Jak odświeżyć powietrze w domu? Co zrobić, by powietrze było świeże i nawilżone?

Każdy wie, że przebywanie w pomieszczeniu z nieświeżym powietrzem nie jest zbyt przyjemne. Zastane powietrze sprawia, że nawet posprzątany pokój wydaje się zabrudzony i niehigieniczny. Przesuszone powietrze może nawet utrudniać oddychanie, więc zdecydowanie zalecane jest dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza. Na szczęście są sprawdzone sposoby na to, by zadbać o odświeżenie powietrza. Co zrobić, by w każdym pomieszczeniu było czym oddychać? Jak zadbać o wysoką jakość powietrza?

Jak odświeżyć powietrze przy pomocy sody oczyszczonej?

Soda oczyszczona to substancja, która ma wiele zastosowań w dbaniu o czystość w mieszkaniu. Można wykorzystać ją na tak wiele sposobów, że bez wątpienia powinna się ona znaleźć w każdym domu. Soda świetnie radzi sobie też z nieprzyjemnymi zapachami np. z dywanu czy kanapy. Wystarczy zasypać tkaninę grubą warstwą sody, a następnie dać jej trochę czasu. Po kilku godzinach (a najlepiej nawet całej nocy) biały proszek można usunąć przy pomocy odkurzacza. Dzięki temu powietrze na pewno będzie świeższe.
Trzeba też koniecznie podkreślić, że soda oczyszczona może być wykorzystana jako aktywator aromatu olejków eterycznych. Można więc wykorzystać ją do tego, by przygotować domowy odświeżacz powietrza. W tym celu wystarczy wysypać na talerzyk lub miseczkę niewielką ilość sody, a następnie wylać na nią kilka kropli olejku eterycznego. Zapach będzie uwalniany przez długi czas i będzie zdecydowanie lepiej wyczuwalny, niż gdyby olejek był dodany po prostu do kominka aromatycznego.

Jak odświeżyć powietrze w mieszkaniu? – naturalne aromaty

Jeśli chcesz, by w Twoim mieszkaniu ładnie pachniało, to koniecznie przygotuj domowe odświeżacze powietrza. Są naturalne i można zrobić je w kilka chwil. Jest wiele receptur na trwałe zapachy do mieszkania. Jeśli lubisz orientalne nuty, to możesz wykorzystać cynamon. Dwie łyżki tej aromatycznej przyprawy wsyp do szklanki wody, a następnie podgrzewaj całość w małym garnku. Grzanie powinno być niewielkie, by zapach mógł uwalniać się przez długi czas. Do mieszanki możesz też dodać łyżeczkę goździków. Świetnie radzą sobie z nieświeżym powietrzem i bez wątpienia mogą uatrakcyjnić Twój domowy odświeżacz.
Jeśli nie przepadasz za cynamonem i chcesz mieć odświeżacz, który daje zapach przez dłuższy czas, to wbij goździki w skórkę świeżej pomarańczy. Takie pachnące ozdoby są szczególnie popularne w okresie Bożego Narodzenia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by używać ich przez cały rok.

Jak nawilżyć powietrze w mieszkaniu?

Przesuszone powietrze prowadzi do przesuszenia śluzówki w nosie. To z kolei może doprowadzić do problemów z oddychaniem oraz większą podatnością na infekcje. Do tego też trzeba wspomnieć o większym ryzyku przesuszania się skóry, a nawet gałek ocznych. Prawidłowe nawilżenie w mieszkaniu jest bardzo ważne.
Można łatwo o nie zadbać. Najprostszą metodą jest ustawienie w domu misek z wodą, które parując, będą nawilżały powietrze. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, woda w miskach powinna być gorąca. Ta metoda nie sprawdzi się, jeśli w domu masz małe dzieci lub zwierzęta. Nie warto ryzykować poparzenia się lub oblania wodą.
Innym sposobem jest zawieszenie na kaloryferach specjalnych pojemników na wodę. Gdy grzejnik jest ciepły, ogrzewa wodę w pojemniku i powoduje jej parowanie. Dzięki temu im w pokoju jest cieplej, tym intensywniej nawilżane jest powietrze. Alternatywą dla tego rozwiązania jest położenie na grzejniku grubego i puszystego ręcznika. Musi on być dobrze zmoczony, by woda mogła z niego parować. Na ręcznik można wylać kilka kropelek olejku eterycznego dla efektu odświeżenia powietrza.

Jak odświeżyć powietrze w domu? – inteligentne rozwiązania

Nie zapominajmy, że powietrze można odświeżać i nawilżać także dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Dobrym i bardzo skutecznym urządzeniem, jakie może się sprawdzić, jest nawilżacz powietrza. Jest to sprzęt, który generuje parę wodną. Najczęściej jest ona uwalniana automatycznie, gdy poziom wilgotności w pomieszczeniu będzie niższy niż ten zaprogramowany w nawilżaczu.
Warto też pamiętać, że niektóre jonizatory i oczyszczacze powietrza także mają funkcję jego nawilżania. W ten sposób mogą one realnie wpłynąć na podniesienie jakości powietrza. Powinno się ich używać w każdym domu, choć trzeba wiedzieć, jak wybrać je, by mogły rzeczywiście dobrze spełniać swoje zadanie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wydajność urządzeń oraz głośność ich pracy. Wpływa to na wygodę korzystania z nich.

Czy powinno się wietrzyć mieszkanie?

Bardzo ważną kwestią świeżości powietrza w mieszkaniu jest jego wietrzenie. Trzeba koniecznie podkreślić, że jest ono bardzo ważne i okna powinno otwierać się nawet zimą, czyli podczas okresu grzewczego.
Trzeba jednak zaznaczyć, że wydajne wietrzenie oznacza otwarcie całych okien na kilkanaście minut. Jest to zdecydowanie bardziej skuteczne, niż pozostawienie na całą noc lekko uchylonego okna. Jeśli chcesz mieć w domu świeże powietrze, to koniecznie pamiętaj o regularnym wietrzeniu.