Jak kosić trawę? Na jaką wysokość kosić trawę?

Piękny trawnik może być wizytówką każdej posesji, ale trzeba pamiętać, że wymaga on bardzo regularnej i dobrze przemyślanej pielęgnacji. W przeciwnym wypadku trawa wcale nie będzie wyglądała tak dobrze, jak powinna. Podstawową czynnością pielęgnacyjną jest koszenie. Teoretycznie to bardzo proste zadanie. W praktyce — trzeba wiedzieć, jak kosić trawę, by wyglądała jak najlepiej. Na jaką wysokość kosić trawę?

Jak poprawnie kosić trawę?

Żeby trawnik prezentował się doskonale, a sama trawa była gęsta i miała żywy kolor, trzeba ją często kosić. Z tym trudno dyskutować, bo tę samą informację można znaleźć w wielu specjalistycznych źródłach. Potwierdzają to także doświadczenia ogrodników.
Jeśli zastanawiasz się, jak często kosić trawę, to w sezonie wegetacyjnym najlepiej jest robić to raz w tygodniu. Podczas każdego zabiegu usuwa się wyłącznie szczyt źdźbła, co jest lepsze dla zdrowotności trawy niż jednorazowe ścięcie kilku jej centymetrów.
Jeśli przegapiłeś koszenie i trawa jest za wysoka, to nie powinieneś ścinać jej za jednym razem. Lepszy efekt osiągniesz, jeśli skosisz ją dwa lub trzy razy w odstępie doby. Oczywiście to dużo więcej pracy, ale też wpływa to bardzo pozytywnie na zagęszczenie trawy oraz jej koloryt.

Kiedy zaczyna się sezon na koszenie trawy?

Oczywiście trawy nie trzeba kosić przez cały rok, a jedynie podczas okresu wegetacyjnego. Pierwsze koszenie trawy powinno się więc wykonać na przełomie marca i kwietnia. Wiele zależy też od pogody. Jeśli jest mroźno, to koszenie można opóźnić.
Ostatnie koszenie trawy w roku powinno się przeprowadzić w październiku po to, by przygotować trawnik do zimowania. Niskie temperatury spowalniają jej wzrost źdźbeł, więc nie trzeba przejmować się tym, że jesienią lub zimą trawa odrośnie.

Na jaką wysokość kosić trawę?

Kolejną ważną kwestią jest wysokość, na jaką powinno się kosić trawę. Wbrew pozorom jest to dość złożone zagadnienie. Sprawdźmy, na jaką długość ścinać trawę:

  • Pierwsze koszenie świeżo założonego trawnika — najlepiej jest kosić trawnik, gdy źdźbła mają od 8 do 10 cm długości. Po pierwszym koszeniu powinny one mieć ok. 6 cm, a po następnym na 3,5.
  • Pierwsze koszenie w sezonie — powinno się skosić trawę, gdy ma ona od 6 do 8 cm i skrócić ją na ok. 3,5 cm.
  • Ostatnie koszenie w sezonie — trawa powinna mieć wysokość do 4 cm. Wyższa może się załamywać pod ciężarem śniegu lub gnić pod nią. Niższa z kolei może nie zabezpieczać wystarczająco korzeni przed przemarzaniem. Na wiosnę trawnik nie będzie wyglądał zdrowo i mogą pojawić się na nim łyse miejsca.

Co jeszcze zrobić, by trawnik wyglądał pięknie?

Piękny trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Nie można liczyć na to, że pozostawiony sam sobie będzie zdrowy i ładny. Regularne koszenie jest bardzo ważne, ale nie można też zapominać o innych czynnościach pielęgnacyjnych.
W ramach przygotowania trawnika do zimy warto sięgnąć po wertykulator, który napowietrzy glebę i rozluźni system korzeniowy. Dzięki temu trawa się zagęści i będzie miała soczysty odcień. Napowietrzanie można też wykonywać podczas okresu wegetacyjnego, jeśli tylko trawnik nie wygląda tak, jak powinien.
Kolejną kwestią jest prawidłowe nawożenie. Podstawą są nawozy NPK (czyli zawierające azot, fosfor i potas). Powinno się używać ich przynajmniej dwa razy do roku. Najpopularniejsze są te w formie granulatu, który należy równomiernie rozsypać na całej powierzchni trawnika. Później trawę należy obficie podlać, by granulat się rozpuścił, a zawarte w nim składniki mineralne zostały wchłonięte przez system korzeniowy.