Jak umyć felgi samochodowe lub motocyklowe i ich nie uszkodzić?

Felgi samochodowe są bardzo narażone na zabrudzenia. Właściwie nic nie chroni ich przed zabrudzeniami, więc każda przejażdżka po błocie może zakończyć się powstaniem bardzo nieestetycznych zacieków i plam. Z drugiej strony felgi mogą pełnić też funkcje dekoracyjne. Brudne na pewno ich nie spełniają. Jak umyć felgi samochodowe i ich nie uszkodzić?

Mycie felg stalowych

Mycie felg stalowych jest stosunkowo proste. Takie felgi zakrywa się dekoracyjnymi kołpakami, więc nie trzeba się za bardzo przejmować pozostawieniem na nich niewielkich rys od szorowania. Stal jest mocna i wytrzymała, więc do jej czyszczenia można śmiało sięgać po specjalistyczne środki chemiczne. Powinny one być przeznaczone właśnie do pielęgnacji felg. Ich zadaniem jest rozpuszczanie trudnych zabrudzeń i umożliwienie ich łatwiejszego zmycia.
W przypadku najbardziej uciążliwych zabrudzeń np. plam ze smaru czy przyschniętych opiłków metalu można wykorzystać dedykowane preparaty. Należy je rozpylić je na feldze i odczekać chwilę, aby produkt miał czas zadziałać. Następnie zabrudzenia można zetrzeć przy pomocy miękkiej szczotki.
W przypadku czyszczenia felg motocyklowych lub samochodowych bardzo ważne jest pamiętanie o doczyszczaniu trudno dostępnych miejsc np. otworów na śruby. To właśnie one są najczęściej pomijane przy zbyt szybkim myciu. Najłatwiej jest umyć je przy pomocy szczotek o małej średnicy.
Na koniec należy spłukać z felg pianę z zabrudzeniami i pozwolić im wyschnąć. Dopiero kiedy będą już całkowicie suche, można na nie ponownie nałożyć opony i zamontować w samochodzie. Teoretycznie felgi można myć także bez ich demontowania, ale trzeba pamiętać, że w takim ustawieniu nie ma możliwości dokładnego ich wymycia. Raz na jakiś czas warto więc zarezerwować sobie więcej czasu i umyć felgi samochodowe, kiedy nie są zamontowane. Doskonałym momentem na to będzie co sezonowa wymiana kół.

Mycie felg aluminiowych

Felgi aluminiowe są używane jako dekoracja. Wiele z nich ma fantazyjne kształty, w których jest wiele ażurowych elementów. Aluminium wyróżnia się pięknym połyskiem i jest dość miękkie w porównaniu ze stalą. Alufelgi jest zdecydowanie łatwiej uszkodzić niż zwykłe felgi ze stali. Dlatego do ich pielęgnacji należy podchodzić wyjątkowo ostrożnie.
Przede wszystkim do mycia alufelg powinno się przystąpić, gdy nie są one zamontowane. Na pewno będzie to ogromnym ułatwieniem w pracy. Kolejną kwestią jest wstrzymanie się od szorowania. Nawet szczotka o średniej twardości może pozostawić ślady na aluminium. Poza tym na alufelgach może znajdować się piasek i drobinki brudu, które na skutek ich pocierania będą rysowały powierzchnię.
Warto też podkreślić, że do mycia felg aluminiowych powinno się używać specjalnych preparatów. Powinny to być środki, które nie uszkadzają struktury tego metalu i wydobywają jego połysk.
Najbezpieczniej jest używać do mycia myjki ciśnieniowej z pianownicą. To samo urządzenie sprawdzi się też przy myciu felg stalowych. Wystarczy tylko upewnić się, że detergent w pianownicy nadaje się do pielęgnacji konkretnego materiału i można przystąpić do działania.
Woda pod dużym ciśnieniem powinna poradzić sobie z zabrudzeniami takimi jak kurz i pyłki. Środek z pianownicy z kolei rozpuści resztki smarów, soli i innych zanieczyszczeń drogowych, a w takiej formie woda bez trudu je zmyje. Dzięki temu felga może w ciągu kilku minut prezentować się zdecydowanie lepiej.
Na koniec mycia felg samochodowych z aluminium można je też wypolerować po to, by nadać im lustrzaną powierzchnię. Do tego celu można użyć specjalnych past. W razie potrzeby można też sięgnąć po specjalne spraye, które służą do ukrywania niewielkich uszkodzeń na feldze. Ich zadaniem jest zamalowanie uszkodzeń i zabezpieczenie ich. Dzięki temu niewielkie otarcia i ryski nie są już dłużej problemem.