Jak i kiedy czyścić rynny?

Czyszczenie rynien należy do najmniej lubianych obowiązków. Są jednak sytuacje, w których nie ma innego wyjścia i po prostu trzeba się za to zabrać. Warto poznać kilka sprawdzonych patentów na czyszczenie rynien, by można było sobie z tym radzić szybciej, sprawniej i wygodniej. Jak i kiedy czyścić rynny?

Jak często czyścić rynny?

Rynny powinno się czyścić przynajmniej kilka razy do roku. Trzeba o nie zadbać, jeśli zauważysz, że nie są już tak drożne jak wcześniej lub w ogóle nie spływa nimi woda deszczowa. Wtedy powinieneś jak najszybciej podjąć działania, bo rynny najprawdopodobniej są bardzo obciążone i może dojść do zerwania ich mocowań.
Najlepszą porą na czyszczenie rynien jest jesień. To właśnie wtedy opada bardzo dużo liści, które mogą zablokować drożność. Koniecznie powinno się usunąć je przed zimą. Jeśli zmarzną, to ich wyrzucenie będzie zdecydowanie trudniejsze i będzie wymagało większej siły. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by dodatkowo czyścić rynny wiosną lub w lecie. Dla własnej wygody lepiej jednak nie robić tego podczas bardzo słonecznej pogody.
Warto jednak podkreślić, że do rynien nie trafiają wyłącznie liście. Są w nich także ptasie odchody, pióra, błoto, mech, a nawet resztki poremontowe, które zostały porwane przez wiatr. Z czasem ilość odpadków może stać się bardzo duża i może przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu systemu odprowadzania wody.

Jak czyścić rynny?

Czyszczenie rynien nie musi być koszmarnie trudne. Trzeba się jednak do tego przygotować. Przede wszystkim należy się wyposażyć w drabinę o odpowiedniej wysokości. Najlepsza będzie drabina z drewna, bo nie przewodzi ono prądu elektrycznego. Ryzyko porażenia jest niewielkie, ale używanie drewnianego sprzętu zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo podczas pracy przy rynnach.
Rynny powinno się najpierw oczyścić przy pomocy niewielkiej łopatki. Wyciągane odpady powinny być umieszczane we wiaderku lub worku. Jeśli będą rzucane byle gdzie, to mogą przyczynić się do powstania całkiem dużego bałaganu na posesji. Jego usuwanie na pewno będzie problematyczne. Początkowo z rynny usuwa się największe zanieczyszczenia. Zwykle to one blokują też drożność rynien, więc po ich wyjęciu może okazać się, że gdzieś zobaczysz spływającą wodę.
Następnie możesz sięgnąć po specjalną szczotkę do czyszczenia rynien. Ma ona tak dopasowany kształt i wielkość, by nie trzeba było przesuwać nią wiele razy w tym samym miejscu. Przy pomocy szczotki można z rynien wygarnąć piasek, pyły oraz drobny mech. Do czyszczenia rynien z PCV nie należy używać metalowych szczotek i druciaków, które mogłyby porysować ich powierzchnię. Zdecydowanie bezpieczniej jest używać szczotek z włosiem z tworzywa. Są one miękkie i nie mogą uszkodzić nawet delikatnej powierzchni.
Ciekawostką mogą być nowoczesne narzędzia, które zostały zaprojektowane wyłącznie do czyszczenia rynien. Składają się one z długiego kija i podwójnej końcówki. Na jednej z nich znajduje się skierowana w dół łopatka, a na drugiej szczotka. Takie narzędzie umożliwia czyszczenie rynien bez konieczności bliskiego do nich podchodzenia.