Jak wyczyścić dekoracyjnie literki zawieszone na ścianie?

Od kilku lat dekoracyjne literki cieszą się ogromną popularnością. Zawiesza się je w pokojach dziecięcych, salonach, a nawet w biurach. Takie literki to ozdoba, która świetnie wygląda, ale by mogła dobrze pełnić swoją funkcję, musi być czysta. Jak prawidłowo czyścić literki na ścianę? Jak je myć i pielęgnować?

Litery trójwymiarowe na ścianę — jak je czyścić?

Literki 3D bardzo często stosuje się jako stałą dekorację. Można ułożyć z nich imię dziecka, inspirujący napis albo po prostu nazwę firmy. Stąd też nie powinna nikogo dziwić ogromna ich popularność i dostępność w wielu wariantach. Szczególnie popularne są litery trójwymiarowe np. wykonane ze styroduru, które można zawieszać na ścianie tak jak obrazy lub ramki do zdjęć.
Takie litery wyglądają wyjątkowo imponująco… ale gromadzą sporo kurzu. Może on się odkładać w każdym załamaniu litery, co z pewnością wpłynie negatywnie na ich wygląd. Duża ilość kurzu może z kolei przyczynić się do gorszego samopoczucia astmatyków oraz do większego ryzyka wystąpienia alergii. Bez wątpienia należy się ich jak najszybciej pozbyć i to w taki sposób, który nie zniszczy samych literek.

Czyszczenie liter na sucho

Pierwszym krokiem w czyszczeniu literek 3D powinno być ich odkurzenie. Często oprócz kurzu nie ma na nich innych zabrudzeń, więc regularne czyszczenie na sucho powinno być wystarczające. Najszybszą i najbardziej efektywną metodą odkurzania literek jest wykorzystanie odkurzacza ręcznego. To urządzenie jest małe, poręczne i bez trudu można podnieść je na odpowiednią wysokość. Z odkurzeniem literek może poradzić sobie też bezprzewodowy odkurzacz pionowy.
Bardzo ważne jest, by do odkurzania wybrać odpowiednią końcówkę. Powinna być wąska na tyle, by zmieścić się we wszystkie szczeliny, ale równocześnie powinna mieć włosie lub gumowaną powierzchnię, która nie porysuje literek. Oczywiście odkurzanie literek przeprowadzamy od góry do dołu. Dzięki temu, jeśli strącisz kurz z wyższych części, to możesz sprzątnąć go chwilę później bez konieczności ponownego odkurzania tych samych miejsc.
Jeśli nie masz odpowiednich końcówek do odkurzacza, to możesz też wyczyścić literki ręcznie. Po prostu zdejmij je ze ściany i połóż na podłodze. Każdą literkę dokładnie odkurz przy pomocy mikrofibry. Koniecznie zwróć uwagę na wszystkie drobne szczeliny. W razie potrzeby do ich oczyszczenia możesz użyć patyczków kosmetycznych. Na koniec odwieś literki na swoje miejsce i odkurz podłogę w miejscu, w którym czyściłeś dekorację.
Literki zwykle są wykonane ze styroduru, który jest rodzajem tworzywa sztucznego. Całkiem dobrze znosi on działanie wilgoci, czego nie można powiedzieć o naklejkach i farbach, jakimi bywają pokryte literki. Z tego powodu najlepiej będzie, jeśli wstrzymasz się przed czyszczeniem ich na mokro.

Jak czyścić naklejki ścienne?

Czasami literki na ścianę mają formę naklejek. W takim wypadku nie wolno ich myć, ale także należy poprzestać na ich odkurzaniu. Tutaj należy jednak podkreślić, że należy to zrobić w odpowiedni sposób, by kurz i zabrudzenia nie rozmazywały się na ścianie. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja, gdy kurz znajdzie się w miejscu styku naklejki ze ścianą. Wtedy może on powodować jej odchodzenie od powierzchni i szarzenie.
Najbezpieczniej jest odkurzyć ścianę odkurzaczem wyposażonym w końcówkę z miękkim włosiem. Nie porysuje ona powierzchni naklejek i równocześnie nie powinna rozmazać kurzu. W przypadku silnych zabrudzeń możesz zdecydować się na zmycie ich przy pomocy delikatnie zwilżonej szmatki. Pamiętaj jednak, że woda w żadnym wypadku nie powinna ściekać z po literkach. Na koniec wytrzyj jej do sucha.