Jak posprzątać korytarz? Jak szybko wyczyścić korytarz?

Korytarz jest jednym z tych miejsc w domu i mieszkaniu, które gromadzi najwięcej brudu. Często zostawia się w nim zabrudzone buty i mokre kurtki. Z tego powodu przestrzeń ta dość szybko się bałagani. Trzeba więc regularnie o nią dbać, żeby nie dopuścić do tego, by się ona bardzo zabrudziła. Jak szybko i skutecznie posprzątać korytarz?

Jak odkurzyć korytarz?

W pierwszej kolejności należy usunąć z całego korytarza kurz. To bardzo ważna czynność, która koniecznie powinna być przeprowadzana jako priorytet. W przeciwnym wypadku kurz może zostać rozciągnięty na dużej powierzchni podczas sprzątania na mokro.
Jeśli chodzi o wycieranie kurzu, to oczywiście trzeba trzymać się zasady odkurzania od góry do dołu. Na początek powinno się więc odkurzyć lampy, karnisze, górne półki i sufit. Potem należy schodzić na niższe partie mebli, aż do samej podłogi.
Jeśli chodzi o najwyższe części pomieszczenia, to zwykle trudno jest odkurzyć je przy pomocy odkurzacza. Zwykłe urządzenia są zbyt ciężkie i za mało poręczne, by operować nimi na wysokości. Łatwiej będzie Ci użyć ściereczek z mikrofibry albo zwilżonego ręcznika papierowego. Ten ostatni może ograniczyć ilość kurzu, jaki będzie spadał, bo będzie on po prostu przyklejał się do powierzchni ręcznika. Dobrym pomysłem może też być stosowanie zamiast wody specjalnych płynów, które ograniczają przyleganie kurzu do powierzchni.
Niższy poziom mebli oraz podłogi możesz odkurzyć przy pomocy tradycyjnego odkurzacza z dobrze dobranymi do sytuacji ssawkami. Szczeliny i miejsca przy ścianach trzeba czyścić wąskimi końcówkami szczelinowymi.

Jak sprzątać korytarz na mokro?

Po odkurzaniu jest pora na czyszczenie na mokro. Tutaj najbardziej należy skupić się na podłogach. Zwykle w korytarzu są one szczególnie brudne, bo znajduje się na nich zaschnięte błoto naniesione na podeszwach butów.
W przypadku podłóg pokrytych terakotą lub gresem, czyszczenie to żaden problem. Wystarczy wziąć mop oraz wiadro wypełnione wodą i uniwersalnym płynem do czyszczenia powierzchni albo roztworem wody i octu. Podłogi nie trzeba wycierać do sucha, ale nie należy po niej chodzić, by nie zostawić na niej śladów.
Dużo trudniejsze jest mycie płytek, które mają szorstką powierzchnię. Jest ona antypoślizgowa, ale równocześnie trudno jest ją umyć, bo brud wnika głęboko w jej chropowatą strukturę. Do mycia takich płytek powinno się używać płynów o zasadowym pH oraz szczotki ryżowej. Może ona skutecznie odrywać nawet trudne zabrudzenia bez ryzyka uszkodzenia płytek.
Jeśli chodzi o czyszczenie podłogi z naturalnego drewna, to sprawa jest zdecydowanie trudniejsza. Parkiet to kiepski wybór do korytarza, bo trudno jest odizolować go od wilgoci. Do mycia naturalnego drewna powinno używać się wyłącznie dedykowanych preparatów do jego pielęgnacji. Zawierają one dodatki, które poprawiają wygląd drewna i równocześnie chronią je przed wnikaniem wody w głąb jego struktury. W tym wypadku kluczowe jest, by do mycia korytarza używać wyłącznie mocno odciśniętego mopa, a na koniec dokładnie wytrzeć całą podłogę do sucha.

Jak utrzymać korytarz w czystości?

Jeśli chcesz mieć mniej sprzątania, to zadbaj o to, by w korytarzu znajdowało się jak najmniej przedmiotów. Zrezygnuj z kwiatów, figurek i ozdób, które mogą gromadzić kurz. Zapomnij o dywanikach i podłodze z prawdziwego drewna. Postaw na wygodne płytki podłogowe, które świetnie znoszą częste mycie. Ogranicz też ilość mebli, które mogą zbierać kurz. Postaw za to takie regały i szafki, które pozwolą Ci utrzymać porządek na korytarzu.
Koniecznie zorganizuj w korytarzu miejsce przeznaczone do przechowywania obuwia z mokrymi podeszwami. Powinno ono znaleźć się jak najbliżej drzwi wejściowych, by brud nie był roznoszony po pomieszczeniu. Pod buty warto położyć grubą wycieraczkę, która w razie potrzeby będzie chłonęła wilgoć. Warto ją regularnie wietrzyć i suszyć, by nie zaczęła nieprzyjemnie pachnieć.
Dobrym pomysłem może też być wstawienie do korytarza wydajnego oczyszczacza powietrza. Dzięki niemu pyłki i niewielkie zabrudzenia będą wyłapywane prosto z powietrza i nie będą osadzały się na wszystkich powierzchniach. Oznacza to, że rzadziej będzie trzeba odkurzać.