Jak skutecznie odśnieżać?

Odśnieżanie może być prawdziwym koszmarem. Wymaga mnóstwo pracy, siły i często też systematyczności. Zdarza się, że śnieg pada tak intensywnie, że jeszcze zanim skończysz odśnieżać, powinieneś zacząć od początku. Dlatego warto znać skuteczne i wydajne sposoby odśnieżania, które ułatwią Ci pracę. Jak najwygodniej odśnieżać?

Dobry sprzęt

Przede wszystkim, żeby odśnieżać trzeba wyposażyć się w odpowiednie narzędzie. W przypadku lekkiego puchy wystarczy miotła do zamiatania chodników. Przy jej pomocy bez trudu odgarniesz śnieg na bok. Jeśli jednak jest on bardziej zmarznięty i tworzy twardszą powłokę, to zdecydowanie bardziej przyda Ci się specjalna łopata do odśnieżania. Zwykle ma ona metalową końcówkę, która może odrywać kawałki lodu od chodnika. Taka łopata powinna być dość szeroka po to, by zgarniać na raz duże ilości śniegu. Zdecydowanie nie powinno używać się w pełni plastikowych łopat. W starciu ze śniegiem nie mają szans i bardzo szybko się połamią.
W przypadku odśnieżania większych powierzchni można wykorzystać także dmuchawę do liści. Na pewno poradzi sobie ona z sypkim śniegiem. Dmuchawy świetnie sprawdzają się do odśnieżania paneli fotowoltaicznych. Przy ich pomocy można zdmuchnąć nie tylko śnieg, ale także zanieczyszczenia pyłowe z ich powierzchni.
Warto też wiedzieć, że do odśnieżania mogą przydać się odśnieżarki. Są to specjalne urządzenia, które zdecydowanie zwiększają wydajność pracy. Na rynku dostępne są urządzenia elektryczne, spalinowe, a nawet samojezdne. Małe pługi śniegowe świetnie sprawdzają się przy odśnieżaniu terenów przy lotniskach, boisk sportowych czy nawet wewnętrznych chodników wspólnot mieszkaniowych.

Odśnieżanie z głową

Przy odśnieżaniu najważniejsze jest wybranie odpowiedniego miejsca do zsypywania odsuniętego śniegu. Miejsce to nie powinno być oddalone od odśnieżanego terenu, ale równocześnie nie może być na tyle daleko, by docieranie do niego zajmowało dużo czasu i pożytkowało zbyt dużo siły.
Odkładany śnieg nie może też w dalszej perspektywie czasu zamienić się w przeszkodę. Z tego powodu nie powinno się układać go w bramach, wjazdach czy drzwiach garażowych. Ten zbity w jednym miejscu śnieg z pewnością roztopi się znacznie później, niż w innych miejscach.

Czy posypywać chodnik?

Wiele osób uważa, że odśnieżanie nie jest wystarczająco wydajne i szybkie. Z tego powodu polecają one posypywanie chodników solą drogową, piaskiem lub fusami od kawy. Te ostatnie uważa się za rozwiązanie ekologiczne. W rzeczywistości jednak wszystkie one mogą przyczynić się do powstania zabrudzeń na elewacjach i odzieży. Posypywanie chodnika nie sprawi też, że śnieg magicznie z niego zniknie. Przyczyni się raczej do tego, że biały puch zmieni się szybciej w brzydkie i bardzo śliskie błoto pośniegowe.
Jak dotąd odśnieżanie jest najlepszym rozwiązaniem na pozbywanie się śniegu. Wprawdzie jest to zadanie pracochłonne, ale nie wpływa negatywnie na środowisko przyrodnicze, ani nie stanowi zagrożenia dla ludzi.