Jak myje się autobusy?

Każdy, kto porusza się komunikacją miejską, chciałby wsiadać wyłącznie do czystego i zadbanego autobusu. Podobnie jest z osobami, które wybierają się na wycieczkę autokarową. Każdy chciałby jechać w czystym pojeździe. Jednak dość trudno jest sobie wyobrazić, jak w praktyce wygląda mycie autobusów. Jak dba się o czystość autobusów?

Funkcje reprezentacyjne

Wiele osób pewnie zastanawia się, po co w ogóle myć autobusy. To przecież trudne zadanie, które generuje dodatkowe koszty. Nie można jednak zapominać, że brudny autobus nie prezentuje się dobrze. Nie może pełnić swoich funkcji reprezentacyjnych i zdecydowanie nie zachęca do korzystania z niego.
Zakurzone, zabłocone autobusy i autokary są złą wizytówką firmy, która nimi zarządza. Do tego też trzeba pamiętać, że zabrudzenia drogowe takie jak resztki soli w błocie pośniegowym, czy pyłki żelaza, a nawet spaliny mogą wpływać degradująco na karoserię. Efektem tego może być pojawienie się rdzy, której usunięcie będzie kosztowne.

Mycie autobusów w specjalnych myjniach

Oczywiście nikt nie myje autobusów ręcznie. To byłoby bardzo czasochłonne zadanie, które przy okazji wymagałoby sporo fantazji. Autobus jest przecież wysoki, więc stojąc na ziemi, nie ma możliwości dosięgnięcia do jego dachu i dokładnego go wyczyszczenia. Z tego powodu zaprojektowano specjalne myjnie, z których mogą korzystać pojazdy o większym gabarycie.
W rzeczywistości mycie autobusów może odbywać się na dwa sposoby. Do wyboru jest tryb stacjonarny — autobus stoi, a szczotki myjni poruszają się po specjalnych szynach oraz tryb przejazdowy. W nim to pojazd przejeżdża przez zamocowane na stałe moduły myjni. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, który wariant jest lepszy, bo efekt ich działania jest porównywalny.
Bardzo ważne jest, że myjnie autobusów miejskich zwykle są pozbawione szczotki poziomej, której zadaniem jest umycie dachu pojazdu. Wynika to z prostego faktu — autobusy miejskie na dachach mają dodatkowe instalacje, a szczotka mogłaby je uszkodzić. W takim wypadku dachy myje się przy pomocy myjki ciśnieniowej oraz odpowiednio wysokiego wysięgnika. Oczywiście nie jest to wykonywane podczas codziennego mycia, bo zajmowałoby to zdecydowanie za dużo czasu. Nie ma też potrzeby, by każdego dnia dokładnie czyścić dach.

Czyszczenie wnętrz

Mycie autobusu z zewnątrz można zautomatyzować, ale wnętrze należy czyścić ręcznie, ale z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Pranie pięćdziesięciu siedzeń przy pomocy szczotki i miski z wodą na pewno jest fatalnym pomysłem, na którego realizację trzeba by poświęcić pół dnia. Dlatego do czyszczenia wnętrza autobusu zdecydowanie lepiej jest wykorzystać dobry odkurzacz i urządzenie piorące. Warto zwrócić uwagę na to, że tapicerek nie pierze się każdego dnia. To czyszczenie zarezerwowane na regularne doczyszczanie autobusów.
Przy mądrym podziale obowiązków nawet kilka osób równocześnie może prać tapicerkę na siedzeniach, co daje szczególnie szybkie efekty.
Oczywiście we wnętrzu autobusu należy też dokładnie umyć szyby oraz orurowanie lub podłokietniki i stoliki znajdujące się przy fotelach. Do ich czyszczenia powinno się używać także środków dezynfekujących. Na przedmiotach często dotykanych przez pasażerów zawsze odkłada się dużo drobnoustrojów.