Jak dbać o ogród latem?

Każdy marzy o pięknym ogrodzie, ale niewiele osób wie, jak prawidłowo dbać o zieleń. Dlatego właśnie nie można lekceważyć prawidłowej pielęgnacji terenów zielonych także latem. To właśnie wtedy sezon wegetacyjny jest w pełni, wiele roślin owocuje lub kwitnie. To właśnie latem ogród może być zagrożony przesuszeniem albo zalaniem. Jak zadbać o ogród latem? Co zrobić latem, by w kolejnych miesiącach podwórko prezentowało się świetnie?

Najważniejsze jest podlewanie

Latem najważniejsze jest podlewanie. To właśnie dzięki niemu można utrzymać odpowiednią wilgotność roślin. Przy wysokich temperaturach i dużym nasłonecznieniu wilgoć z gleby odparowuje bardzo szybko, więc systemy korzeniowe roślin zielonych nie są w stanie jej pobierać. Podlewanie to podstawa! Jednak należy przeprowadzać je umiejętnie.

Przede wszystkim nie można podlewać roślin w ciągu dnia, gdy nasłonecznienie jest największe. Może to skutkować poparzeniem liści i kwiatów na skutek zbyt szybkiego odparowywania wody z rośliny. To może doprowadzić do powstania widocznych uszkodzeń. Niektórzy polecają podlewanie poranne ok. godziny 5 lub 6. Latem o tak wczesnej porze jest już jasno, ale zdarza się też, że jest już dość ciepło. Zdecydowanie najbezpieczniej jest podlewać rośliny wieczorem — po zmierzchu. Woda powinna być w temperaturze zbliżonej do otoczenia po to, by uniknąć szkodliwego szoku termicznego.

Podczas podlewania roślin nie powinno się w miarę możliwości zraszać liści, owoców i kwiatów. Najlepiej jest używać rozproszonego strumienia wody, który jest zogniskowany na podłożu, ale równocześnie nie jest na tyle mocny, by wyrywał w nim dziury.

Pamiętaj o nawożeniu

Jeśli chcesz zadbać dobrze o swój ogród latem, to nie możesz zapominać o nawożeniu. Dodatkowa dawka składników odżywczych pomoże roślinom przetrwać fale wysokich upałów. Płynny nawóz możesz dodawać do wody wykorzystywanej do podlewania. Jeśli chodzi o trawnik, to lepiej sprawdzi się nawóz w postaci granulatu. Powinien on zostać dość dobrze zroszony wodą po to, by mógł się dokładnie rozpuścić i przeniknąć do korzeni rośliny. Dobrze jest używać nawozów w granulacie tuż przed opadami atmosferycznymi.

Warto też podkreślić, że nawożenie roślin owocowych i kwitnących powinno się przeprowadzać najpóźniej w lipcu. Stosowanie nawozów później może przedłużyć okres wegetacji i dojrzewania, co sprawi, że rośliny nie będą miały wystarczająco dużo czasu, by przygotować się do zimy.

Przerzedzenie owoców

W przypadku, gdy na drzewach i krzewach znajduje się dużo owoców, warto je przerzedzić. Najłatwiej jest zrobić to ręcznie, po prostu odrywając część owoców i przeznaczając je do utylizacji. Na pierwszy rzut oka może wydawać się to marnotrawstwem, ale w rzeczywistości jest kluczowe dla osiągnięcia smacznych plonów. Zbyt dużo owoców na jednej roślinie spowoduje, że będą one miały małe rozmiary i będą pozbawione smaku. Najprawdopodobniej nie będziesz z nich zadowolony. Z tego powodu lepiej jest na wczesnym etapie rozwoju owoców zdecydować się na ich przerzedzenie, niż później zostać zmuszonym do wyrzucenia wszystkich owoców z danej rośliny.

Jeśli już mowa o roślinach owocowych, to latem nie powinieneś stosować żadnych chemicznych środków ochrony roślin. W tym wypadku trzeba pamiętać, że już zbliżają się zbiory (a może nawet trwają). Zastosowanie chemii na tym etapie będzie równoznaczne z tym, że przedostanie się ona do organizmu wszystkich, którzy spożyją owoce ze spryskanej rośliny. To z kolei może doprowadzić do poważnych zatruć.

Przycinanie roślin

Latem koniecznie należy pamiętać też o kwiatach w ogrodzie. Niektóre z nich mogą potrzebować przycięcia. Przykładem takiej rośliny jest lawenda, którą każdego roku należy skrócić, by ją wzmocnić. Coroczne cięcie lawendy można przeprowadzić najpóźniej we wrześniu, ale zdecydowanie lepiej jest zrobić to wcześniej. Dzięki temu można doprowadzić do jeszcze jednego kwitnięcia w danym sezonie wegetacyjnym.