Jak pozbyć się much z mieszkania?

Muchy to owady, które wzbudzają wyjątkowo dużo niechęci. Są głośne, wyjątkowo uporczywe, a do tego mogą roznosić drobnoustroje odpowiedzialne za wywoływanie różnego typu chorób. Muchy uwielbiają żerować na śmieciach, rozkładającym się mięsie, czy odchodach, więc łatwo jest domyślić się, jak groźne mogą być dla zdrowia ludzi. Z tego powodu koniecznie powinno się reagować na pojawienie się w mieszkaniu jakiejkolwiek muchy. Jak się pozbyć tych owadów? Jak skutecznie usunąć muchy ze swojego domu?

Jak uniknąć much w mieszkaniu?

Muchy to owady, które najłatwiej jest zauważyć wiosną i latem. To właśnie wtedy stają się wyjątkowo uporczywe i wlatują do mieszkań. Zwykle wcale też nie zamierzają opuścić domu, do którego się dostały. Wtedy należy sięgnąć po odpowiednie środki… ale zdecydowanie łatwiej jest zapobiegać ich przedostawaniu się do pomieszczeń.
Najprostsze rozwiązanie to postawienie fizycznych barier, które zatrzymają większość owadów. Moskitiery, czyli drobne siatki, które można zamontować w oknach i drzwiach balkonowych, skutecznie zatrzymują: komary, osy czy trzmiele. Nowoczesne moskitiery są montowane na magnes, więc nie ma potrzeby wykonywania skomplikowanego montażu oraz niszczenia ram okiennych.
Kolejną kwestią jest utrzymanie czystości. Muchy często są zwabione zapachem śmieci i rozkładających się odpadków. Jeśli nie będziesz ich trzymać w swoim domu, to dla owadów będzie on zdecydowanie mniej atrakcyjny. Warto zwrócić też uwagę na podłogę, która powinna być dokładnie odkurzona i umyta na mokro. Dzięki temu nie będzie się kleić, co także mogłoby wabić owady. Pamiętaj też, że jeśli rozleje Ci się sok lub jakiś inny słodki napój, to powinieneś jak najszybciej go usunąć. W przeciwnym wypadku muchy (i inne owady latające) szybko zjawią się na uczcie.
Jeśli nie chcesz wpuszczać do swojego mieszkania much, to używaj też naturalnych aromatów. Muchy odstrasza zapach lawendy, bazylii, mięty, piołunu, cynamonu, pieprzu czy eukaliptusa. Jeśli nie chcesz stosować specjalnych olejów eterycznych czy palić kadzidełek, to możesz też zasadzić rośliny, które odstraszają muchy, mimo że człowiek właściwie nie czuje ich zapachu. Wśród takich roślin wyróżnia się szczególnie paproć i pelargonia. Z tego powodu warto mieć je na swoim parapecie lub balkonie.

Jak usunąć muchy przy pomocy chemii?

W walce owadami od dawna najlepiej sprawdzają się środki chemiczne. Są to preparaty, które zostały stworzone tak, by szybko i skutecznie neutralizować owady oraz by je odstraszać. Najczęściej środki te dostępne są w postaci sprayów. Są one wygodne w aplikacji i łatwo jest rozpylić je dokładnie tam, gdzie znajdują się muchy.
Alternatywą dla środków w aerozolu są pasty, którymi można smarować parapety oraz progi. Nie są one zalecane, jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, bo bardzo łatwo o zatrucie. Takie preparaty owadobójcze są toksyczne także dla ludzi, o ile są one niewłaściwie użyte. Stąd też bardzo ważne jest odpowiednie przewietrzenie mieszkania i zachowanie innych środków ostrożności. Jeśli wietrzenie jest niemożliwe, to warto zastosować oczyszczacz powietrza.

Jak usunąć muchy w prosty sposób?

Walka z muchami jest trudna, ale można ją wygrać. Na przestrzeni lat wymyślono wiele różnych sposobów na pozbywanie się tych owadów. Jednym z najważniejszych narzędzi do ich usuwania jest packa na muchy. Jest precyzyjna i bardzo skuteczna… ale nie każdy radzi sobie z jej używaniem. By trafić muchę packą trzeba mieć bardzo dobry refleks.
Alternatywą dla pacek na muchy są lepy. Są to specjalne kawałki papieru, które mają klejącą powierzchnię. Owad, który na nie wejdzie, zostanie unieruchomiony. W przypadku stosowania lepów na muchy warto pamiętać o częstej ich wymianie, ponieważ są one wyjątkowo nieestetyczne.
Kolejnym bardzo popularnym rozwiązaniem jest stosowanie lamp owadobójczych. Są to specjalne urządzenia, które emitują światło wabiące owady. Gdy mucha zbliży się do źródła światła, zostanie zneutralizowana.

Jak odstraszyć muchy domowymi sposobami?

Chemiczne środki do odstraszania i usuwania owadów są bardzo skuteczne, ale wiele osób obawia się, że ich działanie jest zbyt silne. Preparaty te mają zwykle bardzo drażniący zapach, a wdychanie ich może skończyć się zatruciem. Źle użyte mogą nawet stanowić zagrożenie dla zdrowia domowych zwierząt. Stąd też czasami warto sięgnąć w pierwszej kolejności po domowe sposoby na usuwanie much.
Jednym z najbardziej znanych domowych sposobów na walkę z owadami jest spray przygotowany z wody z dodatkiem octu lub mydła w płynie. Składniki należy wlać do pojemnika z atomizerem i dobrze wymieszać. Później trzeba rozpylić go tam, gdzie przebywają owady. Płyn dość szybko sobie z nimi poradzi.
Możesz też zdecydować się na przygotowanie naturalnego lepu na muchy. Możesz zrobić go, mieszając miód z mąką kukurydzianą albo ziemniaczaną. Składniki wymieszaj tak, by powstała z nich gęsta i lepka pasta. Nałóż ją na talerzyki lub w miseczki i postaw w łatwo dostępnym miejscu. Zwabione słodkim zapachem muchy nie będą mogły wydostać się z takiej pułapki.