Panele podłogowe puchną na skutek wystawienia ich na kontakt z wilgocią i wodą. Im jest on dłuższy, tym większe ryzyko, że ciecz dostanie się w głębsze warstwy panela. Napuchnięcie materiału jest szczególnie widoczne na krawędziach pojedynczych paneli. Już z daleka można zauważyć, że są one wyraźnie powiększone i odstają od reszty podłogi. To wyjątkowo nieestetyczne i często może zakończyć się rozwarstwieniem paneli i ich trwałym uszkodzeniem. Jak skutecznie wysuszyć panele? Jak uratować panele podłogowe przed wilgocią?
Nie czekaj — działaj!
Jeśli coś rozleje Ci się na panele podłogowe, to działaj jak najszybciej. W tym wypadku czas jest kluczowy, bo jeśli ciecz wsiąknie w panele, to będziesz mieć dużo poważniejszy problem. Na początek koniecznie usuń ewentualną kałużę z podłogi. Zetrzyj ją ręcznikami papierowymi, mopem do mycia podłogi czy czymkolwiek innym, co jest wykonane z chłonnego materiału.
Czasami podłoga jest zalana na skutek awarii np. pękniętej rury. W takim wypadku musisz pamiętać o tym, by nie tylko dokładnie ją wytrzeć, ale także, by zabezpieczyć ją przed ponownym zalaniem. Chwilowe zalanie podłogi nie wpłynie negatywnie na jej stan, ale jeśli sytuacja będzie się powtarzać, to na pewno jej jakość będzie zagrożona.
Jak uratować panele podłogowe przy pomocy żelazka?
Jeśli kontakt paneli podłogowych z wodą nie był zbyt długi, a napuchnięcie nie jest duże, to możesz spróbować sprawdzonego domowego sposobu na ich naprawę. Metoda ta sprawdza się, gdy panele nie są jeszcze wypaczone, a podłoga nie uniosła się do góry.
Na zalanym panelu należy położyć bawełniany ręcznik, który ochroni laminat przed wysoką temperaturą. Następnie trzeba sięgnąć po żelazko i rozgrzać je na drugą kropkę. Prasuj panel, powoli przesuwając żelazko po ręczniku. Pamiętaj jednak, by kontrolować stan panela i sprawdzać, czy jeszcze wymaga on prasowania. Czynność tę kontynuuj tak długo, jak będzie to potrzebne. Nie zatrzymuj też żelazka zbyt długo w jednym miejscu, bo możesz w ten sposób przypalić ręcznik i znajdujący się pod nim panel.
Jak poradzić sobie z wybrzuszonym panelem?
Panele podłogowe pod wpływem wilgoci mogą się wybrzuszyć. Nie wygląda to dobrze i równocześnie może utrudniać swobodne poruszanie się po podłodze. Na szczęście z wybrzuszeniem można sobie dość łatwo poradzić. Wystarczy w odpowiednim miejscu położyć coś ciężkiego. Waga przedmiotu np. stosu grubych książek czy szafki wyprostuje panel i pomoże mu wskoczyć na swoje prawidłowe miejsce.
Co zrobić po dużym zalaniu podłogi?
Jeśli w Twoim mieszkaniu pękła rura czy doszło do innego poważnego zalania, to żelazko najprawdopodobniej nie wystarczy. Najlepiej w takim wypadku jest rozebrać podłogę i dokładnie usunąć wilgoć zebraną pod panelami. Oczywiście rozebranie podłogi w pomieszczeniu zajmuje sporo czasu i jest dość skomplikowane, ale może to pozwolić na uratowanie paneli i ponowny ich montaż po wysuszeniu.
W przypadku nowoczesnych paneli podłogowych, które są montowane na click, demontaż jest wyjątkowo prosty. Na początek należy usunąć listwy przypodłogowe, a następnie element po elemencie usunąć panele. Nie wymaga to uciążliwego usuwania kleju czy gwoździ. Panele powinno się wystawić na działanie promieniowania słonecznego, które szybko je wysuszy. Później można zamontować je z powrotem. To zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż wymiana ich na nowe.