Jak odświeżyć dywan domowymi sposobami?

Dywan musi być czysty. To w końcu na niego najczęściej pada wzrok zaraz po wejściu do pomieszczenia. Profesjonalne czyszczenie dywanów daje świetne efekty, ale nie zawsze jest czas, by umówić się na wizytę specjalisty. Czy w takim razie można odświeżyć dywan domowymi metodami? Czy warto próbować go doczyścić bez profesjonalnych detergentów? Jaki domowy sposób jest najlepszy?

Jak czyścić dywan na sucho?

Dywany można czyścić na sucho. To metoda, która raczej nie poradzi sobie z bardzo brudnym dywanem i zaschniętym brudem, ale może ona dość skutecznie pomóc w usunięciu nieprzyjemnego zapachu oraz odświeżeniu kolorów. Jeśli boisz się przemoczyć swój dywan i boisz się eksperymentować z różnymi środkami chemicznymi, to możesz sięgnąć właśnie po metody czyszczenia na sucho.
Najbardziej znana metoda polega na wykorzystaniu sody oczyszczonej. Przyda się jej spora ilość, bo sodę należy rozsypać na całej powierzchni dywanu dość grubą warstwą. Warto też wetrzeć ją głębiej w strukturę dywanu miękką szczotką albo miotłą z miękkim włosiem. Ważne jest, by proszek wetrzeć w dywan, a nie z niego zmiatać. Na koniec powinna zostać wyraźnie widoczna i równomierna warstwa sody na całej jego powierzchni. To oczywiście nie jest koniec czyszczenia. Teraz jest czas na to, by soda mogła zadziałać. Najlepiej jest zostawić ją w spokoju na całą noc. Po tym czasie można cały dywan dokładnie odkurzyć. Zajmie to trochę czasu, bo powinieneś mieć sporo sody do usunięcia, ale efekt będzie świetny.
Jeśli chodzi o czyszczenie dywanów na sucho, to można do niego wykorzystać też talk lub mąkę ziemniaczaną. Te produkty sprawdzają się najlepiej przy usuwaniu tłustych zabrudzeń. Używa się ich tak samo jak sody, ale lepiej nie stosować ich na całej powierzchni dywanu a jedynie tam, gdzie jest on pobrudzony.

Jak odświeżyć dywan na mokro domowymi sposobami?

Nie zawsze trzeba prać cały dywan, by przywrócić mu dobry wygląd. W niektórych wypadkach wystarczy po prostu wyczyścić na mokro najbardziej zabrudzone miejsca. O ile nie będzie widoczna różnica kolorystyczna pomiędzy nimi a resztą powierzchni dywanu, może to być dobre rozwiązanie, by przedłużyć przerwę pomiędzy kolejnymi praniami ekstrakcyjnymi.
Jeśli chodzi o detergenty, to najbezpieczniej jest zrezygnować produktów do czyszczenia dywanów, bo są one zbyt silne do punktowego czyszczenia. Zbyt duże stężenie takiego produktu może prowadzić do odbarwienia dywanu. Z kolei prawidłowe dobranie jego ilości w przypadku niewielkich zabrudzeń jest trudne i po prostu obarczone zbyt dużym ryzykiem zniszczenia włókien. Z tego powodu zdecydowanie bezpieczniej jest stosować domowe metody. Mogą one wymagać więcej pracy, ale równocześnie są łagodniejsze dla dywanu.
Do czyszczenia dywanów na mokro świetnie sprawdza się pianka do golenia. Najlepiej jest aplikować ją na świeże zabrudzenie. Wtedy działa ona najskuteczniej. Po kilku minutach piankę można zetrzeć wilgotną szmatką. Zabrudzenie powinno zniknąć bez szorowania.
Przy czyszczeniu dywanów warto też sięgnąć po ocet. To właśnie on jest jednym z najczęściej używanych produktów do przygotowania domowych i ekologicznych środków czystości. Płyn do prania dywanów składa się z:

  • 500 ml wody ciepłej wody,
  • 250 ml octu,
  • dwóch łyżek soli lub proszku do pieczenia.

Składniki trzeba mocno wymieszać ze sobą, żeby sól się rozpuściła. Następnie w roztworze należy moczyć szmatkę, którą następnie przeciera się zabrudzenia. Ten prosty płyn powinien poradzić sobie z większością typowych zabrudzeń, jakie mogą pojawić się na dywanie. Trudno wyobrazić sobie czyszczenie na mokro całej powierzchni dywanu przy jego pomocy, ale do usunięcia pojedynczych plam na pewno się przyda.

Jak odświeżyć dywan przy pomocy odkurzacza?

Trzeba też zaznaczyć, że nie zawsze trzeba czyścić dywan, by go dobrze odświeżyć. Czasami wystarczy tylko go porządnie odkurzyć. Z pewnością jest to czynność, którą należy wykonać także przed czyszczeniem na mokro, po to, by nie rozmazywać zanieczyszczeń na większej powierzchni. Jeśli jednak chodzi o samo odkurzanie, to koniecznie trzeba zadbać o wybór dobrego odkurzacza i odpowiednich ssawek do niego.
Jeśli chodzi o czyszczenie dywanów, to niezastąpiona jest turboszczotka. Jest to specjalny rodzaj ssawki, który w swoim wnętrzu ma obracającą się wokół własnej osi szczotkę. Może ona bardzo wydajnie zbierać z dywanu sierść i włosy. Warto też zwrócić uwagę na ssawki szczelinowe, które pozwolą dokładnie doczyścić dywan tuż przy jego krawędziach oraz przy nogach mebli. Zwykle w tych miejscach gromadzą się zabrudzenia, które najtrudniej jest usunąć.