Jak sprząta się hale i magazyny?

Magazyny i hale nie kojarzą się z miejscami, w których utrzymuje się porządek. W takich miejscach tętni życie, wciąż porusza się w nich mnóstwo osób i dużo się dzieje. Zdarza się nawet, że praca w nich nie hamuje nawet w nocy. W takim razie jak sprząta się hale i magazyny? Jak dbać o ich czystość?

Przede wszystkim podłogi

W halach i magazynach przede wszystkim przykłada się wagę do czystości podłóg. Posadzki nie mogą być lepkie czy śliskie. Z tego powodu oczywiste jest, że należy je myć — nawet kilka razy w ciągu dnia. Podczas takiego zwykłego sprzątania hal i magazynów czyści się przede wszystkim ciągi komunikacyjne po to, by poruszanie się nimi mogło przebiegać sprawnie.
Do sprzątania podłóg nie używa się zwykłych mioteł i mopów. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są urządzenia, które równocześnie odkurzają i zmywają posadzkę. Dzięki temu, że używają one dobranej przez automat ilości wody i płynu do czyszczenia, to nie ma obawy, że posadzka zostanie przemoczona. Po kilkunastu sekundach powinna ona już całkowicie wyschnąć. To z kolei oznacza, że nie można się na niej poślizgnąć ani pobrudzić jej zakurzonymi butami.
Używanie maszyn sprzątających zdecydowanie usprawnia pracę. Jest ona wydajna i nie powinna zakłócać działania pozostałych osób znajdujących się na magazynie czy hali. To bardzo ważne, bo pracownikom magazynów zwykle bardzo zależy na utrzymaniu odpowiedniego tempa pracy. Sprzątanie nie może więc być przyczyną chaosu.
Podczas zwykłego dnia nie ma możliwości czyszczenia regałów czy wyposażenia magazynu. Najczęściej więc po prostu pomija się je i dokładnie czyści podczas sprzątania szczegółowego. Wyjątkiem są hale i magazyny należące do przemysłu farmaceutycznego, spożywczego i kosmetycznego. W nich należy utrzymywać porządek przez cały czas po to, by zminimalizować ryzyko kontaminacji produktów.

Sprzątanie szczegółowe

Hale i magazyny powinno się też sprzątać dokładnie. Miejsca te nie pełnią funkcji reprezentacyjnych, ale nie oznacza to, że mogą być zabałaganione. Z tego powodu osoby zarządzające nimi powinny regularnie planować ich szczegółowe sprzątanie. Podczas niego można odkurzyć i wyczyścić powierzchnie pod regałami, a nawet ich półki i ewentualne towary, które przez długi czas nie były poruszane.
Oczywiście, by przeprowadzić takie sprzątanie, najlepiej jest wykorzystać dzień wolny od pracy. Podczas niego ekipa sprzątająca może skupić się wyłącznie na swoim zadaniu. Jeśli jednak nie jest to możliwe, bo np. magazyn pracuje całą dobę siedem dni w tygodniu, to sprzątanie należy przeprowadzać stopniowo. Oznacza to, że wyznacza się obszary, do których dostęp danego dnia lub w określonych godzinach jest ograniczony. W tym czasie zadaniem ekipy sprzątającej jest dokładne oczyszczenie danego sektora.

Biura i część socjalna

Jeśli w magazynie znajduje się część biurowa oraz socjalna przeznaczona dla pracowników, to oczywiście dba się o nią tak jak we wszystkich innych budynkach. Tam obowiązkowe jest regularne zmywanie wszystkich blatów, ławek, krzeseł, stołów i szafek. Myje się w nich okna i dba o czystość toalet.
Te pomieszczenia nie różnią się zbytnio od zwykłych powierzchni biurowych i wymagają dokładnie takiej samej troski. Z ich posprzątaniem łatwo sobie poradzić, zwłaszcza jeśli pracownicy dbają o ich czystość podczas całego dnia pracy. Dzięki temu sprzątanie ich może przebiegać szybko i sprawnie.