Jak usunąć plamy z soku? Jak sprać sok z dywanu?

Chwila nieuwagi wystarczy, by na dywanie pojawiła się brzydka i bardzo trudna do usunięcia plama z soku. Bardzo łatwo o to, by wylał się ze szklanki albo by wypłynął ze świeżego owocu, który przypadkiem dotknie dywanu. Usunięcie soku z wykładziny lub tapicerki jest dość trudne, bo w zależności od gatunku owocu powinno się zastosować inną metodę czyszczenia. Na szczęście są skuteczne sposoby, by sobie z tym poradzić. Jak wyczyścić sok? Jak sprać plamy z soku?

Jak sprać plamę z soku? – zależy od materiału

Wykładziny, dywany i tapicerki są produkowane z różnego typu materiałów. Ich skład ma ogromny wpływ na to, czym powinno się spierać powstałe na nich plamy. Jednak nawet nie zagłębiając się w czytanie etykiet i składów, można podzielić rodzaje materiałów na syntetyczne i naturalne.
Jeśli chodzi o tkaniny naturalne takie jak wełna czy jedwab, to uniwersalną metodą usuwania z nich plam jest wykorzystanie octu. Jego niewielką ilość nalewa się na szmatkę, a następnie przyciska do plamy. Nie powinno się jednak jej pocierać. Wystarczy tylko przyłożyć do plamy ocet i pozwolić mu zadziałać. Po kilku minutach plama powinna nie być już widoczna. Na koniec dobrze jest też przyłożyć do miejsca po niej wilgotną ściereczkę, która sprawi, że zapach octu szybciej wywietrzeje.
Z kolei w przypadku tkanin syntetycznych, czyli powstałych z włókien opracowanych w laboratorium, zamiast octu powinno się używać soku z cytryny. Jego kwaśny odczyn szybko poradzi sobie z plamą i równocześnie nie uszkodzi włókien.
Trzeba też koniecznie podkreślić, że są to ogólne wytyczne dotyczące spierania plam z soków owocowych. Jeśli nie jesteś pewien tego, jak powstało zabrudzenie, to możesz z nich skorzystać. Jednak jeżeli wiesz, skąd wzięła się plama, to najlepiej będzie skorzystać z metod usuwania konkretnych plam.

Jak sprać plamę z soku pomarańczowego?

Sok pomarańczowy to jeden z najpopularniejszych soków. Szczególnie trudne są plamy z soku świeżo wyciskanego. Zawierają one naturalne barwniki głęboko wnikające we włókna. Na szczęście ten sok można usunąć dzięki płynowi, który znajduje się w każdej kuchni.
Do skutecznego usunięcia plamy z soku pomarańczowego wystarczy użyć roztworu płynu do mycia naczyń i wody. Powinno się nalać niewielką ilość mieszanki na gąbkę i przyłożyć ją do zabrudzenia. Żeby szybciej sprać plamę, trzeba delikatnie ją pocierać. Równocześnie trzeba uważać, by nie zniszczyć materiału. Najlepiej jest więc unikać ostrych szczotek i do czyszczenia używać wyłącznie miękkich szmatek lub gąbek kąpielowych.
Na koniec miejsce po zabrudzeniu powinno się ponownie przetrzeć szmatką zwilżoną w czystej letniej wodzie. W ten sposób można wypłukać pozostałości po plamie i płyn do naczyń.

Jak sprać plamę po soku marchwiowym?

Z plamami z soku marchwiowego najlepiej radzi sobie szare mydło. Powinno się nałożyć jego niewielką ilość na miękką gąbkę, a potem wetrzeć powstałą pianę w plamę. Następnie powinno się poczekać kwadrans i pozwolić mydłu działać.
W kolejnym kroku wystarczy już tylko wypłukać miejsce po zabrudzeniu. W przypadku dywanów, wykładzin czy tapicerki nie ma możliwości, by zrobić to pod bieżącą wodą. Z tego powodu najlepiej jest po prostu przetrzeć pozostałości po mydle wilgotną szmatką.
W przypadku plam z soku z marchwi warto też skorzystać z naturalnego wybielania — o ile oczywiście jest taka możliwość. Plamy te są zdecydowanie mniej widoczne po wystawieniu ich na działanie promieniowania słonecznego.