Jak sprawnie myć żaluzje?

Nie ma wątpliwości, że żaluzje powinno się myć. Zabrudzenia na nich mogą ograniczać dostęp światła do pomieszczeń w zdecydowanie większym stopniu, niż było to planowane. Zalegający na nich kurz może też być alergenem, który będzie podrażniał drogi oddechowe i oczy. Jednak mycie żaluzji nie należy do prostych zadań. Jak sobie z nim poradzić? Jak sprawnie przeprowadzać mycie lub odkurzanie żaluzji?

Masz czas na demontaż?

Jeśli masz czas na demontaż żaluzji, to na pewno warto go wykonać. Wprawdzie, żeby sobie z nim poradzić trzeba mieć pewną wprawę i znać technikę, którą wykorzystano do przymocowania żaluzji. W przypadku szczególnie zabrudzonych egzemplarzy np. z kuchni, warto jednak zdecydować się na poświęcenie kilkunastu dodatkowych minut i zdjąć żaluzje z okna.
Jeśli na żaluzjach są tłuste plamy, to najlepiej będzie, jeśli wymoczysz je w letniej wodzie z płynem do mycia naczyń. Po kilku godzinach w wodzie brud powinien zostać zmiękczony i powinien być łatwy do usunięcia.
Pojedyncze listewki żaluzji możesz myć przy pomocy miękkiej gąbki lub szmatki. Możesz do tego używać roztworu płynu do mycia naczyń, mydła w płynie albo wody z octem. Zapach octu jest nieprzyjemny, ale dość szybko się ulatnia, więc nie musisz się go obawiać.
Wilgotne żaluzje możesz ponownie zamontować na oknie. Najszybciej i najlepiej wyschną w pozycji pionowej. Oczywiście do wyschnięcia powinieneś odwiesić żaluzje, które są wilgotne, ale woda już z nich nie kapie.

Bez demontowania

Jeśli masz umyć przynajmniej kilka żaluzji w różnych pomieszczeniach, to najprawdopodobniej nie będziesz mieć wystarczająco dużo czasu na to, by je wszystkie demontować i montować ponownie. Na szczęście wcale nie ma takiej potrzeby, bo są gadżety, które ułatwiają odkurzanie żaluzji. Jednym z takich przedmiotów jest specjalna szczotka, która umożliwia równoczesne czyszczenie kilku listewek. Zdecydowanie przyspiesza ona pracę. Szczotki najlepiej sprawdzają się do czyszczenia żaluzji na sucho. Jednak trzeba liczyć się z tym, że poruszony kurz będzie przez jakiś czas unosił się w powietrzu, a potem będzie osiadać na różnych przedmiotach w pobliżu okna. Z pewnością trzeba więc liczyć się, że krótko po takim odkurzeniu żaluzji, trzeba będzie też posprzątać resztę pomieszczenia.
Żaluzje można też czyścić na mokro bez konieczności ich demontowania. Do tego celu można wykorzystać myjkę parową. Para bez trudu przedostanie się w przestrzenie pomiędzy listewkami, a zawarta w niej wilgoć zwiąże kurz. Dzięki temu nie będzie się obsypywał. Myjka parowa niweluje potrzebę sięgania po detergenty, więc można śmiało zrezygnować z używania chemii.
Oczywiście nie każdy ma własną myjkę parową. By z niej skorzystać, można ją wypożyczyć albo po prostu wynająć ekipę, która zajmie się profesjonalnym myciem żaluzji. Ten sposób bez wątpienia jest najbardziej wygodny i wymaga najmniejszego nakładu sił. Jeśli nie masz czasu na to, by uczyć się tego, jak poprawnie myć żaluzje, ale chcesz, by były czyste, to po prostu skorzystaj ze wsparcia fachowców.