Jak posprzątać mieszkanie po najemcach?

Posprzątanie mieszkania po najemcach bywa sporym wyzwaniem. Nie wszyscy lokatorzy potrafią uszanować cudzą własność. Z tego powodu zdarza się, że nieruchomość po opuszczeniu jej przez najemców nadaje się wyłącznie do remontu. To jednak nie powinno zrażać do wynajmu mieszkań. By uchronić się przed takimi zdarzeniami, koniecznie należy pamiętać o pobraniu odpowiednio wysokiej kaucji, która wystarczy na pokrycie kosztów doprowadzenia mieszkania do porządku. Trzeba też podkreślić, że mieszkanie po najemcach należy posprzątać każdorazowo. To stały element przygotowania lokalu na przyjęcie kolejnych osób. Jak posprzątać mieszkanie po najemcach? O czym warto wiedzieć? Co należy zrobić, by całość przebiegła sprawnie? Co trzeba zrobić, by mieszkanie lśniło czystością i prezentowało się odpowiednio zachęcająco?

Zarezerwuj na to trochę czasu

Przede wszystkim musisz zarezerwować sobie odpowiednio dużą ilość czasu. Na pewno złym pomysłem jest umawianie się z kolejnymi najemcami w kilka godzin po opuszczenia lokalu przez poprzednich wynajmujących. To przepis na katastrofę. Może się okazać, że mieszkanie zostało zostawione w takim stanie, że nikt inny nie zdecyduje się na jego wynajem. Najesz się w ten sposób wstydu i stracisz sporo czasu — własnego i potencjalnych najemców.

Musisz liczyć się z tym, że mieszkanie będzie wymagało gruntownego sprzątania. Najlepiej zarezerwuj na nie przynajmniej kilka dni. Jeśli chcesz korzystać z pomocy profesjonalnych ekip zajmujących się czyszczeniem dywanów, tapicerek czy ozonowaniem, to koniecznie musisz umówić się z nimi z pewnym wyprzedzeniem. Zaplanuj pracę tak, by kolejne czynności mogły przebiegać sprawnie i w odpowiedniej kolejności.

Jeśli nie masz czasu, by zająć się sprzątaniem mieszkania po najemcach samodzielnie, to możesz też powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie. To dobre rozwiązanie dla osób zabieganych, które nie mogą porzucić swoich codziennych obowiązków, by zająć się praniem i czyszczeniem. Skorzystanie z pomocy fachowców to rozwiązanie dobre dla wszystkich, którzy nie chcą spędzać urlopu na sprzątaniu. Nie ma w tym nic złego. To dobre wyjście, bo dzięki niemu właściciel lokalu może po prostu zjawić się, gdy wszystko już będzie gotowe po to, by skontrolować efekty pracy. Jednak, by skorzystać z pomocy fachowców, koniecznie trzeba umówić się z odpowiednim wyprzedzeniem. Planowanie jest zawsze kluczem do sukcesu — także w wypadku przygotowywania mieszkania do wynajmu.

Nie bój się wyrzucać do śmieci niepotrzebnych rzeczy

Jeśli chcesz szybko posprzątać mieszkanie po najemcach, to nie możesz bać się wyrzucać rzeczy. Zniszczone sprzęty, zrujnowane meble czy osobiste drobiazgi bez żadnej wartości powinny trafić do odpowiedniego pojemnika na śmieci. Nowi lokatorzy na pewno nie ucieszą się z wyposażenia kiepskiej jakości. Jeśli coś się popsuło, ale można to naprawić, to warto dać temu szansę i sprawdzić, czy koszty takich działań nie przewyższą zakupu nowego przedmiotu. W żadnym wypadku nie można jednak pozwolić, by nienadające się do użytku rzeczy pozostały w mieszkaniu. Na przyjęcie nowych lokatorów w mieszkaniu powinno znajdować się niezbędne minimum.

