomocy szmatki zamoczonej w wodzie z płynem do mycia naczyń. Klosz kinkietu dobrze jest też wytrzeć papierowym ręcznikiem.

Jak czyścić kinkiety mosiężne?

Dość modne są też kinkiety mosiężne. Są eleganckie, ale wymagają troskliwej pielęgnacji. Z tego powodu do ich czyszczenia powinno się używać specjalnej domowej pasty. Żeby ją przygotować, należy zmieszać ze sobą:

  • 1/2 szklanki soli kuchennej,
  • 2/3 szklanki białego octu,
  • 2/3 szklanki mąki jęczmiennej.

Powstałą masę nakłada się na uchwyt kinkietu i pozostawia przynajmniej na kilka godzin. Po upływie tego czasu trzeba zmyć pastę przy pomocy lekko wilgotnej ściereczki, a potem wytrzeć do sucha inną szmatką albo ręcznikiem papierowym.