Jak pozbyć się szkodników z trawnika?

Szkodniki mogą zniszczyć nawet najpiękniejszy ogród. Wyobraź sobie doskonały trawnik. Ma piękny kolor, jest równy i odpowiednio przystrzyżony. Brzmi dobrze, prawda? Gorzej jeśli na tym idealnym trawniku pojawią się kopce kretów. Albo mrowiska, wokół których przez cały czas będą pracowicie przemieszczały się pracowite owady. Jak pozbyć się szkodników z trawnika? Co zrobić, by się nimi nie przejmować?

Jak pozbyć się kretów z trawnika?

Krety należą do najbardziej uciążliwych szkodników z racji tego, że pozostawiają po sobie charakterystyczne kopce. Ryjąc w ziemi, mogą uszkadzać systemy korzeniowe i zjadać dżdżownice, które są pożytecznymi owadami. Równocześnie krety wyjadają ślimaki, larwy, poczwarki oraz owady, które także są uważane za szkodniki. Z tego powodu walka z kretami jest tematem dość kontrowersyjnym. Warto podkreślić, że przed jej podjęciem powinno się dobrze zastanowić.

Wprawdzie na rynku dostępne są preparaty, które zatruwają krety, to zdecydowanie lepiej jest ich unikać. To silnie działające środki chemiczne i nie powinno się wprowadzać ich do środowiska. Nigdy nie można mieć całkowitej pewności, kto będzie miał kontakt z trutką i kto ją spożyje. Z tego powodu zdecydowanie lepiej jest sięgać po sposoby bezpiecznego i przyjaznego środowisku odstraszania kretów. Są one bardzo skuteczne i równocześnie nie wpływają negatywnie na przyrodę.

Najczęściej do odstraszania kretów wykorzystuje się specjalny rodzaj urządzeń, które emitują określony dźwięk. Jest on wyjątkowo nieprzyjemny dla gryzoni, które kiedy znajdują się w jego zasięgu, same rezygnują z podchodzenia bliżej źródła hałasu. To bardzo dobre rozwiązanie, bo oprócz kretów odstrasza także myszy, nornice i inne drobne gryzonie. Oczywiście urządzenie do odstraszania początkowo powinno być włączone przez cały czas. Dopiero kiedy zauważysz, że przyniosło efekty, możesz je wyłączyć i uruchamiać jedynie od czasu do czasu.

Jak pozbyć się ślimaków z trawnika?

Chyba każdy właściciel ogrodu zastanawiał się przynajmniej raz w życiu, jak pozbyć się ślimaków z trawnika. Pojedyncze egzemplarze mogą być urocze i nikomu nie przeszkadzają, ale większa grupa ślimaków może bardzo szybko zniszczyć ogródek warzywny. Są też ślimaki, które nie pogardzą liśćmi ozdobnych bylin. Trawa nie jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o upodobania ślimaków, ale z pewnością nią nie pogardzą. Szczególnie uciążliwe są tzw. ślimaki nagie. Są pozbawione skorup i bardzo żarłoczne.

By je odstraszyć z ogrodu w naturalny sposób, wystarczy posadzić na obrzeżach trawnika lub pomiędzy kwiatami na rabacie:

  • macierzankę,
  • majeranek,
  • cząber ogrodowy,
  • rumianek,
  • tymianek,
  • szałwię,
  • cebulę,
  • czosnek.

Koniecznie należy pamiętać też o regularnym usuwaniu chwastów. Ślimaki bardzo lubią żerować w pokrzywach, więc dość łatwo im to uniemożliwić. Przepadają również za wysoką trawą, kupami niezgrabionych liści, czy kompostem. Utrzymywanie porządku w ogrodzie to podstawowy sposób utrzymywania ślimaków daleko od niego.

W ostateczności można też sięgnąć po chemiczne preparaty, które mają za zadanie odstraszać lub neutralizować ślimaki. Są to jednak substancje bardzo toksyczne, które mogą także uszkodzić rośliny. Ich poprawne stosowanie jest dość trudne, a nieumiejętne może zakończyć się wypalonymi plamami na trawniku.