Każdy rodzic wie, że sprzątanie po zabawie plasteliną to koszmar. Zostawia tłuste ślady na meblach i ścianach. Przykleja się do tapicerki i wykładziny, a z nich do ubrań i butów. Po każdej takiej zabawie jest sporo czyszczenia, a jeśli plastelina jest miękka, to sprzątanie jej może być wyjątkowo trudne. Pod wpływem podwyższonej temperatury może zrobić się bardzo plastyczna i wniknąć głęboko w strukturę materiałów. Jak poradzić sobie z zabrudzeniami z plasteliny? Jak się ich pozbyć?
Jak wyczyścić plastelinę z dywanu lub tapicerki?
Plastelina to specjalna masa powstała z kredy, wazeliny i kwasów tłuszczowych. Ma też dodatki różnych barwników, a czasem nawet brokatu. Pod wpływem ciepła staje się plastyczna i łatwo jest ją modelować. Dzieci uwielbiają się nią bawić, bo pobudza kreatywność i uprzyjemnia ćwiczenia motoryczne. Problemy zaczynają się jednak wtedy, gdy plastelina spadnie na dywan lub wykładzinę i zostanie wgnieciona pomiędzy włókna.
Jeśli zauważysz plastelinę wdeptaną w dywan, to działaj szybko. Im będzie bardziej rozgnieciona, tym trudniej będzie się jej pozbyć. Najpierw koniecznie schłódź masę. Dzięki temu powinna być bardziej krucha. Żeby to zrobić, możesz położyć na niej kilka kostek lodu umieszczonych w foliowym woreczku. Możesz też położyć na plamie mrożonkę, ale pamiętaj, że nie będzie nadawała się do ponownego zamrożenia.
Po kilkunastu minutach plastelina powinna być na tyle twarda, by możliwe było jej zeskrobanie tępym nożem. Staraj się nie używać do tego nożyczek czy innych ostrych przedmiotów, bo możesz przypadkowo uszkodzić wykładzinę.
Jeśli po usunięciu plasteliny na miejscu widoczna jest tłusta plama albo pozostałości barwnika, to możesz zmyć ją szmatką nasączoną w alkoholu. Dobrze sprawdza się do tego zadania wódka. Musisz jednak wcześniej wykonać test koloru i upewnić się, że nie wpłynie ona negatywnie na odcień dywanu. Jeśli przeszkadza Ci zapach alkoholu w pomieszczeniu, to na koniec sprzątania możesz wyprać dywan albo po prostu zasypać miejsce po plamie sodą oczyszczoną. Świetnie radzi sobie z wyciąganiem zapachu z tkanin. Po kilkunastu minutach możesz usunąć ją odkurzaczem. Po takich zabiegach dywan lub wykładzina powinna być czysta i świeża.
W dokładnie ten sam sposób można usunąć plastelinę z tapicerki. Oczywiście trzeba przy tym być ostrożnym, by jej nie uszkodzić. Na szczęście jednak wgnieciona plastelina nie oznacza wcale tego, że kanapa lub fotel nadają się jedynie do wyrzucenia.
Jak usunąć plastelinę ze ściany?
Usunięcie plasteliny ze ściany jest bardzo łatwe. Niestety jednak zostanie po niej tłusta plama, która zeszpeci powierzchnię. Powinno się ją wyczyścić jak najszybciej, by nie spowodowała ona trwałego odbarwienia. Mycie ściany jest dość ryzykowne, więc trzeba podejść do sprawy bardzo ostrożnie. Najlepiej jest przygotować roztwór z letniej wody i płynu do mycia naczyń. Powinien on szybko i skutecznie uporać się z tłuszczem i barwnikiem.
Roztwór należy w niewielkiej ilości aplikować na miękką szmatkę albo delikatną gąbkę. Ścianę powinno się przetrzeć wyłącznie tam, gdzie jest plama. Należy też uważać, by woda nie spływała z powierzchni, bo może to spowodować pojawienie się zacieków. Na koniec warto też przetrzeć wilgotne miejsce ręcznikiem papierowym albo też wysuszyć je przy pomocy suszarki do włosów.