Jak samodzielnie wyczyścić laptopa? Jak doczyścić komputer?

Obecnie niemal w każdym domu znajduje się komputer. W wielu mieszkaniach używa się nawet kilku urządzeń tego typu. Jednak zdecydowanie zbyt mało mówi się o ich czystości. W rzeczywistości przecież klawiatura komputera może być siedliskiem bakterii. Do tego też trzeba dodać nieestetyczne zabrudzenia ekranu, które wpływają na komfort użytkowania komputera. Jak samodzielnie go wyczyścić? Jak zadbać o laptopa?

Czy wszystkie elementy laptopa należy czyścić?

Zacznijmy od tego, że laptop czy komputer stacjonarny jest urządzeniem elektrycznym. Oznacza to, że do jego czyszczenia należy podchodzić bardzo ostrożnie. W przeciwnym wypadku jest spore ryzyko uszkodzenia urządzenia.
Przede wszystkim w komputerze powinno się wyczyścić kilka podstawowych elementów:

  • obudowę,
  • ekran,
  • porty,
  • klawiaturę,
  • touchpad (gładzik),
  • myszkę — jeśli jest.

W komputerze warto też regularnie czyścić wentylator, ale by się do niego dostać, trzeba rozłożyć urządzenie. To z kolei może oznaczać pewne kłopoty. Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie, to lepiej, żebyś się za to nie zabierał. Wyczyść po prostu te elementy, do których masz dostęp, a na czyszczenie wentylatora zgłoś się do serwisu.

Jak przygotować bezpieczny płyn do czyszczenia komputerów?

Do czyszczenia urządzeń warto przygotować swój własny roztwór. Najbezpieczniejszy płyn do mycia to mieszanina wody i alkoholu w stosunku 1:1. Oznacza to, że na szklankę wody destylowanej lub butelkowanej musisz dodać szklankę izopropanolu.
Taka mieszanka jest obojętna dla większości rodzajów tworzyw sztucznych. Nie ma więc ryzyka, że uszkodzi ona obudowę laptopa. Jej zaletą jest to, że nie pozostawia po sobie żadnych smug i szybko wietrzeje. Stosowanie wody destylowanej z kolei zapewnia, że na obudowie nie będą osadzały się minerały, które są obecne w wodzie z kranu. Z tego samego powodu nie można też używać wody mineralnej.
Przygotowany roztwór można wykorzystać do namaczania ściereczki bezpyłowej. Najlepsza jest taka, która służyły do czyszczenia okularów. Taka szmatka najlepiej sprawdza się w przypadku czyszczenia różnego typu urządzeń i warto mieć ją w domu. Roztwór możesz też aplikować na szmatkę przy pomocy rozpylacza. Najważniejsze jest jednak, żebyś nie wylewał go bezpośrednio na urządzenie. Gdy do mycia używasz ściereczki, zwracaj uwagę, by była ona wilgotna, ale nie mokra. Zbyt duża wilgoć i elektronika nie idą w parze.

Jak wyczyścić laptopa?

Najlepiej będzie, jeśli zaczniesz od wyczyszczenia obudowy komputera. Najpierw zimnym powietrzem z suszarki do włosów omieć całą powierzchnię obudowy. W ten sposób usuniesz z niej pyłki i drobne zanieczyszczenia, które mogłyby spowodować zarysowania. Dopiero gdy obudowa będzie odkurzona, możesz przetrzeć ją wilgotną ściereczką.
Jeśli chodzi o touchpad i klawiaturę, to koniecznie należy je oczyścić z pyłów przy pomocy suszarki. Następnie należy wziąć wacik delikatnie zwilżony w roztworze i przetrzeć wszystkie przestrzenie pomiędzy klawiszami. Do tego zadania sprawdzi się patyczek kosmetyczny. Trzeba jednak zwrócić uwagę, by był on jedynie delikatnie zwilżony. Zadbaj o to, by ciecz nie dostała się do wnętrza komputera.
Jeśli chodzi o ekran, to możesz umyć go tą samą ściereczką, co obudowę. Zwróć tylko uwagę na to, by nie wykonywać ruchów okrężnych, a jedynie poziome lub pionowe. W ten sposób zredukujesz ryzyko pojawienia się smug na ekranie Twojego laptopa.
Pamiętaj, że komputer można czyścić wyłącznie wtedy, gdy jest odłączony od zasilania. Powinien on też być wyłączony. Po myciu warto też dać mu trochę czasu niezbędnego do wyschnięcia. Dopiero później można go ponownie włączyć i używać jak zwykle.