Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu w domu? Jak odświeżyć powietrze w mieszkaniu?

Każde mieszkanie ma swoją wyjątkową atmosferę, na którą składa się wiele zapachów. Domownicy często ich nie czują, bo ich zmysł węchu przyzwyczaił się do konkretnej woni. Dla obcych jest ona jednak dość silna. Zdarza się też, że w mieszkaniu niektóre sprzęty lub miejsca pachną nieprzyjemnie. W takiej sytuacji trzeba szukać rozwiązań, które pomogą uwolnić się od brzydkich zapachów. Jak się ich pozbyć? Co zrobić, by w mieszkaniu ładnie pachniało?

Regularne sprzątanie

Najprostszym sposobem na upewnienie się, że w domu będzie ładnie pachniało, jest jego regularne sprzątanie. Utrzymanie czystości to najlepsza metoda na to, by w mieszkaniu nie pojawiały się wyjątkowo nieprzyjemne zapachy, ale by wyczuwalne były jedynie aromaty pochodzące ze środków czyszczących.
Bardzo istotne jest to, że większość brzydkich zapachów w domu ma swoje korzenie właśnie w braku wystarczającej higieny i zaniedbaniu. Tylko niewielka ich część to skutek np. gotowania konkretnych potraw. Na takie zapachy na szczęście też są sprawdzone metody, które warto znać.

Jak usunąć zapach ryby?

Smażona lub pieczona ryba ma charakterystyczny zapach. Osiada on na wszystkim w kuchni. Dość szybko rozchodzi się on po całym mieszkaniu i jeszcze długo się w nim unosi. Zdarza się, że pozostaje on też na odzieży i dłoniach.
Żeby się go pozbyć, koniecznie trzeba umyć wszystkie naczynia, które miały kontakt z rybą. Najlepiej jest przepłukać je zimną wodą z sokiem z cytryny, a potem ciepłą wodą. Jeżeli patelnia lub naczynie żaroodporne ma mocny zapach ryby, to należy potrzeć ją fusami po czarnej herbacie. W tym celu wystarczy tylko rozerwać torebkę po zaparzonym wcześniej napoju i mocno wetrzeć fusy w powierzchnię naczynia. Po kilku minutach wystarczy je spłukać.

Jak usunąć zapach cebuli?

Zapach cebuli jest dość charakterystyczny i dla wielu osób nieprzyjemny. Jest on też dość mocny, co powoduje, że osiada on na naczyniach, które miały kontakt z cebulą. By się pozbyć jej woni, powinno się przygotować gęstą pastę z soli i wody. Należy wetrzeć ją w naczynie, a po chwili spłukać zimną wodą.
Bardzo ważną informacją jest to, że ciepła woda utrwala zapach cebuli i sprawia, że utrzymuje się on znacznie dłużej. Jeżeli się pomylisz i do mycia naczyń użyjesz właśnie jej, to musisz liczyć się z tym, że na niektórych naczyniach zapach może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Jak pozbyć się zapachu spalenizny?

Zapach przypalonej potrawy to coś okropnego. Jest on nieprzyjemny, czasami nawet gryzący. Tego aromatu nie można się szybko pozbyć… chyba że ma się na to patent. Świetnym sposobem jest wlanie do garnka octu, a następnie zagotowanie go.
Ocet skutecznie zneutralizuje zapach spalenizny, a on sam dość szybko wywietrzeje. Trzeba jednak podkreślić, że nie powinno się gotować go zbyt długo. Gotuj go po prostu, dopóki wyczuwalna jest spalenizna.
W przypadku bardzo przypalonych dań trzeba się liczyć z tym, że konieczne będzie bardziej skrupulatne sprzątanie, by pozbyć się ich zapachu. Jeśli ocet nie zadziałał, to wypierz zasłony i firany. Koniecznie też umyj podłogi, a jeśli to możliwe to także przetrzyj wilgotną szmatką ściany. Powinieneś też wywietrzyć pomieszczenie. Dla lepszego efektu możesz też zagotować wodę ze skórką z cytryny i pomarańczy. Dzięki nim w mieszkaniu powinny być wyczuwalne cytrusowe nuty, a nie spalenizna.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach? – ozonowanie

W niektórych sytuacjach najlepszym rozwiązaniem jest ozonowanie. Dzięki niemu można szybko i skutecznie pozbyć się wszystkich zapachów wyczuwalnych w mieszkaniu. Ozonowanie polega na wtłoczeniu do pomieszczenia dużego stężenia ozonu, czyli reaktywnej formy tlenu.
Ozonowanie stosuje się po to, by wydajnie zdezynfekować pomieszczenie oraz by pozbyć się wyczuwalnych w nim zapachów. Jego działanie jest bardzo skuteczne, co sprawia, że jest powszechnie wykorzystywane w biurach, szkołach, przedszkolach i sklepach. Doskonale sprawdzi się też w domu.
Po zabiegu ozonowania w pomieszczeniach będzie unosił się jedynie zapach charakterystyczny dla ozonu. Ten aromat jest utożsamiany z powietrzem po burzy, więc jest on szczególnie ceniony i lubiany. To po prostu kwintesencja świeżości we wnętrzu.