Jak posprzątać po śwince morskiej? Jak pozbyć się zapachu świnki morskiej?

Świnka morska to wyjątkowo sympatyczne zwierzątko, które znajduje się w wielu domach. Świnka nie ma specjalnych wymagań, jeśli chodzi o opiekę, ale trzeba wiedzieć, że najlepiej czuje się w towarzystwie drugiej świnki albo królika miniaturki. Taki domowy pupil potrzebuje odpowiedniej klatki ze ściółką, dostępu do pożywienia i świeżej wody. Podczas zabawy może on trochę nabrudzić, a po pewnym czasie wydzielać też nieprzyjemny zapach, który jest dość charakterystyczny dla świnek morskich. Jak sobie z nim radzić? Jak posprzątać po śwince?

Sprzątanie dookoła klatki

Świnki morskie najczęściej mieszkają w specjalnych klatkach z kuwetą z tworzywa sztucznego. Zdecydowanie rzadziej przebywają w akwariach o wysokich ściankach. Z tego powodu oczywiste jest, że dookoła klatki mogą znajdować się fragmenty wyściółki, czyli trocin, sianka albo specjalnego granulatu. Często są tam też odchody, resztki jedzenia i sierść.
Wszystkie te odpadu najłatwiej jest usunąć przy pomocy odkurzacza o dużej mocy. Powinno się przynajmniej raz na dwa dni dokładnie odkurzyć podłogę dookoła klatki i pod nią. W ten sposób można usunąć zabrudzenia, zanim zaczną one gnić lub wydzielać nieprzyjemny zapach. Latem sprzątać należy jeszcze częściej, bo pod wpływem wysokiej temperatury procesy gnilne odbywają się szybciej.
Podczas odkurzania pomieszczenia świnka morska powinna znaleźć się w innym pokoju. Hałas może ją za bardzo stresować, co objawi się głośnym gwizdaniem zwierzaka.

Jak czyścić klatkę?

Klatkę świnki morskiej powinno się czyścić dość często. To czyste zwierzątko, więc swoje potrzeby fizjologiczne załatwia zwykle w jednym miejscu klatki. Tę toaletę powinno się sprzątać codziennie, co ograniczy nieprzyjemne zapachy. W niektórych klatkach znajduje się specjalna wkładka, którą można podnieść i wynieść jej zawartość prosto do śmietnika. Jeśli Twoja klatka jej nie ma, to najprościej jest zebrać brudną ściółkę przy pomocy łopatki. Na koniec należy uzupełnić wióry lub granulat porcją czystego produktu.
Przynajmniej raz w tygodniu powinno się wymienić całą ściółkę w klatce. Dzięki temu świnka morska będzie miała czysto i będzie ona mniej narażona na kontakt z bakteriami z rozkładających się resztek pożywienia. Zwykłą wymianę ściółki w klatce można wykonać w ciągu kilkunastu minut.

Jak umyć klatkę świnki morskiej?

Klatkę domowego pupila powinno się regularnie czyścić na mokro. Zwykle można rozłożyć ją na dwa elementy — metalową kopułę złożoną z drutów oraz dopasowaną do niej kuwetę z tworzywa. Obie te części można umyć.
Metal jest podatny na rdzewienie, więc nie powinien on być narażony na zbyt duży kontakt z wodą. Najlepiej jest myć go przy pomocy szmatki nasączonej w letniej wodzie. Każdy jego element należy przecierać osobno tak, by wyczyścić go z każdej strony. Na koniec konieczne jest wytarcie wszystkich drutów do sucha przy pomocy ręcznika papierowego.
Jeśli chodzi o kuwetę z tworzywa, to jej czyszczenie jest dość proste. Wystarczy umyć ją przy pomocy wody z dodatkiem szarego mydła. Plastik jest mocny, więc w razie potrzeby i trudnych zabrudzeń, można szorować go przy pomocy twardej szczotki. Na koniec trzeba dokładnie spłukać wszystkie pozostałości po płynie do mycia i wytrzeć kuwetę do sucha. Jeśli będzie ona choć trochę wilgotna, to wsypana do niej ściółka przyklei się do niej i stworzy nieestetyczną skorupę z fragmentów, które zdążyły wchłonąć wodę.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu świnki morskiej?

Żeby uniknąć brzydkich zapachów, koniecznie trzeba dbać o czystość klatki zwierzaka. To podstawowa kwestia, bo zwykle źródłem odorów są właśnie zanieczyszczenia w klatce. Jeśli będziesz więc regularnie usuwać brudną ściółkę oraz myć jej kuwetę, to ryzyko pojawienia się uciążliwych odorów spadnie.
Trzeba jednak zaznaczyć, że w przypadku gryzoni nieprzyjemny zapach może pojawić się nawet jeśli klatka będzie lśnić czystością. Dobrze jest więc wyposażyć się w specjalny neutralizator brzydkich zapachów, który można kupić w dobrym sklepie zoologicznym. Może on zniwelować odory oraz ograniczyć ich rozprzestrzenianie po pomieszczeniach.
Pamiętajmy jednak, że takie preparaty maskują brzydkie zapachy, ale nie usuwają ich przyczyny. Z tego powodu warto zastanowić się nad tym, czy w obok klatki świnki morskiej nie powinien stanąć oczyszczacz powietrza — oczywiście w takiej odległości, by jego kable nie wydawały się zwierzakowi atrakcyjną przekąską.
Dobrze dobrany oczyszczacz powietrza pomoże uporać się z nieprzyjemnymi zapachami, a do tego też wyłapie z powietrza drobnoustroje, pleśni i pyły, które mogą pochodzić z zanieczyszczonej ściółki świnki morskiej. Tym samym może on sprawić, że domownicy nie będą narażeni na problemy zdrowotne związane z trzymaniem zwierzaka w mieszkaniu. To rozwiązanie, które szczególnie warto rozważyć w przypadku uzasadnionego strachu przed alergiami oddechowymi. Czyste powietrze na pewno wpłynie pozytywnie na stan zdrowia mieszkańców, a brak odorów to tylko jedna z wielu dodatkowych zalet.