Jak wyczyścić białe meble? Jak dbać o biel mebli?

Białe meble w ostatnich latach cieszą się ogromną popularnością. Pasują do stylu minimalistycznego, nowoczesnego, skandynawskiego, a nawet prowansalskiego. Wprowadzają do wnętrza jasne kolory, co sprawia, że aranżacja jest świeża. Biel świetnie pasuje do wszystkich innych kolorów i dobrze się z nimi komponuje. Dzięki temu łatwo jest ją wykorzystać w swoim projekcie. Niestety jednak, ale białe meble wymagają sporo uwagi, by nie stały się żółte. Zwykle są też na nich widoczne wszystkie zabrudzenia i kurz. Jak skutecznie czyścić białe meble? Jak dbać o ich kolor?

Białe meble na wysoki połysk – jak je czyścić?

Białe meble świetnie prezentują się w salonie, w którego wystroju mogą odgrywać kluczową rolę. Szczególnie modne są meble na wysoki połysk, które są pokryte dodatkową warstwą lakieru. To właśnie ona odpowiada za charakterystyczny blask ich powierzchni. Taki lakier jest dość delikatny. Z tego powodu przynajmniej przez miesiąc po usunięciu z mebli foli ochronnej, powinno się pielęgnować je bardzo ostrożnie. Najlepiej jest w tym czasie nie myć ich żadnymi detergentami. Chemia mogłaby uszkodzić powłokę lakierniczą, która utwardza się dopiero na skutek kontaktu z powietrzem, czyli już po zdjęciu folii.
Jeśli chodzi o czyszczenie białych mebli lakierowanych na wysoki połysk, to najlepiej jest nie używać żadnych środków chemicznych ani wody. Do mycia białych mebli nie wolno używać mleczek czyszczących. Zwykle mają one ścierne granulki, które mogą uszkodzić powłokę lakierniczą. To samo dotyczy środków, które w składzie mają aceton, amoniak i alkohol.
Najlepiej i najbezpieczniej jest używać po prostu suchej ściereczki z miękkiej mikrofibry. To właśnie ona jest na tyle delikatna, że nie powinna pozostawić żadnych zarysowań ani śladów na błyszczącej powierzchni białego lakieru. Trzeba być bardzo ostrożnym nawet przy wyborze ssawki do odkurzacza. Do odkurzania białych mebli nadaje się tylko końcówka, która ma miękkie włosie i jest przeznaczona właśnie do czyszczenia mebli.

Jak przedłużyć piękny wygląd białych mebli?

O białe meble trzeba dbać tak, by jak najdłużej wyglądały pięknie. Trzeba więc wiedzieć, czego unikać podczas ich eksploatacji. Przede wszystkim meble w tym kolorze mogą być wykorzystywane w aranżacji kuchni, ale trzeba pamiętać, by  w miarę możliwości ograniczać ryzyko narażenia ich na działanie tłuszczu, wysokiej temperatury oraz oparów. Oznacza to, że w kuchni powinno się często wietrzyć, włączać okap kuchenny i w miarę możliwości nie otwierać drzwiczek od wciąż włączonego piekarnika. Dobrze jest też wybrać do kuchni inne światło niż halogenowe. Lakierowane powierzchnie i halogen to niewłaściwy duet.
W przypadku wyraźnych smug i zacieków możesz sięgnąć po płyn do szyb. Nie pryskaj nim bezpośrednio na meble. Najbezpieczniej jest wylać jego niewielką ilość na szmatkę, a następnie zetrzeć nią plamy.

Co zrobić, by kurz nie był widoczny na białych meblach?

W przypadku mebli lakierowanych na wysoki połysk nawet zwykłe odkurzanie może być dość trudne i wymagające. Z tego powodu możesz zapamiętać kilka sposobów na ograniczenie gromadzenia się kurzu. Najprostszy z nich to korzystanie z płynów antystatycznych. Należy aplikować je regularnie na czystą powierzchnię.
Alternatywą dla takich preparatów może być zwykły płyn do mycia naczyń. Należy jego niewielką ilość wylać na ściereczkę z mikrofibry i delikatnie wetrzeć w meble. Trzeba jednak bardzo uważać, by ich nie przemoczyć, bo może mieć to opłakane skutki.