Wiele osób marzy o pięknym ogrodzie, którego elementem jest zadbana architektura. Altana musi być odpowiednio pielęgnowana, by dobrze wyglądała i by przez długie lata można było z niej korzystać. Jednak, by można było prawidłowo ją pielęgnować, trzeba wiedzieć jak to robić. Szczególnie ważne jest zabezpieczenie jej przed działaniem warunków atmosferycznych oraz utrzymanie jej w czystości. Jak dbać o altanę? Co robić, by wyglądała ona dobrze i by spędzanie w niej czasu było przyjemnością?
Jak przygotować altanę na zimę?
Jeśli chodzi o altany wykonane z drewna, to kluczowe jest właściwe ich przygotowanie do okresu zimowego. Ujemne temperatury i wysoka wilgotność może zaszkodzić drewnu i spowodować jego uszkodzenia. Z tego powodu konieczne jest właściwe zabezpieczenie go przed zimą. Najlepiej jest pokryć wszystkie elementy impregnatem powłokotwórczym. Utworzy on warstwę ochronną na drewnie i ochroni je przed wnikaniem w nie grzybów, pleśni i patogenów. Impregnat zatrzyma też szarzenie drewna.
Przed zimą altanę powinno się też posprzątać. Trzeba jednak robić to z głową. W żadnym wypadku nie powinno się jej myć, bo wilgoć może przedostać się do szczelin w belkach konstrukcyjnych. To je osłabi i sprawi, że będą podatne na uszkodzenia.
Najlepiej jest po prostu dokładnie odkurzyć wszystkie powierzchnie tak, by we wnętrzu altanki nie znajdowały się żadne odpady, które mogłyby zachęcić szkodniki do zimowania w niej. Koniecznie trzeba też odkurzyć wszystkie meble, hamaki czy poduszki. Artykuły tekstylne powinny też zostać zabezpieczone w folii i wniesione do domu lub garażu. Dzięki temu na pewno przetrwają zimę.
Jak przygotować altanę do sezonu?
Przygotowanie altany po zimie wymaga trochę czasu, ale warto się tym zająć już na przedwiośniu. Na początek warto dokładnie zamieść całą podłogę budynku. Pozwoli to pozbyć się dużych zabrudzeń: liści, gałęzi czy kamieni. Miotłą powinno się też oczyścić sufit z ewentualnych pajęczyn. Dopiero kiedy usuniesz większe odpady, możesz sięgnąć po odkurzacz.
Do sprzątania przyda Ci się kilka końcówek. Najpierw szeroką odkurz całą powierzchnię podłogi i usuń zalegający na niej pył. Nawet po zamiataniu z pewnością będzie go całkiem dużo. W drugiej kolejności powinieneś użyć końcówki szczelinowej. Przy jej pomocy odkurz dokładnie wszystkie trudno dostępne miejsca i szczeliny. Dzięki temu pozbędziesz się znajdujących się w nich owadów i starych śmieci.
Na koniec musisz też przygotować meble do sezonu. Najprawdopodobniej będą one dość zakurzone po zimie. Z tego powodu najlepiej będzie je wyprać albo wyczyścić przy pomocy odkurzacza z filtrem wodnym. Do altanki powinno się wstawiać wyłącznie wyczyszczone już meble.
Jeśli w altanie masz meble ogrodowe, które są wykonane z tworzywa sztucznego, to do ich umycia możesz wykorzystać myjkę parową. Jej działanie doskonale poradzi sobie z brudem i równocześnie zdezynfekuje powierzchnie w krótkim czasie.
Jak dbać o altankę?
Utrzymanie altany ogrodowej w czystości nie jest trudne, ale bardzo ważna jest regularność wykonywanych czynności. Pielęgnacji nie można zaniedbać, bo uszkodzeń w konstrukcji altany nie sposób cofnąć. Z tego powodu warto podkreślić, że konieczne jest sprawdzanie stanu altany na bieżąco. Dzięki temu można w razie potrzeby stosownie zareagować i naprawić ewentualne uszkodzenia.
Jeśli chodzi o regularną pielęgnację drewna, to szczególnie warto pamiętać o jego prawidłowej impregnacji. W zależności od warunków atmosferycznych i użytych preparatów drewno powinno się zabezpieczyć raz na rok lub dwa lata. W tym celu należy oczyścić deski, używając specjalnego preparatu odtłuszczającego. Konieczne jest też zeszlifowanie cienkiej warstwy z powierzchni wszystkich desek. Następnie można pokryć je warstwą nowego oleju do drewna.
Zmniejszy ona podatność drewna na uszkodzenia oraz ułatwi utrzymanie czystości w altanie. Oprócz tego ochroni drewno przed szarzeniem i utratą własności.