Jak dbać o schody drewniane? Jak je odkurzać i bezpiecznie pielęgnować?

Drewniane schody mogą być ozdobą mieszkania. Drewno jest piękne i trwałe, ale wymaga ono odpowiedniej pielęgnacji. Bez niej schody szybko stracą swój blask. Ważne jest w tym wypadku również to, że nieprawidłowa pielęgnacja również może zaszkodzić schodom. Jak prawidłowo je myć? Jak je odkurzać, by ich nie uszkodzić?

Jak odkurzać drewniane schody?

Podstawą każdego czyszczenia jest usuwanie pyłów i stałych zabrudzeń. Z tego powodu najlepiej jest zacząć sprzątanie od odkurzenia schodów. Trzeba jednak zrobić to w sposób, który zabezpieczy drewno przed zarysowaniami. Do odkurzania powinno się używać ssawki zakończonej miękkim włosiem. Przy ścianie z kolei trzeba użyć ssawki szczelinowej, ale koniecznie należy pilnować, by nie przesuwać jej bezpośrednio po powierzchni drewna.
Odkurzanie schodów należy zacząć od najwyższego stopnia. Dzięki temu jeśli jakieś zabrudzenia z niego spadną, to zostaną usunięte przy czyszczeniu kolejnego stopnia. To dobry sposób na skuteczne odkurzanie bez żadnych poprawek.
Ciekawym rozwiązaniem może być użycie odkurzacza ręcznego do dokładnego wyczyszczenia schodów. Jego użycie jest wygodne, bo urządzenie jest lekkie i łatwo jest nim manipulować. Odkurzacze ręczne nie mają też kabli, które mogą być dość kłopotliwe podczas sprzątania schodów lub innych punktów umieszczonych na pewnej wysokości.
Jeśli nie masz w domu odkurzacza z odpowiednimi końcówkami, to schody możesz też odkurzyć przy pomocy płaskiego mopa z mikrofibry. Co ważne — musi on być suchy. Dzięki temu można użyć go do tego, by dość szybko zebrać kurz i pyłki, a następnie wyrzucić je do śmieci.

Jak czyścić schody drewniane na mokro?

Naturalne drewno nie lubi wody. Należy podkreślać to jak najczęściej, by przypadkowo nie zepsuć swoich własnych schodów. Mycie drewnianych stopni na mokro może zakończyć się ich butwieniem, puchnięciem i pękaniem. To zdecydowanie zmniejszy trwałość drewna i sprawi, że nie będą one nadawały się już do naprawy. Woda niszczy również powłokę lakierniczą, co objawia się matowaniem stopni oraz odpryskami.
Nie oznacza to jednak, że schodów nigdy i pod żadnym pozorem nie należy myć na mokro. Oczywiste jest, że one także się brudzą i konieczne jest ich umycie. W tym celu należy użyć wody wymieszanej z niewielką ilością sody oczyszczonej. W roztworze moczymy miękką szmatkę i mocno ją wyciskamy. Ściereczka nie może być mokra, a woda nie może z niej ściekać. Ma być tylko delikatnie zwilżona. Każdy stopnień należy myć po kolei, zaczynając od góry. Przy myciu trzeba też uwzględnić podstopnicę oraz listwę przypodłogową.
Szykując się do mycia schodów drewnianych, warto przygotować też drugą szmatkę z mikrofibry albo ręczniki papierowe. Należy wykorzystać je do tego, by jak najszybciej wytrzeć umytą powierzchnię do sucha. Podkreślmy — drewno musi być wytarte do sucha, a nie tylko lekko przetarte ręcznikiem. Im więcej wilgoci zostanie z niego usunięte, tym lepiej.

Jak zakończyć pielęgnację schodów?

Po wyczyszczeniu schodów na mokro warto dodatkowo zabezpieczyć je warstwą ochronnego preparatu. Do tego celu najlepiej jest sięgnąć specjalne preparaty na bazie oleju. Wnikają one głęboko w drewno i utwardzają je. Tym samym zwiększają jego odporność na zarysowania i uszkodzenia. Mogą one też wydobyć kolor drewna.