Jak powinno się sprzątać po gołębiach?

Gołębie to ptaki, które w niektórych ludziach wzbudzają podziw i sympatię, a innym działają na nerwy. Te negatywne odczucia zwykle są związane z tym, że ptaki brudzą. Wszędzie, gdzie się zatrzymają, pozostawiają nieczystości. Jeśli kilka z nich przysiądzie na balkonie, to najprawdopodobniej konieczne będzie jego porządne sprzątanie. To z kolei oznacza dodatkową pracę, która wcale nie jest łatwa. W końcu odchody stanowią zagrożenie biologiczne i na pewno powinno się je usuwać. Jak powinno się sprzątać po gołębiach?

Sprzątanie w odpowiedniej odzieży

Przede wszystkim usuwanie zanieczyszczeń po gołębiach powinno być wykonywane wyłącznie przez osoby, które wiedzą, jak się za to poprawnie zabrać. W odchodach znajduje się mnóstwo drobnoustrojów, a nawet pasożyty, które zostały wydalone przez ptaki. Kontakt z nimi to poważne ryzyko zachorowania.
Dlatego przy sprzątaniu zanieczyszczeń po gołębiach nie można zapominać o środkach ostrożności. Najlepiej jest wyposażyć się w grube rękawiczki jednorazowe oraz maseczkę z filtrem przeciwpyłowym. Jeśli czyszczone miejsce jest w bardzo złym stanie, to warto nawet włożyć foliowy kombinezon i czepek foliowy, które po zakończonej pracy zostaną wyrzucone. W ten sposób minimalizuje się ryzyko przeniesienia drobnoustrojów na włosach lub ubraniach.
Podkreślamy jeszcze raz, że odchody gołębi są toksyczne. Ich usuwanie nie jest więc wyłącznie kwestią estetyczną. Nieczystości, które długo leżą w jednym miejscu ze względu na zawarty w nich amoniak mogą powodować odchodzenie emalii czy nawet przebarwienia w elewacji. By uniknąć zniszczeń, należy pozbywać się ich jak najszybciej.

Sprzątanie po gołębiach krok po kroku

Pierwszą fazą sprzątania po gołębiach jest mechaniczne zebranie nieczystości. Powinny one być pakowane do grubych worków, a następnie utylizowane w bezpieczny sposób. Jeśli usuwaniem nieczystości zajmuje się wyspecjalizowana firma, to zwykle ona bierze na siebie wywiezienie worków z odchodami oraz poprawne ich zagospodarowanie.
Następnie należy termicznie wyczyścić posadzki, ściany, schody i balustrady. Użycie podwyższonej temperatury będzie neutralizować część drobnoustrojów i przy okazji będzie skutecznie rozpuszczać pozostałości po odchodach.
Kolejny etap to odkażanie i dezynfekcja całego pomieszczenia lub balkonu. Dla większego bezpieczeństwa sanitarnego warto powtórzyć ją przynajmniej kilka razy z użyciem różnych środków. Usuwanie nieczystości po gołębiach warto zakończyć jeszcze neutralizacją zapachów.
Żeby od razu rozwiązać problem z ptasimi odchodami, bezpośrednio po sprzątaniu warto zainstalować siatki, które uniemożliwiają gołębią siadanie na parapetach lub balkonach. Można też zdecydować się na użycie specjalnych odstraszaczy w formie figurek ptaków drapieżnych wykonanych z tworzywa. Ich postaci mogą skutecznie zniechęcać gołębie przed siadaniem i odpoczynkiem w danym miejscu.