Jak przygotować mieszkanie na wynajem?

Każdy wie, że żeby wynająć mieszkanie w cenie, która będzie zadowalająca dla jego właściciela, najpierw należy odpowiednio o nie zadbać. Nie ma w tym nic dziwnego, bo przecież nieruchomości z czasem niszczeją. Nawet pomieszczenia zamknięte na cztery spusty po pozostawieniu ich przez dłuższy czas bez należytej opieki, mogą się dość poważnie zabrudzić. Mowa o kurzu, pajęczynach, zawilgoceniach, nieprzyjemnych zapachach, a czasami nawet robakach. Jeszcze trudniej może być, gdy mieszkanie wcześniej zajmowane było już przez innych lokatorów. Wtedy tym bardziej dokładne sprzątanie będzie wskazane. O czym trzeba pamiętać, sprzątając mieszkanie pod wynajem? Jak się za to zabrać? Czy sprzątanie można wykonać samodzielnie?

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Sprzątając pod wynajem, koniecznie należy pamiętać o własnym bezpieczeństwie. Z tego powodu przed wejściem do mieszkania należy odpowiednio się przygotować. Koniecznie należy mieć rękawiczki gumowe — najlepiej długie wykonane z grubej gumy, które nie przepuszczają żadnych płynów. Zabezpieczą dłonie przed działaniem środków sprzątających oraz przed bezpośrednim kontaktem z brudem. To szczególnie ważne, gdy nie wiadomo, jakie pochodzenie mają poszczególne plamy.

Dobrze jest też mieć maseczkę z filtrem. Jest ona szczególnie przydatna, gdy pomieszczenie lub mieszkanie było zamknięte przez długi czas. Najprawdopodobniej jest w nim sporo kurzu, który uniesie się, gdy zacznie się w nim poruszać powietrze. Kurz może podrażnić drogi oddechowe, a zawarte w nim alergeny mogą doprowadzić do reakcji uczuleniowej. Maseczka może też tłumić nieprzyjemne zapachy.

W przypadku bardzo zanieczyszczonych mieszkań np. zawilgoconych, z widoczną pleśnią, po częściowym pożarze, warto rozważyć zastosowanie bardziej zaawansowanych środków ochrony osobistej. Dobrym pomysłem może być wyposażenie się w kombinezon ochronny np. malarski, który nie pozwoli, by odzież została zniszczona. Można też zdecydować się na włożenie gogli ochronnych. Są wykonane z bezbarwnego tworzywa. Nie utrudniają pracy, ale stanowią świetną ochronę dla oczu. Dzięki nim żadna drobinka pyłu, kurzu czy piasku nie dostanie się do wrażliwych gałek ocznych.

Sprzątanie pod wynajem krok po kroku

Przede wszystkim sprzątanie należy rozpocząć od porządnego wywietrzenia pomieszczeń. Jeśli były długo zamknięte, to wewnątrz nich na pewno panuje bardzo nieprzyjemna atmosfera. Stojące powietrze może drażnić nozdrza i utrudniać oddychanie. Do tego też trzeba pamiętać o nieprzyjemnych zapachach, jakie mogą pojawić się w zamkniętym pomieszczeniu. Nawet kurz ma swoją specyficzną woń, która w dużym natężeniu może być bardzo uciążliwa. Dlatego, żeby szybko poprawić warunki panujące w pomieszczeniu, trzeba otworzyć okna przynajmniej na godzinę. Osoby wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza w tym czasie nie powinny być obecne w pomieszczeniu albo powinny mieć na twarzy maseczkę z filtrem. Dzięki niej będą wdychać mniej kurzu także podczas samego sprzątania.

