Jak działa sprzątanie apartamentów na wynajem krótkoterminowy?

W ostatnich latach prawdziwym hitem okazał się wynajem krótkoterminowy apartamentów. Jest on skierowany do osób, które przyjeżdżają do danej miejscowości na weekend lub kilka dni, ale nie chcą one zatrzymywać się w zwykłym hotelu. Wynajęcie apartamentu pozwala im czuć się tak swobodnie jak we własnym domu. W przeciwieństwie do hoteli mieszkania nie są bezosobowe i mają prawdziwe sąsiedztwo, z którym można nawiązać znajomości. Pewnym problemem może jednak być utrzymanie wynajmowanych apartamentów w czystości. Jak o nią zadbać? Jak działa  sprzątanie apartamentów na wynajem krótkoterminowy?

Właściciel nie musi być na miejscu

W przypadku wynajmu apartamentów na kilka dni, ich właściciele nie muszą w ogóle być na miejscu. Formalności można załatwić przez aplikację. Po ich dopełnieniu najemca otrzymuje kod, który umożliwia otworzenie drzwi do mieszkania. To bardzo proste rozwiązanie, które sprawdza się doskonale, jeśli właściciel mieszkania aktualnie znajduje się poza miastem. To bardzo częsta sytuacja, bo na wynajem często przeznaczane są mieszkania osób, które zdecydowały się przeprowadzić albo nawet wyemigrować z kraju. Zdecydowanie rzadziej są to mieszkania kupione w celu inwestycyjnym, które raczej przeznacza się na najem długoterminowy. 

W przypadku wynajmu apartamentów można liczyć na zadowalający zarobek i równocześnie nie trzeba martwić się tym, że mieszkanie nie zarabia na siebie. Pewnym problemem może jednak być dbanie o nieruchomość na odległość. Zwykle jest to po prostu niemożliwe… choć jest pewne dobre rozwiązanie. Wystarczy zatrudnić profesjonalny serwis sprzątający, który w wyznaczonych terminach będzie się zjawiał w mieszkaniu i doprowadzał je do porządku. Pracownicy ekipy sprzątającej mogą dostać się do apartamentu przy pomocy własnego kodu do drzwi. Dzięki temu nie ma wątpliwości, w jakich godzinach i kto otwierał drzwi.

Przed czy po gościach?

Sprzątanie apartamentów na wynajem krótkoterminowy jest bardzo ważną kwestią. Goście korzystający z mieszkania muszą czuć się w nim dobrze, więc z całą pewnością powinni oni wchodzić do przygotowanego wcześniej lokalu. Z tego powodu bardzo ważne jest, by wybrać właściwy termin sprzątania apartamentów. 

W przypadku, gdy grafik wynajmu jest bardzo napięty, sytuacja jest prosta. Dokładne sprzątanie należy przeprowadzić pomiędzy poszczególnymi gośćmi. Dzięki temu pokoje mogą być gotowe do ich użycia a kuchnia zachęcać do korzystania z niej. 

Zdecydowanie trudniej jest poza sezonem, kiedy wynajem zdarza się sporadycznie. Dość kontrowersyjną kwestią jest to, czy mieszkanie powinno się posprzątać bezpośrednio po wyjeździe gości, czy też tuż przed przyjazdem kolejnych. 

By utrzymać porządek, najlepiej jest sprzątać dwukrotnie. Od razu po wyjeździe gości można usunąć zabrudzenia, które są świeże i jeszcze nie zaschły. Po upływie kilku tygodni ich zmycie może być zdecydowanie bardziej pracochłonne. Natomiast przed przyjazdem kolejnych gości warto dobrze wywietrzyć pomieszczenia, zetrzeć kurze i zmienić pościel na świeżą. Żadnej z tych czynności nie można wykonać z wyprzedzeniem, więc najlepiej jest odłożyć je na ostatnią chwilę. Z tego powodu ze sprzątaniem apartamentów na wynajem krótkoterminowy nie można się spieszyć, ale raczej trzeba planować je z głową.