Mole spożywcze należą do owadów, które pojawiają się w domowych spiżarniach nawet jeśli są one utrzymane w czystości. W ludzkich kuchniach mają one zapewnione doskonałe warunki do rozmnażania się, w tym szwedzki stół, więc nie można się dziwić, że problem z molami może nawracać. Z tego powodu każdy powinien wiedzieć, jak usuwać mole spożywcze ze swojej kuchni? Jak się ich pozbyć?
Skąd się biorą mole spożywcze w domu?
Mole żywią się niemal tym samym, co ludzie. Żywią się: mąką, kaszą, płatkami, orzechami, suszonymi owocami, czasem nawet czekoladą albo suszonymi ziołami. Z tego powodu w każdej kuchni znajduje się sporo jedzenia, które może zadowolić mole i umożliwić im dalsze rozmnażanie się niemal bez barier środowiskowych.
Najczęściej mole spożywcze trafiają do kuchennych szafek wraz z zakupami. Ich jaja lub też dorosłe osobniki znajdują się w produktach spożywczych przyniesionych ze sklepu. Folie i papierowe opakowania nie stanowią dla nich problemu, więc bez trudu mogą się one dostać do wnętrza zamkniętych opakowań z mąką, kawą, orzechami czy pokarmem dla chomika lub królika.
Jak wyglądają jaja moli spożywczych?
Jeśli opakowanie produktu jest bezbarwne, to delikatnie przesypując go, możesz zauważyć w nim cienkie nitki przypominające pajęczynę. Czasami też wyglądają one jak włos oblepiony pyłem lub nawet kurz. To właśnie są nici produkowane przez mole i to do nich przyklejone są setki i tysiące jajeczek, z których wydostaną się kolejne osobniki.
Takie nitki dość łatwo przegapić. Zdarza się nawet, że zostają one przypadkowo zjedzone przez ludzi lub zwierzęta. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia… ale raczej nikt nie ma ochoty spożywać je umyślnie.
Jak usunąć mole z kuchni? – zacznij od wielkich porządków
Jeśli stwierdzisz, że w kuchni pojawiły się mole spożywcze, to jak najszybciej powinieneś przystąpić do działania. Z czasem sytuacja będzie tylko się pogarszała, więc im szybciej zaczniesz działać, tym łatwiej będzie pozbyć się problemu.
Pierwszym krokiem, jaki należy podjąć, jest dokładne posprzątanie kuchni. Wszystkie produkty, które zostały zainfekowane, muszą trafić do śmieci. Nawet jeśli oznacza to zmarnowanie dużych zapasów, to nie ma niestety innego wyjścia. Wszystkie produkty, w których pojawiły się larwy lub jajeczka moli, koniecznie trzeba wyrzucić.
Drugą kwestią jest dokładne umycie wszystkich powierzchni, jakie mogły mieć kontakt z owadami. W tym wypadku nie można iść na skróty. Trzeba dokładnie umyć także wnętrza szafek, a nawet odsuwać je i wymyć powierzchnie za nimi. Uwagę warto zwrócić też na łączenie sufitu ze ścianami. Powierzchnie warto też zdezynfekować np. przy pomocy roztworu wody z octem albo z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Tutaj warto sięgnąć po myjkę parową, która wykorzystując gorącą parę, unieszkodliwi larwy i jaja moli spożywczych.
Larwy moli źle znoszą też niskie temperatury. Produkty nimi skażone można schować na kilkadziesiąt do zamrażalki. Trzeba jednak pamiętać, że nawet wtedy jedzenie ich może nie być zbyt dobrym pomysłem. Wprawdzie larwy owadów zostaną unieszkodliwione, to nie zmieni to faktu, że są one wciąż obecne w produkcie.
Jak usunąć dorosłe mole spożywcze przy pomocy pułapki?
Dorosłe osobniki moli powinno się pojedynczo wyłapać… ale to zajmuje sporo czasu. Owady te poruszają się dość wolno, więc z założenia można pozwolić sobie na powolne ich wyłapywanie, choć to zajęcie dla osób cierpliwych. Zdecydowanie łatwiej jest przygotować specjalną pułapkę, która będzie wabiła owady.
Jej przygotowanie jest banalnie proste. Do miseczki wystarczy nalać octu winnego albo wytrawnego wina. Ich zapach z pewnością dość szybko zwabi dorosłe mole do wnętrza miseczki, w którym po prostu się utopią. W ten sposób możesz dość szybko i łatwo się ich pozbyć.
Jeśli jesteś zwolennikiem gotowych rozwiązań, to możesz też po prostu powiesić w swojej kuchni specjalne lepy na mole. Są one nasączone substancją zapachową, która jest dla nich wyjątkowo atrakcyjna i wabi je na klejący arkusz. Koniecznie umieść jeden lep w pobliżu kratki wentylacyjnej. W tym miejscu mole szczególnie lubią bywać.
Jak zapobiec pojawianiu się moli spożywczych?
Usunięcie moli spożywczych jest dość czasochłonne, więc warto wiedzieć, co robić, by zapobiegać ich pojawianiu się w kuchni. Przede wszystkim warto przesypywać produkty do szczelnych szklanych lub metalowych pojemników. Mole nie mają problemu z przegryzieniem folii lub papieru, ale ze szkłem i metalem z pewnością sobie nie poradzą. Tym samym — nie będą mogły dostać się do pożywienia.
By zapobiegać powrotowi moli, można też w szafkach kuchennych rozłożyć liście laurowe, pojemniczki z octem albo woreczki z suszonym tytoniem. Mole nie przepadają też za zapachem olejków eterycznych:
- eukaliptusowego,
- lawendowego,
- goździkowego,
- cytrynowego,
- pomarańczowego.
Olejki te można wymieszać z wodą w atomizerze, a następnie spryskiwać tym roztworem wszystkie szafki kuchenne przy każdym sprzątaniu. W ten sposób można upewnić się, że meble nie będą atrakcyjnym miejscem dla moli i nie będą zainteresowane osiedlaniem się w ich pobliżu.
Ciekawym sposobem na zmniejszenie ryzyka pojawienia się moli w kuchni jest też regularne jej wietrzenie z otwartymi szafkami i szufladami. W ten sposób zimno może dostać się do wnętrz mebli, co z pewnością nie spodobałoby się molom spożywczym i ich larwom.