Jak pozbyć się pluskiew? Co zrobić, żeby usunąć pluskwy z mieszkania?

Pluskwy to owady, których nikt nie chciałby mieć w swoim domu czy firmie. To źródło wielu kłopotów i powód do zmartwień. Czasami można nawet ich nie zauważyć, bo ich ślady są widoczne dopiero gdy ich liczba na niewielkiej przestrzeni jest duża. Zdarza się, że pierwszą oznaką ich pojawienia się są czerwone ślady po ukąszeniach, które są dość swędzące. Co zrobić z pluskwami? Jak pozbyć się pluskiew?

Jak usunąć pluskwy przy pomocy wysokiej temperatury?

Pluskwy nie lubią skrajnych temperatur. Nie służą im mrozy… ale nie mogą one też przetrwać w podwyższonej temperaturze. Do ich neutralizacji wystarczy użyć temperatury wyższej niż 50 stopni Celsjusza. Z tego powodu do dezynsekcji, można wykorzystać generatory pary oraz stacje parowe.
Są to urządzenia, które wyrzucają rozgrzaną parę pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu mogą one skutecznie docierać we wszystkie zakamarki. Stosowanie ich umożliwia niszczenie dorosłych pluskiew oraz ich jaj. Z tego powodu są bardzo skuteczne w walce z tymi owadami. Trzeba też pamiętać, że gorąca para ma też własności dezynfekujące, które w tej sytuacji są bardzo pożądane.
Zabiegi przy użyciu pary najprawdopodobniej trzeba będzie powtórzyć kilka razy w krótkich odstępach czasu. Jeśli chcesz je wykonać, to wyposaż się w mop parowy do mycia podłóg i ścian oraz w specjalną myjkę z końcówką przeznaczoną do parowego czyszczenia tapicerki. Domowe tekstylia możesz też zdezynfekować żelazkiem parowym.

Jak usunąć pluskwy przy pomocy chemii?

Jeśli masz problem z owadami, to z pewnością możesz sięgnąć po środki chemiczne przeznaczone do walki z nimi. Ich działanie jest najskuteczniejsze w miejscach, w których dane insekty bytują i są najbardziej aktywne. W przypadku pluskiew powinno się mocno spryskać tylne ścianki mebli, kratki wentylacyjne i wszystkie szczeliny, w jakich mogłyby zamieszkać owady.
By wzmocnić działanie środka, powinno się szczelnie zamknąć wszystkie okna i drzwi przynajmniej na kilka godzin. W tym czasie w mieszkaniu nie powinno być ludzi ani zwierząt. Środki owadobójcze są toksyczne i mogą mieć wpływ na wystąpienie dolegliwości zdrowotnych lub zatrucie.
Po upływie czasu wskazanego przez producenta środka owadobójczego koniecznie trzeba dokładnie wywietrzyć mieszkanie i umyć wszystkie powierzchnie, które zostały pokryte preparatem. Najlepiej jest robić to przy pomocy roztworu wody z sodą oczyszczoną. Szczególną uwagę należy zwrócić na tekstylia, które koniecznie należy wyprać. Dobrze jest też pamiętać o wyczyszczeniu tapicerki i dywanów, na których mogły osiąść drobinki produktu owadobójczego.

Jak usunąć pluskwy domowymi sposobami?

Zacznijmy od tego, że domowe metody mogą nie być tak skuteczne jak silne środki owadobójcze. Oznacza to, że żeby pozbyć się problemu z owadami, trzeba się napracować. Plusem domowych metod jest jednak fakt, że nie wiążą się one z używaniem bardzo toksycznych substancji. Metody te można wykorzystywać także jako wsparcie innych sposobów walki z pluskwami.
Pokolenie naszych babć do walki z pluskwami używało octu o stężeniu nie mniejszym niż 9%. Jego zapach jest dla owadów wyjątkowo nieprzyjemny i skutecznie je odstrasza. Z tego powodu octem warto przemyć wszystkie miejsca, w których bytują insekty. Dla łatwiejszej aplikacji ocet można umieścić w zbiorniku spryskiwacza i rozpylać go z pewnej odległości.

Jak odstraszyć pluskwy ziołami?

Do odstraszania pluskiew można używać olejków eterycznych z goździków, lawendy owoców cytrusowych, eukaliptusa i drzewa herbacianego. Olejki można dodawać do kominków zapachowych i regularnie palić je w mieszkaniu, by owady nie czuły się w nim zbyt dobrze. Nieprzyjemny zapach powinien skutecznie zniechęcić je do odwiedzania lokalu.
Jeśli nie masz pod ręką olejków eterycznych, to możesz też spróbować spalić zioła, które w tym czasie będą uwalniały zapachy. W tym celu wystarczy na głębokim talerzu spalić niewielką ilość: rozmarynu, tymianku, wrotyczu pospolitego, piołunu lub waleriany. Płonące zioła mogą silnie dymić, więc na czas ich spalania lepiej jest być poza pomieszczeniem.
Nie zapominajmy jednak, że palenie ziół może okazać się niebezpieczne. Cały proces trzeba kontrolować, by nie dopuścić do pożaru, ale równocześnie nie powinno się wdychać dymu.

Jak usunąć pluskwy terpentyną?

W usuwaniu insektów świetnie sprawdza się terpentyna. Można używać jej w formie stężonej lub też wykorzystać do przygotowania mieszanek. Najpopularniejsza z nich składa się z 20 ml terpentyny, 20 ml nafty oraz 15 ml wrzącej wody. Rzadziej stosuje się roztwór złożony z 30 ml terpentyny, 30 ml alkoholu oraz 15 ml kamfory. W ludowych przepisach można znaleźć jeszcze kilka takich mieszanek, ale ich działanie i zastosowanie są bardzo zbliżone.
Niezależnie od wybranego przepisu roztworem należy dokładnie przemyć wszystkie miejsca bytowania pluskiew. Potem powinno się opuścić pomieszczenie i nie wchodzić do niego przynajmniej przez dobę. Również zwierzęta domowe nie powinny do niego wchodzić, by nie narazić się na działanie mieszanki.
Po upływie wskazanego czasu należy dokładnie umyć wszystkie powierzchnie, na których użyto terpentyny. Najlepiej jest użyć ciepłej wody z mydłem. Oczywiście wskazane jest też dokładne zdezynfekowanie pomieszczenia na przykład przy pomocy ozonatora, który unieszkodliwi drobnoustroje, jakie mogły zostać przywleczone do mieszkania przez pluskwy i inne owady.