Na początek warto wyposażyć się w mocne worki na śmieci. Podczas sprzątania na pewno znajdzie się sporo rzeczy, które będą musiały zostać zutylizowane. Oczywiście nie zwalnia to z konieczności segregacji odpadów, ale worki z pewnością ułatwią wyniesienie zebranych śmieci. Dla własnej wygody segregację odpadów można przeprowadzić jeszcze w mieszkaniu i po prostu od razu wrzucać odpady do konkretnych worków. Szczególnie dużo śmieci może zostać zebrane, jeśli w mieszkaniu niedawno ktoś przebywał. Wielu lokatorów pozostawia po sobie drobiazgi, których z różnych względów ze sobą nie zabierają. Przed przybyciem kolejnych najemców, powinno się je wyrzucić.

Dokładne mycie i dezynfekcja

Przygotowując mieszkanie na wynajem, koniecznie trzeba zadbać o jego wygląd, ale nie można zapominać o bezpieczeństwie sanitarnym. Na pewno nie chciałbyś, żeby nowy lokator poważnie pochorował się w kilka dni po przeprowadzce do Twojego mieszkania tylko dlatego, że nie zostało odpowiednio posprzątane przed jego przybyciem. Z tego powodu najlepiej jest z dużą dbałością o szczegóły wyczyścić wszystkie powierzchnie w mieszkaniu. Nie można zapominać o oknach, górach szafek czy karniszach. Wszędzie tam może nagromadzić się sporo brudu, bo wiele osób zapomina o regularnym sprzątaniu w tych miejscach.

Wprawdzie mycie daje świetne i łatwe do zauważenia efekty, to nie można zapominać o zanieczyszczeniach niewidocznych gołym okiem. Dlatego właśnie należy pamiętać o skutecznej dezynfekcji, jako jednym z najważniejszych kroków przygotowania mieszkania pod wynajem. Stosowanie do tego celu chemii jest mało efektywne. Zdecydowanie najlepszym i równocześnie najprostszym rozwiązaniem jest ozonowanie.

To bardzo skuteczna metoda, która stała się bardzo popularna podczas pandemii koronawirusa. To właśnie wtedy wzrosło znaczenie dezynfekcji jako podstawowego sposobu walki z drobnoustrojami. Ozonowanie mieszkań przed wynajmem ma wiele zalet. Przede wszystkim można wykonać je w krótkim czasie i przy małym nakładzie sił. Ten rodzaj dezynfekcji skutecznie eliminuje wirusy, bakterie, grzyby oraz ich przetrwalniki. Urządzenie do ozonowania wystarczy wstawić do pomieszczenia, odciąć dopływ świeżego powietrza do niego i pozwolić ozonatorowi działać. Po około pół godzinie ozonowanie można zakończyć, czyli po prostu wywietrzyć pomieszczenie, by wyrównać stężenie ozonu do atmosferycznego. Oczywiście w przypadku dużych kubatur pomieszczeń, czas ozonowania może być dłuższy.

Walka z brzydkimi zapachami

Przygotowując mieszkanie na wynajem, trzeba też pamiętać o brzydkich zapachach, których koniecznie trzeba się pozbyć. Odświeżacze powietrza jedynie ukryją odory, ale ich nie wyeliminują. Z tego powodu po dość krótkim czasie brzydki zapach znów się pojawi. Wiele osób ma też świadomość, że stosowanie odświeżaczy to najczęściej wykorzystywany sposób na to, by ukryć zapach charakterystyczny np. dla wilgoci. To dlatego wielu sprzedawców samochodów wykorzystuje w nich intensywne odświeżacze powietrza, które świadomi klienci traktują jako znaki ostrzegawcze na temat stanu auta.

W przypadku mieszkań jest podobnie. Mocny zapach z odświeżacza dla potencjalnego najemcy może być sygnałem, że coś chcesz przed nim ukryć. Z tego powodu zdecydowanie lepszym wyjściem jest zastosowanie ozonatora, który usunie problem. Trzeba jednak podkreślić, że żeby ozonowanie było skuteczne, należy z pomieszczenia usunąć też źródło zapachu. W przeciwnym wypadku problem będzie powracał później.