Jak wyczyścić fugi? Co zrobić, żeby fugi były czyste?

Brudne fugi są wyjątkowo nieestetyczne. Brud, który się w nich osadza, jest bardzo trudny do usunięcia. Nie można liczyć na to, że zmyje się on podczas mycia podłogi. W fugach może nagromadzić się osad i brud. Może też zbierać się w nich woda… co oznacza, że są one świetnym miejscem do rozwoju drobnoustrojów. Z tego powodu trzeba znać sposoby na skuteczne czyszczenie fug. Jak je umyć? Jak doczyścić fugi?

Mycie fug domowym sposobem

Do umycia fug możesz przygotować też własny detergent. Wymieszaj w równych proporcjach wodę utlenioną i zwykłą wodę, a następnie wlej mieszankę do butelki z atomizerem. Dzięki temu będziesz mógł szybko i wygodnie spryskać wszystkie fugi. Pamiętaj jednak, by nie spłukiwać preparatu. Pozwól mu działać. Brud i ewentualna pleśń powinna sama się rozpuścić po jego aplikacji.
Po godzinie możesz umyć podłogę jak zwykle albo przetrzeć ściany wilgotną ścierką, żeby usunąć pozostałości po brudzie. Jeśli do zmywania używasz szmatki, to jak najczęściej ją płucz i odciskaj z nadmiaru wilgoci.
Ta metoda czyszczenia fug jest bardzo skuteczna, ale pamiętaj, by nie stosować jej w przypadku kolorowych fug. Użycie na nich wody utlenionej lub jakiegokolwiek wybielacza może spowodować ich wyblaknięcie albo powstanie brzydkich odbarwień.

Jak pozbyć się pleśni z fug?

Jeśli w Twoich fugach pojawiła się pleśń, to roztwór z wody utlenionej nie wystarczy. Zdecydowanie lepsza będzie mieszanka dwóch łyżek olejku z drzewa herbacianego i dwóch szklanek wody. Możesz przygotować ją w butelce z atomizerem, a następnie spryskać nią wszystkie miejsca, w których jest pleśń.
Olejek z drzewa herbacianego ma działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Świetnie sprawdza się w walce z pleśnią w łazience czy kuchni. Przy okazji trzeba podkreślić, że jest to środek naturalny, więc nie wpływa negatywnie na zdrowie ludzi.
Podkreślmy też, że problem z pleśnią na płytkach może być bardziej poważny, niż się wydaje. Jeśli pleśń będzie regularnie nawracać, to konieczne będzie sięgnięcie po bardziej zdecydowane metody. W takim wypadku najprawdopodobniej nie obędzie się bez zastosowania profesjonalnej chemii.
Bardzo ważne jest też wprowadzenie zmian we własnym zachowaniu. Jeśli w jakimś pomieszczeniu zauważysz problem nawracającej pleśni w fugach, to możesz zmienić swoje przyzwyczajenia, by go ograniczyć. Przede wszystkim musisz zdecydowanie częściej wietrzyć to pomieszczenie. Dopływ świeżego powietrza jest niezwykle skuteczny w walce z pleśnią i grzybami. Również ważną sprawą jest usuwanie wilgoci z pomieszczenia na bieżąco. Trzeba więc wycierać jak najszybciej rozlane płyny. Można też zdecydować się na stosowanie specjalnych osuszaczy, które wyłapują wilgoć z powietrza. Szczególnie popularne są osuszacze, które zwierają żel krzemianowy. Są one niewielkie i nie wymagają dostępu do energii elektrycznej. Jeśli problem z wilgocią jest bardzo poważny, to możesz też zdecydować się na osuszacz elektryczny.