Jak pozbyć się zapachu z samochodu?

Masz problem z nieprzyjemnymi zapachami w swoim aucie? Paliłeś w samochodzie, mimo że nie powinieneś i teraz szukasz sposobu na to, by pozbyć się charakterystycznego odoru? Odświeżacze powietrza już nie załatwiają sprawy? Na szczęście nic jeszcze nie jest stracone. Jest kilka sposobów na to, by zneutralizować zapachy i o nich zapomnieć. Jakie to metody? Czy można usunąć odór bez silnej chemii i syntetycznych substancji zapachowych?

Domowe sposoby

W pierwszej kolejności można skorzystać z domowych metod usuwania zapachów. Zwykle opierają się one na tym, co powinno być pod ręką lub można kupić w pierwszym lepszym sklepie. By usunąć odór, najprościej jest sięgnąć po sodę oczyszczoną, która znajduje się niemal w każdej kuchni. Ma ona wiele zastosowań i większość domowych środków do czyszczenia opiera się właśnie na jej wykorzystaniu. Co ciekawe soda jest podstawą niemal wszystkich preparatów, których zadaniem jest neutralizacja odorów. Z tego powodu soda oczyszczona sprawdza się w usuwaniu zapachów z lodówki, mikrofali, sedesu… a nawet z tapicerki.

Stąd też oczywiste jest, że można też wykorzystać ją w samochodzie, choć jest to dość czasochłonne. W przypadku, gdy zapach jest silny i uciążliwy, to można podejrzewać, że wniknął on już głęboko w materiały znajdujące się w kabinie pojazdu. Wtedy proces ich neutralizacji trwa dłużej.

Jak więc użyć sody oczyszczonej? To proste. Wystarczy wysypać ją na tapicerkę grubą warstwą i dokładnie rozprowadzić ją po niej rozprowadzić. Jest to dość trudne w przypadku pionowych powierzchni, więc proszek należy dość mocno w nie wcierać, by z nich nie spadał. Soda jest tania i bez trudu można ją kupić w dużych opakowaniach. Korzystanie z saszetek przeznaczonych do używania w kuchni może po prostu być niepraktyczne, bo zwykle znajduje się w nich jedynie 70 g produktu. To zdecydowanie za mało.

Sodę pozostawia się na tapicerce na kilka godzin. Najlepiej jest zostawić ją nawet na całą noc. Następnie trzeba usunąć ją przy pomocy odkurzacza. Oczywiście całe to sprzątanie musi być bardzo dokładne. Soda to biały proszek, więc jest zwykle wyraźnie widoczna na tle tapicerki, a poza tym łatwo przedostaje się w szczeliny pomiędzy elementami siedzeń. 

Usuwanie zapachów w samochodzie przy pomocy sody, czyli wodorowęglanu sodu jest wykonalne i dość proste, ale jest czasochłonne. Możesz zdecydować się na nie w sytuacji, kiedy wiesz, że nie będziesz korzystać z samochodu w najbliższych godzinach. Pamiętaj też, żeby zarezerwować sobie sporo czasu na dokładne usunięcie sody. W przeciwnym razie wyląduje na Twoich ubraniach.

Dokładne pranie

Wykorzystanie sody oczyszczonej do neutralizacji zapachów w samochodzie jest dość skuteczne, ale bez wątpienia nie zawsze rozwiązuje ono problem. Zdarza się, że zapach już tak głęboko przeniknął w tapicerkę oraz wypełnienia siedzeń, że sama soda to za mało. W takim wypadku warto dodatkowo dokładnie wyprać tapicerkę.

Do tego celu można wykorzystać płyny i proszki do prania tapicerki, które są wykorzystywane także do czyszczenia dywanów czy tapicerek domowych mebli. Trzeba jednak pamiętać, że te w formie sypkiej zwykle bazują właśnie na sodzie oczyszczonej. Jeśli więc wcześniej przeprowadziłeś neutralizację przy jej użyciu i nie była ona skuteczna, to mało prawdopodobne jest, że pranie tapicerki takim produktem rozwiąże problem. 

Zdecydowanie bardziej skuteczne jest ekstrakcyjne pranie tapicerki. By je przeprowadzić, potrzebne jest specjalne urządzenie, które wypłukuje rozpuszczony brud, a następnie usuwa go wraz z wodą. Takie czyszczenie siedzeń i dywaników powinno wykonywać się przy użyciu chemii, która jest dedykowana właśnie do usuwania zapachów. Dzięki temu efektem całego procesu mogą być czyste materiały i przyjemny, lekko perfumowany zapach w kabinie samochodu. 

Ozonowanie kabiny

W przypadku najbardziej uciążliwych zapachów najskuteczniejsze jest ozonowanie pojazdu. Polega ono na wtłoczeniu do kabiny dużej ilości tego gazu. Wprawdzie nie jest on szkodliwy dla zdrowia, bo znajduje się on naturalnie w naszej atmosferze, to jednak podczas ozonowania nikt nie może przebywać w aucie. Po zakończeniu procesu kabinę trzeba też przez kilka minut wietrzyć. 

Ozon sprawdza się nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Dzięki temu, że jest to reaktywna cząsteczka tlenu, to bardzo łatwo łączy się ona z innymi cząsteczkami, z którymi ma kontakt. To z kolei oznacza, że może on nie tylko skutecznie dezynfekować, ale także neutralizować zapachy. Po prostu łączy się z ich molekułami, a następnie je utlenia. 

Zwykle ozonowanie trwa około 30 minut, a po nim konieczne jest jeszcze krótkie wietrzenie. Zdarza się jednak, że zapach jest bardzo oporny i wniknął głęboko we wszystko, co znajduje się w kabinie pojazdu. W takim wypadku ozonowanie warto powtórzyć kilkukrotnie. Nie jest ono szkodliwe dla elementów pojazdu, więc nie ma żadnego limitu czy też zalecanej częstotliwości jego stosowania. Kabinę samochodu można ozonować właściwie zawsze wtedy, gdy pojawi się taka potrzeba.