Nikt nie ma wątpliwości, że pościel musi być czysta. Panują w niej doskonałe warunki do rozwoju drobnoustrojów. Martwy naskórek z kolei spowoduje namnażanie się roztoczy, które wraz z kurzem mogą być przyczyną wielu alergii. Większość osób pamięta o praniu pościeli i regularnej wymianie powłoczek, ale niewielu decyduje się na pranie kołdry lub poduszek. W końcu wciśnięcie ich do bębna pralki jest niemal niemożliwe. Jak zadbać o ich czystość? Jak wyprać kołdrę i poduszki?
Jak bezpiecznie wyprać kołdrę i poduszki?
Wypranie dużej kołdry w zwykłej pralce jest dość trudne, ale może być możliwe. Zanim się na to zdecydujesz, zweryfikuj, z jakim wypełnieniem masz do czynienia. Najłatwiej jest zadbać o produkty z wypełnieniem syntetycznym, które jest lekkie i dość plastyczne. Pranie kołder z naturalnym wypełnieniem jest trochę bardziej ryzykowne, choć trzymając się wskazówek z metki, można się zdecydować na jego przeprowadzenie.
Do prania powinno się używać wyłącznie delikatnych detergentów, które nie zniszczą wypełnienia. Do pralki warto włożyć kilka piłek tenisowych. Podczas wolnego wirowania będą one uderzały w kołdrę i będą rozbijały wypełnienie. Dzięki temu nie zbije się w jednym miejscu, ale będzie równomiernie rozłożone.
Na koniec koniecznie trzeba zadbać o dobre wysuszenie. Zarówno kołdra, jak i poduszka, muszą być całkowicie suche, zanim zostaną włożone w poszewki.
W domowych pralkach zwykle nie można wyprać kołder o dużych wymiarach. W takim wypadku bezpieczniej jest oddać je do pralni chemicznej. Tam fachowcy poradzą sobie nawet z największą kołdrą.
Jak często prać kołdrę?
Wbrew pozorom kołdry i poduszek wcale nie powinno się prać zbyt często. Powinny one być czyste, ale zbyt duża częstotliwość prania z pewnością zmniejszy żywotność pościeli. Z tego powodu optymalnym rozwiązaniem jest pranie wszystkich wymienionych elementów raz do roku.
Inaczej sprawa ta wygląda, gdy łóżko jest dzielone przez wiele osób np. w hotelu lub pensjonacie. W takim wypadku kołdra i poduszka powinna być prana nawet raz na kilka miesięcy po to, by zapewniać gościom bezpieczeństwo sanitarne.
Dlaczego trzeba wietrzyć poduszki i kołdry?
Z pewnością widziałeś gdzieś już kołdry i poduszki wyłożone na parapecie albo wywieszone na balkonie. Zwyczaj ten jest szczególnie łatwy do zaobserwowania latem, choć zimą też można zauważyć osoby, które decydują się na takie wietrzenie.
Bez wątpienia warto je stosować w przypadku kołder i poduszek z wypełnieniem z naturalnego pierza. Pióra nie lubią wilgoci. Kiedy są poddane jej działaniu, mogą zacząć pleśnieć i bardzo brzydko pachnieć. Mogą też być świetnym środowiskiem do rozwoju bakterii i grzybów. Regularne wietrzenie może temu zapobiec, bo przyczynia się do wysuszenia wszystkich materiałów.
Zainwestuj w pokrowce
Na pewno już wiesz, że możesz kupić pokrowiec na materac. Musisz jednak wiedzieć, że możesz też dobrać pokrowce na poduszki i kołdrę. Są one ukryte pod poszewkami, więc nie wpływają na estetykę sypialni, ale za to skutecznie chronią to, co w nie włożono. Dzięki nim do pościeli nie dostaje się tłuszcz, pot, roztocza i kurz. Jest ona więc zabezpieczona i nie trzeba jej prać zbyt często.
Same pokrowce są łatwe do ściągnięcia i bez trudu można zmieścić je w pralce. Z racji swoich niewielkich rozmiarów nie będzie to żadnym problemem nawet w standardowych urządzeniach.