Posprzątanie po remoncie to ogromne wyzwanie. Podczas niego trzeba borykać się z wyjątkowo trudnymi zabrudzeniami, których usunięcie wymaga czasu, profesjonalnych środków albo mądrego sposobu. Do najtrudniejszych zabrudzeń z pewnością można zaliczyć te z zaschniętego silikonu. Jak się z nimi rozprawić? Jak skutecznie usunąć silikon z płytek łazienkowych?
Jak usunąć świeży silikon?
Jeśli zauważyłeś plamę z silikonu, która powstała dosłownie przed chwilą, to działaj jak najszybciej. Świeży silikon można usunąć bardzo szybko, ale trzeba wiedzieć jak się za to zabrać. Najprościej jest polać plamę skoncentrowanym płynem do mycia naczyń. Następnie płyn razem z rozpuszczonym silikonem można zetrzeć przy pomocy papieru toaletowego albo ręcznika papierowego.
Jeżeli silikon, który się rozlał, zaczął już tężeć, to taka próba jego usunięcia nie jest już wskazana. Pocieranie plamy z niego może zakończyć się rozciągnięciem silikonu na dużej powierzchni. W takim wypadku lepiej jest poczekać, aż masa całkowicie zaschnie. Wtedy usunięcie go będzie łatwiejsze.
Jak usunąć silikon z płytek? – ostre narzędzie
Najprościej jest po prostu zdrapać silikon przy pomocy ostrego narzędzia. To rozwiązanie, które daje natychmiastowy efekt i nie wymaga stosowania żadnej chemii. Wystarczy po prostu nożyk do tapet, który podczas remontu pewnie był wykorzystywany wiele razy.
To rozwiązanie jest też obarczone dość wysokim ryzykiem. Używanie ostrego noża w pobliżu nowych płytek, wanny czy umywalki może skończyć się powstaniem bardzo brzydkich rys. Jeśli nie umiesz obchodzić się zbyt pewnie z nożem, to lepiej wybierz inną metodą na usuwanie silikonu z płytek.
Pamiętaj też, że jeśli zdecydujesz się na zdrapywanie zabrudzeń, to najprawdopodobniej i tak będziesz musiał skorzystać także z któregoś sposobu opartego na działaniu substancji chemicznych. Nożykiem nie jesteś przecież w stanie usunąć małych plamek i najmniejszych zabrudzeń, a jedynie te duże.
Jak usunąć silikon przy pomocy oleju?
Do usuwania silikonu można wykorzystać olej lub oliwkę dla dzieci. Nie każdy o tym wie, ale te tłuste płyny świetnie radzą sobie z rozpuszczaniem silikonu. Oczywiście, by mogły zadziałać, potrzebny jest czas. Z tego powodu nie spodziewaj się natychmiastowych efektów.
Jeśli chcesz zmyć silikon, to polej go olejem kuchennym lub oliwką, albo nalej je na szmatkę i połóż ją na zabrudzeniu. Potem poczekaj przynajmniej pół godziny i spróbuj zetrzeć silikon wilgotną ścierką. Jeśli się nie uda, to znów sięgnij po olej i namocz plamę przez dłuższy czas.
Jak usunąć silikon rozpuszczalnikiem?
Silikon można rozpuścić przy pomocy benzyny lub rozpuszczalnika. Jeśli nie masz pod ręką profesjonalnych produktów, to możesz wykorzystać po prostu zmywacz do paznokci zawierający aceton. Wylej ich niewielką ilość na szmatkę, a następnie zetrzyj plamę. Może to zająć trochę czasu, ale z pewnością silikon w końcu się podda i całkowicie zniknie.
Pamiętaj jednak, że stosowanie rozpuszczalników jest obarczone pewnym ryzykiem. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie własnych dłoni. Do sprzątania używaj wyłącznie grubych rękawic.
Kolejną kwestią jest też pewne ryzyko powstania odbarwień na skutek zastosowania rozpuszczalnika. Jeśli zaschnięty silikon znajduje się na płytkach, to najpierw sprawdź działanie konkretnego rozpuszczalnika w jakimś mało widocznym miejscu. Dzięki temu szybko przekonasz się, jak oddziałuje on na konkretny typ płytek.