Jak umyć grzejnik? Jak wyczyścić kaloryfer?

Czyszczenie grzejników nie jest proste, ale niestety trzeba o nim pamiętać. Na kaloryferach odkłada się sporo kurzu, który jest widoczny gołym okiem. Tym samym jest on wyjątkowo nieestetyczny i źle świadczy o gospodarzach. Odkurzanie grzejników koniecznie trzeba wpisać na listę rzeczy do regularnego wykonywania. Jak czyścić kaloryfery tak, by robić to szybko i skutecznie?

Jak wyczyścić kaloryfer z kurzu?

Wbrew pozorom grzejniki bardzo się nie brudzą. Mimo to gromadzą kurz… i to w dużych ilościach. Nawet łazienkowe kaloryfery szybko się nim pokrywają. Pod wpływem podwyższonej temperatury kurz na grzejnikach może zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, który będzie powodował, że wrażenie zabałaganienia mieszkania zostanie spotęgowane.
Bez wątpienia najłatwiej jest wyczyścić grzejnik przy pomocy odkurzacza. Oczywiście zwykła ssawka w tym wypadku się nie sprawdzi. Do odkurzania powinno się raczej wybrać specjalną szczotkę do czyszczenia grzejników. Jest ona wykonana z mikrowłókien, które mogą łatwo przedostać się nawet w najgłębsze zakamarki. Równocześnie mogą one też skutecznie wyłapywać kurz, zanim zostanie on uniesiony w powietrze i rozprzestrzeni się po pomieszczeniu, osiadając na wszystkich powierzchniach.
Dobrze jest też mieć pod ręką ssawkę szczelinową, którą można bez trudu umieścić w przestrzeniach pomiędzy żebrami kaloryfera. Najwygodniej jest do sprzątania zgromadzić cały zestaw ssawek o różnych wielkościach, które można wykorzystać do czyszczenia różnych powierzchni. Ciekawym pomysłem jest też korzystanie ze ssawek elastycznych, których kształt dopasowuje się do odkurzanej powierzchni.

Czy można czyścić grzejniki manualnie?

Jeśli nie masz pod ręką odkurzacza, to możesz też wyczyścić grzejnik ręcznie. Jest to dość pracochłonne, ale również daje zadowalające efekty. Najprościej jest wziąć miękką ściereczkę i zmoczyć ją wodą. Jej temperatura nie ma żadnego znaczenia, bo jej jedynym zadaniem jest wiązanie kurzu.
Każde kolejne żebro kaloryfera musisz dokładnie przetrzeć szmatką. Zawsze poruszaj się od góry do dołu. Postaraj się też dość często wypłukiwać szmatkę, by pozbyć się z niej kurzu i nie rozciągać go na kolejnych żebrach.
Żeby wyczyścić stronę grzejnika, która znajduje się najbliżej ściany, możesz wilgotną szmatkę przykleić taśmą klejącą do kija od szczotki. Dzięki temu powinno Ci być łatwiej wsunąć ją pomiędzy ścianę a grzejnik.
Kurz osadza się także we wnętrzu grzejnika. Żeby się go pozbyć, przyłóż dyszę suszarki do włosów do górnej części grzejnika, a następnie włącz ją na pełną moc. Na koniec sprzątania pod grzejnikiem powinno zebrać się sporo kurzu, więc koniecznie pamiętaj o tym, by go usunąć. Najwygodniej będzie go odkurzyć lub zmieść.
W przypadku silnie zabrudzonych kaloryferów możesz też zdecydować się na przetarcie ich roztworem wody i płynu do mycia naczyń. Ta mieszanka jest bardzo uniwersalna i równocześnie skuteczna. Po myciu grzejnika koniecznie wytrzyj go do sucha. Chyba że trwa sezon grzewczy. Wtedy najprawdopodobniej sam wyschnie, zanim zdążysz się zabrać za jego wycieranie.