Jak odkleić naklejkę z szyby z numerem rejestracyjnym w aucie?

Prawo wymaga tego, by każdy zarejestrowany pojazd miał na przedniej szybie charakterystyczną naklejkę z numerem rejestracyjnym. Jej brak grozi mandatem wysokości 500 zł. Przyklejenie nalepki to nie problem. Jednak klej na niej jest tak silny, że oderwanie poprzedniej jest dużym problemem. Jeśli więc kupiłeś samochód z rynku wtórnego, to koniecznie musisz dowiedzieć się, jak usunąć tę uporczywą naklejkę, by przygotować miejsce dla jej nowej wersji. Jak ją odkleić naklejkę z numerem rejestracyjnym?

Jak usunąć naklejkę ostrym narzędziem?

Jednym z najczęściej proponowanych sposobów usuwania naklejek jest wykorzystanie ostrego narzędzia. W przypadku naklejki na szybie z całą pewnością nie poradzą sobie paznokcie. Koniecznie trzeba sięgnąć po nożyk do tapet, żyletkę albo skrobaczkę do szyb.
Nie możemy jednak zapominać, że ten sposób ma kilka wad. Po pierwsze — używając ostrych narzędzi, można uszkodzić szybę. Wprawdzie szyby samochodowe są dość mocne, to ryzyko zarysowania powierzchni jest dość duże. Po drugie — szyba czołowa samochodu nie jest prosta. Jest ona delikatnie wygięta, co może stanowić całkiem duże utrudnienie przy zdrapywaniu naklejki. Po trzecie — nalepka najprawdopodobniej nie odejdzie w całości. Na szybie mogą więc zostać ślady kleju, które trzeba będzie później jakoś usunąć.
Ten sposób usuwania naklejki nie sprawdza się w przypadku, gdy ma ona później zostać ponownie wykorzystana np. gdy zmieniana jest po prostu szyba samochodowa. Można niemal z pewnością powiedzieć, że przy wykorzystaniu tej metody naklejka się porwie i będzie nadawała się tylko do wyrzucenia.

Usuwanie naklejki poprzez rozgrzanie kleju

Jeśli chcesz pozbyć się naklejki szybko i bez śladów kleju, to wyposaż się w suszarkę do włosów. Strumień ciepłego powietrza przez kilka minut kieruj na naklejkę oraz jej okolicę. Delikatnie poruszaj suszarką, by nie rozgrzała ona tylko jednego punktu na szybie. Po tym czasie klej na niej powinien stać się miękki, a naklejka łatwa do usunięcia.
Dla bezpieczeństwa powinieneś ciągnąć ją równocześnie z dwóch stron. Zmniejszy to ryzyko, że naklejka się podrze. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcesz wykorzystać ją drugi raz. Warto wiedzieć, że dopóki klej jest rozgrzany, naklejka dobrze przylgnie do kolejnej szyby. Jeśli więc się pośpieszysz, to przyklejenie jej do nowej szyby powinno być banalnie proste.

Jak wyczyścić szybę samochodową po naklejce?

Po usunięciu naklejki mogą na szybie pozostać fragmenty kleju. Zdrapanie tych małych pozostałości może być bardzo trudne. Z tego powodu lepiej jest sięgnąć po sprawdzoną chemię. Do usuwania śladów po naklejkach można wykorzystać benzynę ekstrakcyjną lub zmywacz z acetonem.
Wystarczy jego niewielką ilość zaaplikować na szmatkę, a potem przyłożyć na chwilę do śladu po naklejce. Rozpuszczalnik dość szybko powinien załatwić sprawę. Na koniec wystarczy tylko przetrzeć szybę na sucho.
Jeśli nie masz pod ręką żadnego rozpuszczalnika, to możesz też spróbować spryskać ślad po naklejce płynem dezynfekującym na bazie alkoholu. Powinien on zadziałać podobnie do benzyny ekstrakcyjnej. Pamiętaj jednak, że takie zmywanie powinno odbywać się przy otwartym oknie lub drzwiach. Niezależnie od tego, jakiego płynu użyjesz, z pewnością nie będzie on pachniał dobrze. Wdychanie oparów takich substancji chemicznych może wywołać dolegliwości zdrowotne, więc dla własnego dobra zadbaj o przewiew.