Mycie lodówki jest jednym z najbardziej uciążliwych domowych obowiązków. Z jednej strony jest to prosta czynność, a z drugiej — jest ona dość nieprzyjemna. Trzeba wiedzieć, jak się zabrać za jej czyszczenie, by było ono skuteczne i równocześnie dość szybkie. W końcu podczas tego mycia lodówka musi być opróżniona, więc zapasy są wystawione na działanie temperatury pokojowej. Jak skutecznie i szybko wyczyścić lodówkę? Jak ją umyć, by pozbyć się nieprzyjemnych zapachów?
Mycie lodówki zacznij od jej uprzątnięcia
Zanim zaczniesz myć lodówkę, koniecznie dokładnie przejrzyj swoje zapasy. Sprawdź, co znajduje się w urządzeniu. Jeśli są w nim produkty przeterminowane, nieświeże lub zepsute, to muszą one wylądować w koszu. Powinno się usuwać je na bieżąco, ale jeśli coś przegapiłeś, to przy sprzątaniu masz okazję to poprawić. Jeśli jedzenie schowane jest w pojemniki, to koniecznie sprawdź, czy nie ma w nich pleśni. Jeżeli ją gdziekolwiek zauważysz, to takie pojemniki też należy wyrzucić — jeśli są jednorazowe lub opróżnić i dokładnie umyć.
Pamiętaj, że psująca się żywność może stanowić pożywkę dla drobnoustrojów. Przy okazji może ona też być odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach, który będzie przenikał całą żywność schowaną do lodówki.
Jak umyć lodówkę domowym sposobem? – roztwór z octu
Zanim zabierzesz się za mycie lodówki, powinieneś ją opróżnić. Oznacza to, że musisz wyjąć z niej całe jedzenie oraz elementy wyposażenia. Najwygodniej jest wyjąć wszystkie półki i koszyki tak, by prowadnice zostały odsłonięte. Zwykle w nich gromadzi się sporo brudu, więc trzeba pamiętać o ich wyczyszczeniu.
Jeśli chodzi o czyszczenie lodówki, to niezawodny jest roztwór wody i octu. Najprościej jest do czterech szklanej wody dodać szklankę octu. Taka ilość środka z pewnością wystarczy do umycia nawet dużej lodówki. Jeśli przygotujesz go zbyt dużo, to możesz użyć go także do mycia szafek lub innych sprzętów kuchennych.
Mieszanina octu i wody ma działanie bakteriobójcze, usuwa zapachy i skutecznie wybiela powierzchnie. Zapach octu jest nieprzyjemny, ale bardzo szybko wietrzeje. Najłatwiej jest używać jej poprzez moczenie w niej szmatki lub gąbki. Przetartych przy jej pomocy elementów nie trzeba dodatkowo płukać, choć zwłaszcza w przypadku półek warto to zrobić.
Jak wyczyścić lodówkę sodą oczyszczoną?
Kolejny niezawodny sposób na wyczyszczenie lodówki opiera się na wykorzystaniu domowej roboty pasty z sody oczyszczonej. Wystarczy dodać do niej odrobinę wody i kilka kropli soku z cytryny. Nie chodzi jednak o to, by soda się rozpuściła. Ma ona jedynie być lekko zwilżona tak, by stała się kleista.
Uzyskaną pastę trzeba nakładać na szmatkę lub gąbkę i dokładnie wyczyścić nią wnętrze lodówki. Można też wykorzystać ją do czyszczenia zewnętrznych elementów urządzenia. Soda oczyszczona nadaje się do mycia wszystkich powierzchni, więc przygotowaną mieszankę można wykorzystać do doczyszczenia innych przedmiotów w kuchni.
Na koniec mycia koniecznie trzeba przemyć wszystkie wyczyszczone elementy lub wypłukać je letnią wodą. Dzięki temu resztki pasty zostaną usunięte wraz z zabrudzeniami. Na koniec warto też wytrzeć lodówkę do sucha lub zostawić jej drzwiczki otwarte na tyle długo, by wnętrze dobrze wyschło.
Czy można używać gotowych preparatów do mycia lodówki?
Na rynku dostępne są specjalne detergenty przeznaczone do czyszczenia lodówki. Są one wyjątkowo skuteczne i bez wątpienia usuwają zabrudzenia i bakterie z urządzenia. Trzeba jednak pamiętać, że większość środków chemicznych nie jest obojętna dla ludzkiego zdrowia. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się ich używać, ale jedynie zachować środki ostrożności.
Myjąc lodówkę, powinno się zabezpieczyć dłonie rękawicami. Używając silnych środków, powinno się też sięgnąć po gogle ochronne.
W tym wypadku bardzo ważny jest ostatni etap czyszczenia lodówki — spłukanie pozostałości chemikaliów czystą wodą. W ten sposób można zdecydowanie zmniejszyć ryzyko, że żywność przechowywana w lodówce będzie miała kontakt z potencjalnie toksycznymi substancjami.