Jak posprzątać brokat? Jak zebrać brokat z dywanu?

Jeśli dałeś się namówić na zabawę brokatem, to pewnie już żałujesz swojej decyzji. Błyszczące drobinki łatwo się rozprzestrzeniają w powietrzu i osiadają na wszystkim. Do tego też można mieć wrażenie, że przyklejają się do każdej powierzchni, jakiej dotkną. Pozbycie się ich to żmudna praca dla cierpliwych. Na szczęście można się z nią uporać. Trzeba tylko znać kilka sprytnych sposobów. Jak poradzić sobie z rozsypanym brokatem? Jak go posprzątać?

Sprzątanie brokatu — użyj odkurzacza!

Nie ma wątpliwości, że najłatwiejszym sposobem na pozbycie się brokatu jest usunięcie go przy pomocy odkurzacza. Trzeba jednak poznać kilka zasad, które usprawniają pracę przy sprzątaniu.
Pierwszą i najważniejszą zasadą jest odkurzanie pomieszczenia od góry do dołu. Dzięki temu, jeśli drobinki osypią się z górnych poziomów np. z karniszy czy z lampy, to będziesz mógł posprzątać je bez konieczności ponownego odkurzania podłogi. To zdecydowanie oszczędza czas.
Warto też dobrze zamknąć drzwi i okna prowadzące do pomieszczenia, w którym jest rozsypany brokat. Przeciąg i niekontrolowane powiewy mogą przeszkodzić Ci w wydajnym sprzątaniu. Lekkie drobinki po prostu się ponownie rozsypią i polecą we wszystkich kierunkach.
Jeśli chodzi o samo odkurzanie, to warto sięgnąć po szczotkę bez włosia albo w ogóle zrezygnować z używania ssawki. Dzięki temu nie rozproszysz drobinek po większej powierzchni. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to musisz z kolei bardzo uważać, by nie porysować czyszczonej powierzchni. Oczywiście w przypadku dywanu, wykładziny czy tapicerki nie ma takiego ryzyka, ale odkurzanie blatu stołu samą rurą powinno się wykonywać bardzo ostrożnie. Najlepiej jest przesuwać końcówkę rury odkurzacza kilka milimetrów ponad powierzchnią.

Jak usunąć brokat z tapicerki?

Jeśli brokat przyczepił się do tapicerki i nie możesz usunąć go przy pomocy odkurzacza, to możesz spróbować też pewnego triku. Spryskaj ręcznik papierowy lakierem do włosów i przetrzyj miejsce, które chcesz wyczyścić. Mokry lakier szybko i skutecznie zwiąże błyszczące drobinki.
Pamiętaj jednak, że lakier może pozostawić na tapicerce brzydkie ślady. Bezpieczniej jest więc używać papierowego ręcznika zmoczonego zwykłą wodą. Jest to rozwiązanie pozbawione ryzyka, choć równocześnie trzeba liczyć się z tym, że jest ono mniej skuteczne. Żeby w pełni pozbyć się wszystkich drobinek, trzeba się sporo napracować.

Jak pozbyć się brokatu domowymi sposobami?

Brokat można posprzątać także dzięki sprytnym sposobom. Zrób kulkę z ciastoliny albo plasteliny, a później przyłóż ją do powierzchni zabrudzonej brokatem. Następnie wyrób masę w rękach i ponownie ją przyłóż do brokatu. Tę czynność możesz powtarzać tak długo, aż na miejscu nie pozostanie żadna drobina.
Jeśli nie masz pod ręką masy plastycznej, to możesz też użyć rolki do usuwania włosów z ubrań. Taśma zamontowana na rolce ma klej, który nie pozostawia śladów, więc bez obaw możesz używać jej także na tapicerce i ścianach. Zamiast rolki do ubrań możesz też użyć taśmy klejącej lub izolacyjnej. Owiń jej kawałek na dłoni w taki sposób, by klej znajdował się od strony zewnętrznej. Przykładaj dłoń do brokatu, a kiedy taśma będzie już cała oblepiona drobinkami, to po prostu wymień ją na nową.