Jak dbać o podłogę z drewna? Jak pielęgnować klepkę drewnianą?

Drewniana podłoga już od wielu lat jest uznawana za synonim luksusu. Kiedyś znajdowała się ona niemal w każdym mieszkaniu, ale po pojawieniu się na rynku tanich i łatwych w montażu paneli podłogowych jej popularność zdecydowanie zmalała. W ostatnich sezonach jednak wróciła do łask. Jest ona bardzo ważną częścią stylu rustykalnego i industrialnego. Można też znaleźć się w mieszkaniach, w których jest ona pewnego rodzaju domowym zabytkiem. Jednak, by podłoga mogła uzyskać taki status, musi być odpowiednio pielęgnowana. Jej czyszczenie wymaga sporo uwagi, więc warto wiedzieć, jak robić to poprawnie. Jak myć podłogę z drewna?

Drewno nie lubi wody

Jeśli masz drewnianą podłogę, to nigdy nie myj jej przy pomocy mopa zamaczanego we wiadrze z wodą. Nigdy i pod żadnym pozorem nie wolno tak robić. Drewno, nawet gdy jest polakierowane albo pokryte impregnatem, jest bardzo wrażliwe na wilgoć. Jej nadmiar może zniszczyć deski, bo spowoduje ich napuchnięcie, a po czasie również gnicie. Zawilgocona podłoga może też zacząć wydzielać nieprzyjemny zapach, który trudno będzie usunąć, bo będzie on nieustannie się z niej wydobywał.
Jeśli coś rozleje się na drewnianą podłogę, to koniecznie pamiętaj o tym, by jak najszybciej zetrzeć plamę do sucha. Jeśli masz czas, to możesz też delikatnie wysuszyć ją przy pomocy suszarki do włosów. Musisz jednak delikatnie nią poruszać, by nie przypalić podłogi w jednym miejscu.

Zrezygnuj z zamiatania

Prawdziwe drewno jest miękkie. Buty na wysokim obcasie, kocie lub psie pazury lub małe kamyczki przeciągane za miotłą, mogą pozostawić na niej brzydkie zarysowania. Jeśli chcesz ich uniknąć, to zrezygnuj z rozwiązań, które szkodzą wyglądowi podłogi. W mieszkaniu noś kapcie i o to samo proś swoich gości. Domowym zwierzakom regularnie podcinaj pazury, by nie były zbyt długie i nie wbijały się w klepkę.
Jeśli z kolei chodzi o małe kamyczki, to po prostu zrezygnuj z zamiatania podłogi i postaw na odkurzanie. Dzięki temu będziesz usuwać także pyłki i małe śmieci, które wpadły w szczeliny pomiędzy deskami. Miękka szczotka do odkurzacza rozwiąże też problem ciągnięcia piasku po powierzchni podłogi. Zamiast być rozciągnięty po całej powierzchni, zostanie po prostu wciągnięty do worka lub pojemnika na odpady w odkurzaczu.

Bardzo ważne są odpowiednie detergenty

W przypadku pielęgnacji podłogi drewnianej ogromną rolę odgrywają stosowane detergenty. Do sprzątania domu zwykle używa się płynów uniwersalnych, płynu do mycia naczyń albo szarego mydła. W przypadku podłogi z prawdziwego drewna powinno się używać wyłącznie produktów przeznaczonych do tego celu. Inne mogą niszczyć powierzchnię drewna i osłabiać ją.
Jeśli chodzi o usuwanie najtrudniejszych i najpoważniejszych plam na drewnie, to powinno się sięgać po specjalne pasty do pielęgnacji parkietu. To takie środki, których skład został skomponowany z uwzględnieniem dbania o wygląd drewna. Ich zadaniem jest usunięcie plamy przy równoczesnej jego pielęgnacji. Jeśli boisz się samodzielnie walczyć z zabrudzeniem i nie chcesz zniszczyć powierzchni, to możesz zgłosić się po pomoc do zawodowego parkieciarza. Pamiętaj, że podłoga z drewna jest zbyt delikatna, by na niej eksperymentować.