Jak umyć meble ogrodowe z palet? Jak je czyścić?

Meble z palet to od kilku lat prawdziwy hit. Są wykorzystywane w mieszkaniach i ogrodach. Wiele z nich to projekty DIY, choć można też kupić gotowe w niektórych sklepach. Meble te mają indywidualny charakter i wprowadzają przytulną atmosferę wszędzie, gdzie się znajdą. Jak o nie dbać, by ich nie zniszczyć? Jak czyścić meble z palet, by nie straciły swojego naturalnego wyglądu?

Jak czyścić meble ogrodowe z palet?

W wielu ogrodach stoi modny stół z palet oraz ławka do kompletu. Zwykle palety są zabezpieczone lakierem bezbarwnym, zaimpregnowane albo pokryte kolorowym produktem np. olejem lub farbą. Niezależnie od użytego środka do impregnacji, meble z palet wciąż muszą być pielęgnowane tak jak inne przedmioty z drewna. Nie można więc narażać ich na niepotrzebny kontakt z wodą. Takie meble ogrodowe, kiedy nie są używane, powinny być przykryte specjalną folią, plandeką lub pokrowcem. Wszystkie te zabezpieczenia ochronią palety przed opadami atmosferycznymi i nadmiernym promieniowaniem słonecznym, które może zniszczyć powłokę lakierniczą.
Jeśli chodzi o czyszczenie mebli z palet, to jego podstawą powinno być odkurzanie. Jeśli na ławce znajdują się poduchy, to trzeba je zdjąć i zacząć od dokładnego odkurzenia samej konstrukcji. Najlepiej jest użyć do tego zadania odkurzacza ze ssawką zakończoną miękkim włosiem. Nie pozostawi ona na powierzchni brzydkich zrysowań, a równocześnie włosie wypchnie kurz i pył, który zdążył się wcisnąć w drewno.
Meble ogrodowe warto odkurzać przynajmniej raz na miesiąc. Dzięki temu można uniknąć sytuacji, w której zabrudzenia zdążą się niemal weżreć w strukturę drewna i do ich usunięcia konieczne będzie szorowanie, które jest szczególnie niebezpieczne dla każdego rodzaju drewna oraz jego powłoki ochronnej.
Czasami na meblach można zauważyć pojedyncze zabrudzenia. Bez wątpienia trzeba je zmyć. Najlepiej jest nalać odrobinę płynu do mycia naczyń na miękką szmatkę, a następnie mocno ją odcisnąć. Płyn należy aplikować bezpośrednio na plamę, a po jej usunięciu drewno należy wytrzeć do sucha przy pomocy ręcznika papierowego.

Jak wyprać poduchy na meble ogrodowe z palet?

Oczywiście konieczne jest również odkurzenia samych poduch, a w razie potrzeby także ich wypranie. Poduchy można wyprać ekstrakcyjne tak jak materac do łóżka. To wyjątkowo skuteczna metoda usuwania nawet trudnych zabrudzeń. Możesz też do prania poduch wykorzystać domowe sposoby. Po prostu przygotuj roztwór z litra wody oraz czterech łyżek sody oczyszczonej. Następnie nasącz nim ścierkę albo miękką szczoteczkę i dokładnie przetrzyj tapicerkę, którą obite są poduchy od mebli z palet. Kolejnym sposobem na zachowanie czystości poduch jest zdjęcie z nich pokrowców i wypranie ich w pralce. Niestety, ale nie wszystkie meble mają poduszki, z których można zdjąć poszewki. Szkoda, bo przez to ich wypranie jest zdecydowanie bardziej pracochłonne.

Jak zabezpieczyć meble z palet?

Bardzo ważne jest to, że meble ogrodowe z palet nie mogą spędzić jesieni i zimy pod chmurką. Z pewnością nie przetrwają one w dobrej formie trudnych warunków pogodowych. Z tego powodu w ramach przygotowania do zimy meble należy dokładnie wyczyścić, a następnie owinąć folią lub przykryć je pokrowcem. Koniecznie trzeba też wynieść je do piwnicy lub garażu. Wyjmij je ze schowka, dopiero gdy zrobi się ciepło.