Jeśli kiedyś wylał Ci się olej silnikowy na podjazd, to na pewno wiesz, że plama po nim jest wyjątkowo trudna do usunięcia. Z pewnością woda i deszcz nie wystarczą, by pozbyć się bardzo tłustej i ciemnej plamy. Trzeba więc mieć swoje sposoby na walkę ze śladami po oleju na kostce brukowej. Jak go zmyć?
Wymiana pojedynczej kostki
Jeśli nie masz czasu na walkę z plamami po rozlanym oleju, to możesz po prostu wymienić zabrudzone kostki na nowe. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, bo wymaga ono sporo zachodu. Równocześnie jednak trzeba wiedzieć, że świetnie sprawdzi się ono w przypadku nowych podjazdów, w których kostka nie zdążyła jeszcze wyblaknąć. Wtedy ułożenie nowego elementu nie będzie wyraźnie widoczne.
Jak zmyć plamy z oleju z podjazdu? — profesjonalna chemia
W warsztatach samochodowych używa się specjalnych zmywaczy do olejów i innych tłustych substancji. Są to silne środki chemiczne, które bardzo szybko rozpuszczają nawet zaschnięty brud. Zmywacze te to nic innego niż rozpuszczalniki, które najczęściej mają formę sprayu. Wystarczy rozpylić je nad zabrudzeniem i odczekać kilkanaście minut. Pozostałości piany trzeba spłukać wodą.
W niektórych marketach można też kupić specjalne środki przeznaczone do usuwania plam z oleju z kostki brukowej. Są one bardzo skuteczne, ale trzeba pamiętać, że nie zawsze opłaca się je kupować. Jeśli masz zmyć niewielką plamę, to najprawdopodobniej nie potrzebujesz wcale całego opakowania drogiego i profesjonalnego preparatu. W takiej sytuacji możesz szukać środków dostępnych w małych pojemnościach albo wypróbować domowe metody radzenia sobie z takimi plamami.
Jak zmyć olej przy pomocy sody i octu?
To domowy sposób na usuwanie plam z oleju. Na zabrudzenie należy wysypać sporo sody oczyszczonej. Powinno ono całkowicie być nią zakryte. Następnie na sodę trzeba wylać ocet. Pojawi się sporo piany — ale to dobrze. To właśnie ona ma rozpuszczać brud i sprawić, że tłuszcz łatwiej zejdzie z kostki czy innego rodzaju podjazdu.
Sodę z octem warto zostawić na plamie przynajmniej przez 20 minut. Po tym czasie można przystąpić do szorowania powierzchni twardą szczotką. Najlepiej, by była to szczotka na długim kiju. Jeśli zamierzasz czyścić podjazd ręczną szczoteczką, to koniecznie włóż grube rękawice kuchenne. Z pewnością nie chcesz mieć mieszaniny oleju, sody i octu na swoich dłoniach.
Na koniec dokładnie spłucz podjazd. Możesz wykorzystać do tego wąż ogrodowy lub nawet dużą konewkę. Jeśli masz do dyspozycji myjkę ciśnieniową, to warto jej użyć. Woda pod wysokim ciśnieniem jeszcze szybciej poradzi sobie z pozostałościami po plamie z oleju, niż taka wylewana z wiadra.
Jak usunąć plamę z oleju przy pomocy palnika?
Jeśli masz pod ręką wypalarkę do chwastów, to możesz wykorzystać ją do usunięcia plamy z oleju. Pamiętaj jednak, że to rozwiązanie jest skierowane do osób doświadczonych i świetnie radzących sobie z obsługą tego urządzenia. Bardzo ważne jest też zadbanie o własne bezpieczeństwo. Wypalarka powinna znajdować się na długim pałąku, by nie było potrzeby zbliżania się do samej plamy. Obowiązkowe są też niepalne rękawice ochronne i okulary.
Płomień z wypalarki należy skierować na plamę i po prostu trzymać go nad nią tak długo, aż olej się wypali. Może temu towarzyszyć dym i nieprzyjemny zapach, ale jeśli plama nie była duża, to olej powinien zniknąć już po kilku minutach.
Na koniec spłucz kostkę brukową wodą. Jeśli trzymałeś palnik zbyt nisko, to możliwe, że na podjeździe pojawił się przypalony ślad. Bez większego trudu powinieneś go usunąć szorstką szczotką na kiju.