Jak usunąć nieprzyjemny zapach z rur? Co zrobić, żeby kanalizacja nie śmierdziała?

Zauważyłeś, że czasami z rur zaczyna bardzo brzydko pachnieć? Z tego powodu nawet lśniący czystością dom może wydawać się brudny, a przebywanie w nim nieprzyjemne. Dlatego jeśli wyczujesz, że z rur zaczyna wydobywać się jakikolwiek zapach, którego nie powinno tam być — działaj. Jak usunąć zapach z kanalizacji? Co zrobić, żeby pozbyć się odoru z rur?

Skąd bierze się brzydki zapach w rurach?

Nie ma wątpliwości, że większość umywalek, zlewów, pryszniców, wanien czy sedesów jest codziennie intensywnie użytkowana. W związku z tym szybko się one brudzą i stanowią doskonałe miejsce do namnażania się drobnoustrojów. Jeśli sprzęty nie są te regularnie czyszczone, to z czasem prowadzące z nich rury odpływowe mogą się zatykać.
To z kolei prowadzi do tego, że brudna woda nie odpływa, ale zatrzymuje się w rurach. Jeśli znajdują się w niej zanieczyszczenia biologiczne (a zwykle się znajdują), to z czasem zaczynają się one rozkładać i wydzielać nieprzyjemny zapach, który może być wyczuwalny w całej łazience.
Czasami zapach ten pojawia się także, gdy urządzenia przez długi czas nie są używane. W takim wypadku woda w rurach po prostu stoi. Po pewnym czasie może ona także zacząć wydzielać nieprzyjemny aromat. Z tego powodu tak często odór pojawia się w niezamieszkałych domach.
Jak usunąć zapach z kanalizacji? – sposób na udrożnienie rur
Jeśli powodem nieprzyjemnych zapachów są zapchane rury, to konieczne jest ich udrożnienie. Najprościej jest sięgnąć po chemiczny udrażniacz, który rozpuszcza zalegające osady i brud. Takie preparaty są silnie żrące, więc trzeba uważać, by się nimi nie oblać. Najbezpieczniej jest używać ich w rękawicach. Ich stosowanie jest proste. Wystarczy tylko wlać porcję preparatu do odpływu, odczekać kilkanaście minut i spłukać go dużą ilością wody.
Stosowanie tak silnych środków nie jest obojętne dla środowiska, więc nie powinno się przeprowadzać go zbyt często. Chemiczne udrażnianie rur nie jest także wskazane w przypadku przydomowych oczyszczalni ścieków.
W najtrudniejszych przypadkach powinno się jednak wezwać fachowca. Hydraulik powinien dysponować sprzętem, którym poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi zatorami.

Jak usunąć zapach z rur domowymi metodami?

Jeśli nie masz w domu detergentu do udrażniania rur, to możesz też przygotować go samodzielnie. W swojej kuchni z pewnością masz produkty niezbędne do tego celu. Wystarczy, że do odpływu wsypiesz szklankę sody oczyszczonej, a następnie wlejesz tam dwie szklanki wrzątku. Następnie należy odczekać kwadrans i wsypać jeszcze jedną szklankę sody. Na zakończenie trzeba wlać szklankę octu. Mieszanka powinna zacząć się pienić na tyle mocno, że to zauważysz lub usłyszysz. Żeby domowy detergent mógł działać w spokoju, zatkaj odpływ korkiem przynajmniej na godzinę.
Użycie sody oczyszczonej i octu sprawi, że w rurze wytworzy się dużo piany. Może ona rozbić złogi zalegającego brudu oraz osadów. Dzięki temu brud nareszcie się ruszy i spłynie dalej do kanalizacji. Razem z nim powinien też zniknąć nieprzyjemny zapach.
Po upływie godziny możesz wyciągnąć korek i nalać do odpływu sporo gorącej wody. W ten sposób zostaną usunięte wszystkie pozostałości po użytych składnikach.

Jak usunąć brzydki zapach z pomieszczenia?

Trzeba pamiętać, że nawet jeśli oczyścisz rury i udrożnisz je, to zapach wyczuwalny w pomieszczeniu nie zniknie od razu. Jeśli masz niesprawną albo mało wydajną wentylację w mieszkaniu, to może on w krótkim czasie roznieść się po całym mieszkaniu. Stosowanie odświeżaczy powietrza to w tym wypadku zdecydowanie za mało.
Jeśli pogoda sprzyja, to możesz wywietrzyć mieszkanie. Jeżeli jednak jest zimno albo pojawiają się ogłoszenia o wysokim stężeniu pyłu zawieszonego, to otwieranie okien i wietrzenie nie jest dobrym pomysłem. Lepiej jest więc skorzystać z profesjonalnych urządzeń.
W neutralizacji zapachów sprawdzi się domowy oczyszczacz powietrza. To urządzenie, którego używanie zalecane jest przede wszystkim alergikom. Pomaga ono skutecznie usuwać z powietrza wszelkie lotne zanieczyszczenia. Może więc wyłapywać cząsteczki kurzu, smogu czy roztocza. Oczyszczacz powinien być wyposażony w filtr węglowy, który jest najskuteczniejszy w neutralizowaniu brzydkich zapachów.
Innym rozwiązaniem jest zastosowanie ozonowania. Polega ono na wprowadzeniu do pomieszczenia dużej ilości ozonu, czyli reaktywnej formy tlenu. Sprawdza się ono jako metoda szybkiej i dokładnej dezynfekcji pomieszczenia, ale może też skutecznie usunąć odór. Jeśli więc nie możesz poradzić sobie z zapachami w Twoim mieszkaniu, to koniecznie zdecyduj się na regularne jego ozonowanie.