Pamiętaj, że w mieszkaniu może znajdować się wiele odpadów, których lepiej nie dotykać gołymi rękoma. Dlatego powinieneś wyposażyć się w grube i mocne rękawiczki, które zabezpieczą skórę. W przypadku bardzo zabrudzonych mieszkań możesz nawet rozważyć skorzystanie z kombinezonu malarskiego. Pozwoli on na ochronę Twoich ubrań i dużej powierzchni skóry przed ewentualnym kontaktem z zabrudzeniami. Kombinezon zmniejszy też ryzyko tego, że Twoja odzież przesiąknie nieprzyjemnymi zapachami… a niestety można się ich spodziewać.

Walcz z odorem

Każde mieszkanie pachnie na swój sposób. Ma to związek z trybem życia zamieszkujących je osób. Jeśli lokal nie będzie regularnie wietrzony, będą w nim utrzymywane zwierzęta, ktoś będzie palił papierosy albo często przygotowywał potrawy o intensywnym zapachu, to będzie to miało swoje konsekwencje. Cząsteczki zapachu osiądą na wszystkich powierzchniach w mieszkaniu. Głęboko wnikną w tapicerkę, dywany, a mogą nawet osiadać na meblach i ścianach. Jeśli mieszkanie z takimi cząsteczkami zostanie odcięte od dopływu świeżego powietrza, to zapachy będą wydawały się jeszcze silniejsze i bardziej uciążliwe. To z kolei może sprawić, że w pomieszczeniu trudno będzie wytrzymać.

Dlatego walka z odorem powinna być ważnym elementem sprzątania mieszkania po najemcach. Teoretycznie w tym celu można użyć odświeżaczy powietrza, ale w rzeczywistości one tylko maskują zapachy. Zdecydowanie lepiej jest się ich pozbyć. Dlatego dywany, tapicerkę i zasłony powinno się porządnie wyprać i wypłukać z nich wszystkie cząsteczki związków aromatycznych. Warto też przeprowadzić ozonowanie, które sprawdza się bardzo skutecznie w usuwaniu zapachów. Pozwoli ono rozwiązać problem odorów na długo, o ile oczywiście ich źródła zostaną również usunięte.

A co z drobnoustrojami w mieszkaniu po najemcach?

Nie możemy zapominać też o jeszcze jednym ważnym aspekcie. W każdym mieszkaniu znajdują się drobnoustroje. Nie widzimy ich gołym okiem, ale nie zmienia to faktu, że są obecne i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Z tego powodu koniecznie trzeba działać, by je usunąć i uniemożliwić im dalsze się namnażanie. Dobrym pomysłem może być dezynfekcja pomieszczeń, która sprawi, że mieszkanie będzie czyste także pod względem sanitarnym.

Tradycyjna dezynfekcja pomieszczeń zwykle wymaga dużo czasu i pracy. Wykorzystywanie płynów do dezynfekcji jest dość uciążliwe. Dokładne spryskanie każdej powierzchni jest niemożliwe. Z tego powodu dużo wydajniejszym sposobem jest przeprowadzenie ozonowania. Ten gaz występuje naturalnie w atmosferze. Jest bardzo reaktywny, co sprawia, że dąży do łączenia się z innymi cząsteczkami. Dlatego też rozrywa on ściany komórkowe mikroorganizmów i doprowadza do wylania zamkniętej w nich plazmy. To w pełni unieszkodliwia bakterie, wirusy, grzyby oraz dużą część ich przetrwalników.

Ozonowanie przeprowadza się przy użyciu specjalnego urządzenia — ozonatora. Wprowadza ono do pomieszczenia dużą ilość ozonu, która może aktywnie w nim działać. Po jakimś czasie wystarczy wywietrzyć pomieszczenie po to, by ponownie obniżyć jego stężenie. Po chwili pomieszczenie nadaje się do normalnego użytkowania. Nie trzeba martwić się pozostałościami detergentów czy ich zapachem. Ozonowanie to po prostu świetny pomysł na szybkie i skuteczne odświeżenie mieszkania po najemcach z równoczesnym zabezpieczeniem go pod względem sanitarnym.