Plama z farby na dywanie lub tapicerce to prawdziwy koszmar. Jej usunięcie może być wyjątkowo kłopotliwe i może zająć sporo czasu. Z tego powodu trzeba do niego podchodzić z głową. Próby jej usunięcia z wykorzystaniem niewłaściwych środków mogą skończyć się jej utrwaleniem… a tego nikt nie chce. Jak bezpiecznie sprać plamy z farby? Jak skutecznie się ich pozbyć i nie zniszczyć tapicerki albo wykładziny?
Jak usunąć plamę z farby akrylowej?
Plamy z farby akrylowej można usunąć wodą. Jest jednak jeden warunek — zabrudzenie musi być świeże. Kiedy farba wyschnie, mogą zacząć się problemy, a spranie plamy z dywanu może stać się wyzwaniem.
Jeśli zauważysz plamę z farby akrylowej, to jak najszybciej ją usuń. Na początek delikatnie zetrzyj farbę. Nie pocieraj, żeby nie rozmazać zabrudzenia na większej powierzchni i żeby nie wetrzeć go głęboko we włókna. W ten sposób możesz usunąć tę farbę, która jeszcze nie została wchłonięta w tkaninę.
Następnie nalej letnią wodę na miękką ścierkę i przyłóż ją do zabrudzenia. Staraj się ją dociskać do plamy, ale nie pocieraj. Farba pod wpływem wody powinna się rozpuścić i zabrudzić szmatkę. Pamiętaj, że kiedy będzie ona już mocno zabrudzona, to powinieneś ją dobrze wypłukać albo wymienić na czystą.
Jak usunąć plamy z farby emulsyjnej?
Farba emulsyjna najczęściej wykorzystywana jest do malowania ścian i sufitów. Może się więc zdarzyć, że podczas remontu zaplami ona źle zabezpieczony dywan lub tapicerkę. Jeśli zauważysz taką plamę, to działaj jak najszybciej.
Na początek łyżką lub szpatułką zbierz nadmiar farby. Uważaj, by nie rozciągnąć jej na większej powierzchni. Potem weź kawałek ligniny i delikatnie zetrzyj farbę. Nie przyciskaj ligniny zbyt mocno, by nie wepchnąć farby w głębsze warstwy tkaniny.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie pasty z wody i proszku do prania. Powinna on być dość gęsta tak, by można było położyć ją na plamie przynajmniej na kilka godzin. Po tym czasie usuń nadmiar pasty łyżką, a pozostałość zabrudzenia delikatnie zetrzyj wilgotną szmatką.
Jak sprać plamy z farby olejnej?
Farba olejna jest wyjątkowo trudna do usunięcia. Zaschnięte plamy z niej są niemal nie do ruszenia, więc w tym przypadku też powinno się działać szybko. Na początek należy zebrać nadmiar farby tak, by nie dostał się on w głębsze warstwy wykładziny lub tapicerki.
W następnym kroku trzeba sięgnąć po detergent. Z racji tego, że farba olejna jest tłusta, to do jej usunięcia potrzebny jest środek, który radzi sobie z tłustymi zabrudzeniami. W tym celu trzeba zastosować rozpuszczalnik. Może być to preparat zakupiony w sklepie budowlanym albo zwykły zmywacz do paznokci. Należy nalać go na watę, której wielkość jest zbliżona do rozmiaru zabrudzenia. Watę należy położyć na plamie i dać jej czas na działanie. Po upływie przynajmniej kwadransa można zabrać watę ze zmywaczem z zabrudzenia. Jeśli jest ono jeszcze widoczne, to można też pozwolić sobie na delikatne potarcie śladów po farbie.
Ostatnim krokiem jest przyłożenie do plamy ściereczki nasączonej letnią wodą. Ma ona za zadanie usunięcie z tapicerki lub wykładziny rozpuszczalnika wraz z pozostałościami po farbie.
Trzeba też zaznaczyć, że przed użyciem rozpuszczalnika na jakiejkolwiek tkaninie powinno się najpierw wykonać test koloru. Polega on na tym, że niewielką ilość rozpuszczalnika wciera się w dywan lub tapicerkę w mało widocznym miejscu. Dzięki temu można zobaczyć, jak zareaguje ona na konkretną substancję. Szczególnie należy bać się odbarwień. Z tego samego powodu nie wolno na dywanach i tapicerkach używać wybielaczy.