Żelazka parowe zyskują na popularności. Są praktyczne, łatwe w użyciu i bezpieczne dla tkanin. Można z powodzeniem wykorzystywać je do prasowania wielu różnych materiałów. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku dostępne są dziesiątki modeli takich żelazek, co może utrudniać podjęcie decyzji o zakupie konkretnego modelu. Co warto o nim wiedzieć? Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Czym jest żelazko parowe?
Żelazko parowe to urządzenie, które służy do prasowania tkanin z wykorzystaniem gorącej pary wodnej. Dzięki temu zmniejsza ono ryzyko zostawienia na materiale przypalonych plam i jest też bardziej bezpieczne dla pojedynczych włókien. Istnieją różne warianty takich żelazek. Wśród nich należy zwrócić szczególną uwagę na żelazka parowe pionowe, turystyczne oraz bezprzewodowe.
Urządzenia różnią się od siebie parametrami. Wśród nich najważniejsza jest moc. Im jest wyższa, tym lepiej, bo pozwala na wydajniejszą pracę. Żelazka o wysokiej mocy sprawdzą się wszędzie tam, gdzie liczy się czas. Jeśli zależy Ci na tym, by żelazko szybko się nagrzewało, to zdecydowanie powinieneś wybrać taki sprzęt. Musisz jednak liczyć się z tym, że wyższa moc to też wyższy pobór energii elektrycznej.
Warto też zwrócić uwagę na obecność przewodu. Modele bezprzewodowe są bardzo wygodne w użyciu, ale pozwalają na wyprasowanie jednorazowo mniejszej ilości tkanin. Z drugiej jednak strony kabel może ograniczać zasięg ruchów i przeszkadzać w swobodnym poruszaniu się.
W żelazkach parowych ogromną rolę odgrywa też wyrzut pary. Im jest on większy, tym skuteczniejsze i szybsze może być prasowanie. Z racji tego, że do urządzenia jest wlewana woda, to dobrze jest też szukać takiego modelu, który ma system antywapienny. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko, że twarda woda je uszkodzi.
Czym jest pionowe żelazko parowe?
Poziome żelazka są używane od lat, więc nikomu nie trzeba tłumaczyć ich działania. Pewną nowością mogą jednak być żelazka pionowe, czyli takie, których można używać bez specjalnej deski. Są one zaprojektowane w taki sposób, by z powodzeniem mogły usuwać zagniecenia w pozycji pionowej np. z zawieszonych zasłon albo z ubrań wiszących jeszcze na wieszaku.
Takie żelazka są bezpieczne dla tkanin, bo podczas ich używania stopa nie dotyka materiału. Znajduje się ona kilka milimetrów nad nim, by para mogła swobodnie przenikać przez włókna. W ten sposób nie ma ryzyka przypalenia czy pobrudzenia tkaniny stopą żelazka.
Oczywiście ogromne znaczenie dla wygody użytkowników ma też fakt, że do prasowania nie trzeba ściągać tkaniny z miejsca, w którym już się znajduje. Dzięki temu prasowanie firanek czy zasłon jest zdecydowanie prostsze. To także spore ułatwienie dla osób pracujących w sklepach odzieżowych, fotografów produktowych czy po prostu właścicieli sporych garderób.
Żelazka pionowe nadają się również do prasowania tkanin plisowanych, drapowań, cekinów i naszywek. Są więc bardzo uniwersalne i z powodzeniem mogą zastąpić inne rodzaje żelazek.
Czy warto wybrać żelazko turystyczne?
Podstawową zaletą żelazka turystycznego jest jego wielkość. Dzięki temu, że jest ono kompaktowe, to bez problemu można spakować je do walizki i przewozić. Niestety małym rozmiarom zwykle towarzyszy niewielka moc, więc nie będzie ono tak wydajne jak tradycyjne modele.
Wybierając żelazko turystyczne, warto zwrócić uwagę na to, by było ono wyposażone w przełącznik napięcia, który pozwoli na dostosowanie go do warunków panujących w innych krajach bez ryzyka spalenia urządzenia. Dobrze jest też, jeśli urządzenie ma składaną rączkę — wtedy zajmuje jeszcze mniej miejsca.